مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

کروماتوگرافی گازی چست ؟ Gas chromatography

کروماتوگرافی گازی چست ؟ Gas chromatography

بنام خدا و با سلام ، کروماتوگرافی گازی Gas chromatography  موضوع این پست از سایت بهداشت محیط ایران هست که پس از مقدمه ای کوتاه در ارتباط با کروماتوگرافی ، فایلی رو برای مطالعه بیشتر می توانید در این رابطه دانلود و استفاده کنید .

مقدمه

کروماتوگرافی اصطلاح عمومی برای توصیف مجموعه ای از روش های مختلف مورد استفاده برای جداسازی اجزا یک مخلوط بر اساس میل نسبی شان برای تقسیم (توزیع) بین فاز های مختلف به کار برده می شود . برای مثال دی اکسید کربن ، در آب بیشتر از متان حل می شود ، حال اگر هر دوگاز در یک نمونه هوا وجود داشته باشد که در تماس با آب قرار بگیرد ، دی اکسید کربن نسبت به متان با قدرت بیشتری وارد آب خواهد شد . این خاصیت که برای مولکول های مختلف متفاوت است می تواند برای جداسازی آنها به کار برده شود . اولین مقاله ای که یک توصیف جدید از کروماتوگرافی ارائه داد، در سال ۱۹۰۶ به وسیله یک زیست شناس به نام میشائیل تسوت ( Michael Tswett ) ارائه شد که کلروفیل ها و سایر رنگدانه های گیاهی را با عبور یک محلول اتر نفتی از میان یک ستون شیشه ای محتوی ذرات کلسیم کربنات استرخاج کرده بود . رنگدانه های گیاهی با سرعت متفاوتی از میان ستون به سمت پایین حرکت می کردند زیرا میل ترکیبی به اتر در فاز متحرک و کلسیم کربنات در فاز ثابت متفاوت بود . نتیجه این جداسازی به راحتی دیده شده، زیرا با توجه به نوع و شدت رنگ رنگدانه ها می توان مقدار هر رنگدانه موجود را مشخص کرد .

حتما بخوانید : دانلود رایگان پاورپوینت فناوری نانو در تصفیه آب و پساب

کروماتوگرافی گازی

کروماتوگرافی گازی ، یک روش تجزیه دستگاهی بسیار متوع می باشد که از سال ۱۹۵۱ توسعه یافته است و در حال حاضر به صورت مرسوم و به وسیله مهندسان محیط زیست برای تجزیه های زیست محیطی مواد مختلفی به کار می رود که پیش از اینم اندازه گیری آنها بسیار مشکل و وقت گیر بود . کروماتوگرافی گازی شامل تبخیر نمونه و به دنبال آن جداسازی ترکیبات گازی مختلف حاصله می شود ؛ به طوری که بتوان آنها را به طور جداگانه و از نظر کمی اندازه گیری کرد .

مقدمه ای به طور خیلی خلاصه در بالا ذکر شد ، برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با مبحث کروماتوگرافی گازی کافیست فایل پیوستی رو به رایگان دانلود و مطالعه فرمائید .

موفق باشید – سایت مهندسی بهداشت محیط ایران

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

فایل پیوستی PDF و در 56 صفحه می باشد .

فرمت: Pdfحجم :1.3 مگابایت
نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه