مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

زهکشی و انواع زهکشی و کاربرد زهکشی

زهکشی ، انواع زهکشی ، کاربرد زهکشی

بنام خداوند نیکی ها

این مطلب مرتبط با بحث کنترل ناقلین هست .

روش های کنترل محیطی از پایدارترین روش های مبارزه با آفات است این روش ها موجب تغییراتی دائمی در محیط گردیده و شرایط را برای پرورش آفات نامناسب می گرداند یکی از این روش های محیطی پایدار ، اجزا ئ تاسیس سیستم زهکشی می باشد .

تعریف زهکشی (Drainage) :

زهکشی عبارتست از خارج کردن آب اضافی زمین به منظور قابل استفاده نمودن آن و یا نامسائد کردن ان بری زیستن و یا زاد آوری آفات بهداشتی، به تعریف دیگر زهکشی عبارتست از عملیاتی که در اثر آن آب اضافی که در اثر جریان سطحی ، جریان آب به اعماق و غیزه به داخل زمین وارد شده ، از محیط خارج گردد .

زهکشی در مناطق مرطوب برای خارج کردن آب اضافی و پایین بردن سطح آب زیر زمینی است ولی در مناطق خشک و شور به منظور اصلاح اراضی می باشد .

تعریف بانک جهانی از زهکشی :

زهکشی فرآیند خارج کردن آب سطحی اضافی و مدیریت سفره آب زیرزمینی کم عمق از طریق نگه داشت و دف آب و مدیریت آب برای رسیدن به منافع دلخواه اقتصادی و اجتماعی است ، در حالی که محیط زیست نیز حفظ شود .

در تعریف زهکشی مفاهیم زیر گنجانده شده است :

مدیریت سفره آب زیر زمینی کم عمق

نگهداشت و جابه جایی به موقع

مدیریت کیفیت آب

منافع کشاورزی،اقتصادی،بهداشتی و اجتماعی

حفظ محیط زیست

نقش زهکشی بیشتر جنبه فنی (ساخت راه، فرودگاه ، سد و ساختمان و … ) و کشاورزی ( افزایش محصولات کشاورزی) و بهداشتی (کاهش جمعیت ناقلین بیماری ها ) ، داشته است .

مواردی که در بالا ذکر شد مقدمه ای بود برای موضوع زهکشی که فایل PDF کامل اون برای مطالعه شما عزیزان در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران ، جهت دانلود قرار داده شده است .

اعم از فواید ، کاربردها ، انواع زهکشی همراه با تعاریف ، روش ها و تصاویر مربوطه که امیدواریم که نیاز شما دانش پژوه عزیز رو برطرف کنه .

فایل دانلودی همونطوری که در بالا عرض کردم ، PDF و غیر قابل ویرایش هست ، اما در صورتی که نیاز به فایل قابل ویرایش( اعم از ورد و پاورپوینت ) داشتید می توانید اطلاع دهید تا هزینه تایپ و تبدیل آن براتون اعلام بشه .

موفق باشید .

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

فایل پیوستی شامل دو فایل PDF می باشد .

فرمت: zipحجم :2.58 مگابایت
نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه