مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

پاورپوینت بیماری تب کریمه کنگو

دانلود پاورپوینت بیماری تب کریمه کنگو

بنام خدا

تب های خونریزی دهنده از بیماریهای ویروسی هستند که توسط آربو ویروس ها ایجاد می شوند.

از معروف ترین این بیماریها  تب کریمه –کنگو است که بوسیله بندپایان( کنه )منتقل می شود.

این بیماریها به دلیل عدم  توسعه واکسنهای مناسب، خصوصیات جمعیت تحت تماس و غیرقابل دسترس بودن کنترل بندپایان ،مبارزه و کنترل ویژه ای را در نواحی آلوده طلب می نمایند.

 

 تاریخچه

 

تب خونریز ی دهنده ویروسی کریمه کنگو  CCHF یک بیماری حاد است ودر آسیا، اروپا و افریقا وجود دارد. مرگ و میر بالا دارد و همه گیریهای داخل بیمارستان آن نیز شایع هستند.

با وجودی که بیماری مخصوص حیوانات است ولی موارد تک گیر و همه گیری های ناگهانی این بیماری درانسانها نیز اتفاق میافتد.

بیماری توسط جرجانی پزشک و دانشمند معروف ایرانی در کتاب گنجینه خوارزمشاه (حدود سال ۱۱۱۰میلادی) بعنوان اولین سند مکتوب که به زبان فارسی نوشته شده به تفصیل توصیف شده است.در این کتاب شرح یک بیماری خونریزی دهنده در تاجیکستان فعلی آمده است، علائم بیماری شامل خون درادرار، خونریزی از مقعد، استفراغ خونی، خلط خونی، خونریزی در حفره شکم و خونریزی از لثه ها بوده و ذکرشده است که بندپای کوچکی احتمالاً شپش یا کنه ناقل بیماری می باشد که بطور طبیعی انگل پرندگان است.

اولین مورد توصیف شده بیماری در منطقه کریمه در سال ۱۹۴۲ یعنی دو سال قبل از اپیدمی کریمه رخ داده است. در سال ۱۹۴۴ در خلال جنگ جهانی دوم بیماری در شبه جزیره کریمه شایع و باعث مرگ بیش از۲۰۰ نفر از روستائیان و سربازان گردید.

بیماری و خصوصیات بالینی و نحوه ابتلا افراد، برای نخستین بار توسط شوماکوف روسی تشریح گردید. درسال ۱۹۴۶ ، ۷ مورد که ۵ مورد آن از طریق انتقال در بیمارستان بوده است در ترکمنستان گزارش شده است.

در سال ۱۹۵۶ بیماری در منطقه کنگو (زئیر )شایع گردید و ویروس عامل بیماری از افراد مبتلا جداسازی شد وبعنوان ویروس کنگو نامگذاری گردید. در سال ۱۹۶۹ مشخص شد که عامل ایجادکننده تب خونریزی دهنده کریمه مشابه عامل بیماری است که در سال ۱۹۵۶ در کنگو شناخته شده است و با ادغام نام دو محل یک نام واحد کریمه کنگو برای بیماری ویروسی بدست آمد.

پراکندگی کریمه کنگو در ایران

عزیزان دانش پژوه ، فایل پاورپوینت منظمی در ۲۶ اسلاید برای استفاده شما عزیزان اماده دانلود هست که عناوین آن به شرح زیر هست :

مقدمه و تاریخچه

مهمترین تب های خونریزی دهنده

عامل بیماری

راه انتقال

دوره های بیماری

روش های تشخیص آزمایشگاهی

توصیه های مرتبط به احتیاطات بهداشتی در آزمایشگاه

درمان بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

پروتکل کشوری برخورد با بیماری

اهداف مراقبت تبهای خونریزی دهنده ویروسی

فلوچارت مراقبت  تب خونریزی دهنده کریمه -کنگ

امیدوار هستیم که این پاورپوینت که برای استفاده شما عزیزان در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران قرار دادیم ،براتون مفید باشه و رضایت شما رو جلب کنه .

اما همینجا یک پکیجی از فایل های پاورپوینت رو میخوام بهتون معرفی کنم که هم اکنون در سایت بهداشت محیط ایران قابل دانلود هست که بالغ بر ۳۴ پاورپوینت از انواع بیماری ها رو شامل میشه . و همین پاورپوینت تب کریمه کنگو نیز از جمله این مجموعه هست . برای مشاهده این پاورپوینتها نیز اینجا کلیک کنید .

+++ همچنین میتوانید سایر پاورپوینت های مربوط به بیماری ها رو در اینجا مشاهده کنید – کلیک کنید .

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب 26 اسلاید -پاورپوینت قابل ویرایش – می باشد .

2900 تومان

29,000 ریال – خرید

پس از پرداخت آنلاین در محیطی امن ، لینک دانلود بلافاصله برای شما به نمایش درخواهد آمد- پشتیبانی 24 ساعته در صورت برخورد با هرگونه مشکل در فرآیند خرید تا دانلود فایل – کافیست از بخش تماس با ما سایت با ما ارتباط برقرار کنید .

نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه