طبقه بندی آبها از نظر شوری و نمودار ویلکاکس

۲۸ خرداد ۱۳۹۳ 13,923 بار ۶ دیدگاه داود وکیلی

طبقه بندی آبها از نظر شوری و جدول ویل کاکس

مقدار نمک های محلول بر کیفیت آبهای زراعی اثر می گذارد زیرا که تحمل گیاهان به مقدار و نوع مواد معدنی محلول در آب تفاوت می کند . به طور کلی، املاح معدنی آب های زراعی با املاح خاک تجمع یافته و به تدریج باعث کندی رشد و مرگ گیاه می شود و یا بر مزه و طعم میوه درختان اثر می گذارد .

در خصوص کلاسهای طبقه بندی آب برای مصارف آبیاری و کشاورزی می توان به طور مختصر به شرح زیر بر اساس جدول ویل کاکس که متداول ترین روش در این زمینه می باشد اظهار نظر نمود.

 1. کلاس و طبقه C1S1 آبهای خیلی خوب
 2. کلاس ها و طبقه های C1S2 ، C2S2، C2S1 آبهای خوب
 3. کلاس ها و طبقه های C1S3 ، C2S3 ، C3S1 ، C3S2آبهای متوسط
 4. کلاس ها و طبقه های C1S4 ، C2S4 ، C3S4 ، C4S4، C4S1، C4S2، C4S3 آبهای نا مناسب برای زراعت.

به طور کلی هر چقدر مقدار اندیس های حرف S و C بزرگتر می شود به این معنی است که شوری آب بیشتر شده و برای زراعت نا مناسب تر می شود.

در طبقه بندی فوق S نماینده SAR (Sodium Absorption Rate) یا نسبت جذب سدیم و C نماینده مقدار قابلیت هدایت الکتریکی (Conductivity) آب می باشد.

جدول SAR و کلاس های شوری EC

در مصارف کشاورزی آب با SAR کم توصیه میشود، زیرا به ازای مقدار معینی از کاتیون سدیم، افزایش کاتیونهای کلسیم و منیزیم آب منجر به قابلیت جذب سدیم به وسیله ی خاک شده و در نتیجه زیان آن برای گیاه کمتر میشود. اما سدیم به تنهایی نمیتواند معیار کیفی آب به لحاظ کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد، و بهتر است که تأثیر آن در ارتباط با شوری کل آب در نظر گرفته شود. لذا روش طبقه بندی ویلکاکس و استفاده از نمودار آن کاربردیترین روش برای طبقه بندی آب از نظر کشاورزی در مطالعات آبشناسی است، زیرا در نمودار ویلکاکس، محور افقی به شوری آب (بر حسب میکروزمینسبر سانتیمتر) و محور عمودی به نسبت جذبی سدیم (SAR) اختصاص دارد.

نمودار ویلوکس :

نمودار ویکوکس ، نمودار ویلکاکس ، بررسی آبها از نظر شوری

گردآوری و منبع مطلب : سایت بهداشت محیط ایران   |   iehe.ir

نویسنده : داود وکیلی

سلام ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس مهندسی بهداشت محیط و ساکن شهر خوی . کار طراحی و وبلاگ نویسی رو دنبال میکنم و طراحی وب رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

جایگاه تبلیغ بنری شما

۶ دیدگاه


 • نویسنده : saber ۲۸ , فروردین , ۹۶

  خیلی عالی
  ممنون از سایت خوبتون

 • نویسنده : علیرضا ۲۰ , اسفند , ۹۴

  با سلام
  ممنون بابت این مطلب

  • نویسنده : سردبیر ۲۰ , اسفند , ۹۴

   پیروز باشید .

 • نویسنده : arezo ۱۵ , اردیبهشت , ۹۴

  با سلام . لطفا بگید که چطور نمودار ویلکوکس و پایپر رو تهیه کنم؟ مرسی.

  • نویسنده : داود ۲۶ , اردیبهشت , ۹۴

   باسلام
   منظورتون فایل اماده نمودار هست ؟

  • نویسنده : مهدی الهی ۱۴ , تیر , ۹۵

   از تلاش شما بسیار سپاسگذارم

دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
نمونه گزارش کار آموزی بهداشت عمومی

نمونه گزارش کارآموزی بهداشت عمومی


بنام خدا سلام گزارش کارآموزی بهداشت عمومی :  ارائه شده ر دانشگاه علوم پزشکی تهران برای بهداشت عمومی 2 مورد عناوین گزارش کار ...

مشاهده : 11,254 بار

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.