مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب

انواع فرآیندها در تصفیه فاضلاب

بنام خدا و با سلام؛

تصفیه فاضلاب یکی از واحدهای اساسی در رشته مهندسی بهداشت محیط هست که به صورت گسترده ای از جوانب مختلف مورد بحث قرار میگیرد . در این مطلب نیز سعی کردیم یک مقدمه ای در ارتباط با اهمیت تصفیه فاضلاب برای شما بیان کنیم و به دنبال اون پاورپوینتی رو قرار بدهیم تا بتوانید به مطالعه بیشتری در این زمینه بپردازید . در ادامه با ما همراه باشید .

خصوصیات و طبع انسانی ، زندگی اجتماعی و میل به مصرف تبعات زندگی کنونی را در پی داشته و محیط زندگی انسان را به سرعت دستخوش تغییر و تحول نموده و برای انطباق با شرایط مختلف ، هوشمندانه در رفع نیازهای خود با ترتیب خاصی ، باید تلاش و همت ورزید . به همین دلیل برای حفظ سلامت و بهداشت خود باید به بیرون راندن زباله و فاضلاب از محیط زیست توجه نمود و روشهای متنوعی را تجربه کرد و سالم بودن و بهتر زندگی کردن را هدف قرار داد .

حتما بخوانید : دانلود مقاله درباره COD – مقاله انگیسی ترجمه شده به فارسی

تاریخ بر  بقایای قدیمی ترین شبکه فاضلاب که مربوط به آثار تمدن هندیان در حدود ۷۰۰۰ سال پیش می باشد ، گواهی دارد . در آن سرزمین باقیمانده فاضلاب روهای کشف شده با دیوارهای آجری و یا سفالی برای هدایت فاضلاب های خانگی مشاهده می گردد. مجاری فاضلاب و آبریزگاه های همگانی دو شهر بابل و نینوا و یا فاضلاب روهایی به قطر ۲-۳ متردر شهرهای یونان و روم که قدمت آنها به ۲۰۰۰ سال پیش بر میگردد همگی حکایت از ان دارد که در گذشته دور انسان به اهمیت این موضوع واقف بوده و به فکر دور کردن فاضلاب به هر نحو ممکنی از محل زندگی خود کرده است .

 

آب های آلوده ناشی از فعالیت های انسانی را که باید دفع شود و یا به عبارتی دیگر ، آب های زائد را فاضلاب می نامند. فاضلاب ترکیبی از آب و مواد جامد است . آب موجود در فاضلاب در حدود ۹/۹۹ درصد وزن آن را تشکیل می دهد و فقط ۱/۰ آن موارد دیگر است .

 

ورود میلیون ها لیتر فاضلاب به رودخانه  ها، دریاها و منابع آب های زیر زمینی باعث الودگی شدید و خطرناک محیط زندگی انسان و سایر موجودات زنده می شود . مهمترین هدف جمع آوری و تصفیه فاضلاب ، اصلاح کیفیت ان به نحوی است که مصرف مجدد فاضلاب تصفیه شده و یا دفع آن به محیط زیست بدون تغییر اکوسیستم محیط دریافت کننده امکان پذیر باشد . در اثر مصرف آب در هر جامعه فاضلاب تولید می گردد . کیفیت فاضلاب تولید شده بستگی به نحوه مصرف آب دارد .آنچه مسلم است  فاضلاب خانگی مشمل بر مواد ناشی از مصارف خانگی و زائدات انسانی می باشد . که در روستاهای کشور نیز همین زائدات نامبرده عمده ترین منبع تولید فاضلاب می باشد . چنین ترکیبی پتانسیل بالایی برای آلودگی محیط زیست دارد و همچنین به علت دارا بودن انواع میکروارگانیسم های بیماری زا می تواند باعث بروز انواع بیماری ها گردد.

حتما بخوانید : سپتیک تانک چیست به همراه توضیحات کامل

فاضلاب می بایست قبل از این که در مرحله نهایی به آبهای پذیرنده دفع گردد ، تصفیه شود تا اینکه :

الف- کاهش گسترش بیماری های عمومی :

این هدف به عنوان مهمترین هدف تصفیه فاضلاب به شمار می آید ، زیرا  که فاضلاب های روستایی همانند فاضلاب های شهری همواره دارای میکروب های گوناگون است که قسمتی از آنها را میکروب های بیماری زا تشکیل می دهند.

ب- جلوگیری از آلودگی آب های سطحی و زیر زمینی :

وارد نمودن فاضلاب های تصفیه نشده به محیط زیست ، موجب آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی شده که علاوه بر خطرات مستقیمی که بر بهداشت مردم دارد ، نتایجی دیگر از قبیل مناظر زشت ، بوی ناخوشایند و سرانجام تولید حشراتی مانند پشه و مگس به همراه دارد .

ج- استفاده مجدد از پساب :

فاضلاب خانگی به عنوان محصول مصرف آب است که باعث ورود آلودگی های مختلف آلی ، معدنی و میکرو ارگانیسمهای بیمارستانی می شود .لذا دفع ان به محیط به شکل تصفیه نشده مشکلات بسیاری از جمله آلودگی بالاخص در آلودگی محیط ، آلودگی آبهای زیر زمینی، بدون استفاده ماندن آب ، گرفتگی منافذ خاک و … را ایجاد می نماید ، به همین علت نیاز به تصفیه در فاضلاب ضروری به نظر می رسد که این امر توسط تصفیه خانه فاضلاب و سایر روش های تصفیه انجام میگیرد .  تصفیه صورت گرفته بایستی میزان آلودگی ها را در حد استانداردهای دفع پساب کاهش دهد که نشاندهنده راندمان تصفیه خانه و یا روش تصفیه می باشد.

فرایندهای تصفیه فاضلاب بهداشتی عبارتند از:

۱- مراحل پیش تصفیه فیزیکی و شیمیایی (تصفیه اولیه)

۲- تصفیه بیولوژیکی جهت حذف کامل BOD  و COD، نیتروژن و فسفات و تمامی فرایند تصفیه (تصفیه ثانویه)

۳-گندزدایی نهایی جهت حصول آبی با قابلیت تخلیه در محیط زیست و یا کاربری مجدد

بدلیل گستردگی موضوع ، می توانید پاورپوینت آماده پیوستی رو از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران به رایگان دانلود و استفاده کنید . امیدوارهستیم که این فایل با ارزش نیز حسب مورد ، مورد استفاده و رضایت شما باشه.

با عضویت در خبرنامه سایت ، می توانید جدیدترین مطالب و تخفیف ها رو دریافت کنید .

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

فایل پاورپوینت در 57 اسلاید همراه با تصاویر مربوطه | دانلود رایکان می باشد .

فرمت: PPTحجم :1 مگابایت
نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب
  1. فارق گفت:

    با سلام خدمت استاد عزیز.
    بسیار سپاسگزاری دارم بابت سایت خوب ،تخصصی و پر بارتون

  2. I am thankful from your best information about urban wastewater.
    \

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه