مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

پاورپوینت آماده ایمنی فردی

دانلود پاورپوینت آماده ایمنی فردی

بنام خدا

مقدمه ای کوتاه :

یکی از مشکلات صنایع بالاخص در کشورهای در حال توسعه ، مشکلات ایمنی و بهداشتی پرسنل شاغل در صنایع می باشد.ایمنی به عنوان شاخصی در خصوص درجه نسبی فرار از خطر و همچنین بهداشت حرفه ای بعنوان مفاهیمی جهت ارزیابی میزان تماس شاغلین با آلاینده های مختلف و متعدد محیطهای کار از جمله موارد حائز اهمیتی هستند که مدیران صنایع می بایست به آن توجه نمایند.بدیهی است شناسایی و کنترل خطرات برای بالا بردن سطح بهره وری در سایه دارا بودن محیطی بهداشتی ، ایمن و کارگران سالم است.

از آنجایی که در مواقعی کنترل بخش مهمی از عوامل زیان آور شغلی (شامل عوامل شیمیایی ، فیزیکی ، مکانیکی و بیولوژیکی ) در منبع تولید و همچنین در مسیر انتقال عملی نبوده و یا بسیار مشکل می باشد ، تنها راه حل باقی مانده تجهیز پرسنل به وسایل حفاظت فردی مناسب و استاندارد می باشد.

وسایل حفاظت فردی :

وسایل حفاظت فردی شامل گستره وسیعی از لوازم ، وسایل و تجهیزات می باشد که به منظور حفاظت قسمتهای مختلف بدن افراد از موهای سر گرفته تا کف پاها در برابر انواع خطرات احتمالی در محیط های کار طراحی ، ساخته و ارائه می شوند.

در فعالیتهای گوناگون ، وسایل حفاظت فردی بعنوان وسیله کنترلی و با یک پشتوانه برای کمک به رفع و نقص سایر روشهای کنترلی دردسترس کارگران وجود دارند که چنانچه شرایط کار به نحوی تغییر کند که خطرات ناگهانی ایجاد شوند کارگر بتواند از آنها کمک بگیرد.

با توجه به اینکه فرایندهای تولید و تغییر و تبدیل وسایل و ماشین آلات موجود غالباً امکان پذیر نبوده و یا بسیار مشکل است معقولترین و آخرین کار جهت مقابله با مخاطرات محیط کار استفاده از وسایل حفاظت فردی مناسب می باشد.متاسفانه کارگران اغلب به علت عدم آموزش کافی و صحیح در ارتباط با استفاده از وسایل حفاظت فردی ، آنها را از خود جدا دانسته و رد می کنند.

لوازم حفاظت فردیPersonal Protective Equipment :

این لوازم جهت رسیدن به ۳ منظور بکار می روند:

۱- بعنوان اقدام اسا سی ایمنی بروی محیط و پیرامون کارگر و آنچه که در اختیار دارد.

۲- بعنوان ابزار کار تلقی شده که بدون آن پرداختن به شغل مورد نظر غیر ممکن است.

۳- امکان تأمین شرایط ایمنی برای افراد بطور موقت خواهد بود.

انواع لوازم ایمنی

کلاه ایمنی(Head Protective)

با توجه به اینکه کاربرد اصلی کلاه ایمنی مقاومت در مقابل ضربه های مکانیکی است لذا باید طوری طراحی شود که قادر به تحمل این ضربه ها باشد . بطور کلی کلاه ایمنی از ۲ قسمت تشکیل شده است:

۱- پوسته کلاه Shell

۲- عامل تعلیق ساز Suspension Agent

ماسک تنفسی Respirator Protective

از نظر مطالعات تئوریک آلاینده ها را به سه گروه گاز ، بخار و آلاینده های ذره ای تقسیم می کنیم که هر یک از این آلاینده ها اثرات خاصی را بر روی سیستم تنفسی ایجاد می کند.به همین جهت استفاده از وسایل حفاظت دستگاه تنفسی بسیار ضروری به نظر می رسد.از نظر برخورد با آلاینده ها ، گاز و بخار در یک دسته و آلاینده های ذره ای را در دسته دیگر قرار می دهند که در مقابل هر دسته وسایل حفاظتی خاص توصیه می شود.

حتما بخوانید : ایمنی انبارداری + دانلود پاورپوینت آماده رایگان

گوشی ایمنی Ear Protective

سر و صدا از عواملی هستند که سیستم شنوایی را تحت تاثیر قرار می دهند که باید از وسایل حفاظتی گوش در مقابل این عامل فیزیکی استفاده نمود.

انواع گوشی های ایمنی شامل :

۱- گوشی های هدفونی یا خلبانی (Ear Muff) نوعی که روی لاله گوش قرار گرفته و مجموعه ساختمان گوش را بدون تماس مستقیم با آن حفاظت می کند.

۲- گوشی های داخل گوش (Ear Plugs) که در داخل گوش و درون مجرای گوش خارجی قرار گرفته و آن را مسدود و راه انتقال هوا را به طور نسبی مسدود می کند.

عینک ایمنیEye Protection

هدف از کاربرد این وسیله :

۱ـ محافظت چشم در برابر ورود جسم خارجی

۲ـ محافظت در برابر پاشش مواد شیمیائی خورنده و سوزاننده

۳ـ محافظت در برابر پرتوهای الکترومغناطیسی

دستکش ایمنیHand Protective

با توجه به اینکه مخاطرات بسیار زیادی در صنعت وجود دارد که سلامت دست را بعنوان اساسی ترین عضو کاری به خطر می اندازد حفاظت از آنها بسیار مهم است.

مطلب پیشنهادی : جزوه کارگاه ایمنی ، بهداشت و محیط زیست – HSE

لباس کارBody Protective

– معمولاً لباس کار به عنوان یک پوشش سراسری ، تنه ، دست و پاها را در مقابل شرایط محیطی محافظت می کند.ساده ترین شکل لباس کار ، در دو فرم ظاهری بلوز و شلوار (دوتکه) و از جنس الیاف طبیعی و در مواردی از الیاف مصنوعی و صنعتی تولید می شود.

طبیعی است هر چه الیاف به کار رفته در پارچه طبیعی تر باشد تبادل حرارتی آسانتر است.لباس کار باید متناسب با بدن کارگر باشد و قسمتهای آزاد نداشته باشد.کمر آن همیشه بسته باشد و دارای جیبهای کوچک و حتی الامکان تعداد جیب ها کم باشد.کارگرانی که با قسمت گردان ماشین سروکار دارند باید لباس کارشان چسبیده به تن و آستین هایش مچ بند داشته باشد.البسه اختصاصی در مشاغل ویژه نیز وجود دارد ، از جمله می توان لباس عایق سرما و رطوبت به خصوص در سردخانه ، لباس نسوز مخصوص کوره و لباس ضدحریق از جنس آزبست را نام برد.

کفش کار Foot Protective
از آنجاییکه عمده ترین خطر تهدید کننده پا در محیطهای صنعتی له شدن پنجه های پا در اثر سقوط ناگهانی اجسام سنگین بروی پنجه و یا برخورد جلوی کفش با قطعات تیز و برنده و آسیب دیدن جلوی کفش می باشد لذا پنجه کفش را از جنس فولاد می سارند. همچنین جنس رویه کفش از چرم (عایق برق ) یا PVC (عایق شیمیایی) و کف کفش را از یک ماده قابل انعطاف مثل پلی اورتان می سازند.

کمربند ایمنی

کار در ارتفاع و سقوط از ارتفاع حادثه ای است که پیامد آن صدمات و خسارات جبران ناپذیری است.کارگران کارهای ساختمانی ، کارگران برق و مخابرات به منظور جلوگیری از سقوط باید مجهز به کمربند ایمنی و طناب نجات باشند.

عزیزان دانش پژوه ، مطالبی که بصورت خیلی مختصر در ارتباط با ایمنی فردی کارگران ، ذکر کردیم ،بخشی از فایل آماده ای هست که بشکل پاورپوینت آماده دریافت شما عزیزان می باشد . می توانید این فایل رو از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران ، به رایگان دانلود و استفاده کنید . که امیدوارهستیم مورد استفادتون قرا بگیره .

+++ برای مطالعه سایر مطالب مرتبط با بهداشت حرفه ای اینجا کلیک کنید .

موفق و موید باشید | www.iehe.ir

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب پاورپوینت با  39 اسلاید قابل ویرایش می باشد .

فرمت: pptحجم :290 کیلوبایت
نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه