مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

بنام خدا

یکی از آزمایشات در رابطه با کیفیت مواد غذایی اندازه گیری میزان ماده خشک در مواد غذایی مایع و نیمه جامد می باشد . این پست ، نحوه اندازه گیری توسط رفراکتومر اورده شده است.

فایل ضمیمه این پست شامل گزارش کار به همراه نمونه های اندازه گیری شده و تفسیر داده ها می باشد . که میتوانید دانلود و از ان استفاده کنید.

مقدمه :

میزان ماده خشک در مواد غذایی مایع و نیمه جامد یکی از مواردی هست که میتواند در بحث تقلبات مواد غذایی مورد توجه قرار بگیرد. بر این اساس روش های مختلفی برای اندازه گیری موجود است ( به عنوان مثال خشکانیدن و روش رفراکتومتری و … ) که یکی از سریع ترین روش ها استفاده از دستگاه های رفراکتومتری می باشد.

امروزه رفراکتومتر در صنعت کاربرد زیادی پیدا کرده است ، بطوریکه از این دستگاه برای تعیین غلظت کربوهیدراتها ، گوگرد در لاستیک ، سیلیسیوم در شیشه های سیلیکاتی ، تخمین درجه سیرناشدگی روغنهای نباتی و همچنین تعیین درصد کربن در ترکیبات آلی و نفتی بکار می رود.

دستگاه رفراکتومتر

شرح آزمایش :

»» دستگاه رفراکتومتر :

(Refract meter) از دو کلمه (Refract(o بــه مـعـنـی شـکستن و Meter بـه معنـی سنجش تشکیل شده است و در کل به معنی شکست سنج است.

اساس کار رفرکتومتر در تابش نور به شرط تکفام بودن آن و هدایت آن به سمت محلول مورد نظر و عبور آن است که چون این دو محیط با هم تفاوت دارند ، نور شکسته شده و با ضریب شکست محدود قابل دریافت است. میزان شکست نور مانند اثر انگشت برای محلول‌های با غلظت یکسان و در دما فشار برابر منحصر به فرد است. درون رفرکتومتر خط نوری دیده می شود که با منشورها و لنزهای مختلف به وجود می آید. این خط نور با کمک عدسی سر دوربین توسط کاربر قابل مشاهده است.(شکل ۱)

در دستگاه رفرکتومتر نور از محیط رقیق وارد محیط غلیظ می شود. که محیط رقیق، مایع یا محلول موردنظر و محیط غلیظ، منشور دستگاه است. در واقع، در عمل، ضریب شکست محلول و منشور نسبت به هم سنجیده می شود.

از این ابزار برای ارزشیابی انکساری ( بریکس ) آب میوه و سبزیجات و حتی شوری آب و pH آب استفاده میشود.

….

در فایل پیوستی میتوانید انواع رفراکتومتر شامل دستی و رومیزی و نحوه ی صحیح اندازه گیری با هر کدام را مشاهده بفرمایید. ضمن اینکه نمونه های اندازه گیری شده در آزمایشگاه نیز در فایل زیر قرار داده شده است.

 

 

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

فایل ضمیمه شامل توضیحات کامل،نحوه صحیح اندازه گیری،انواع رفراکتومتر،نمونه ها اندازه گیری شده همراه با داده ها در قالب فایل WORD تایپ شده با فونت های استاندارد. بدون نیاز به ویرایش.

490 تومان

4,900 ریال – خرید

پس از پرداخت انلاین لینک فایل قابل مشاهده خواهد بود.

در صورت برخورد با هرگونه مشکل و یا سوال قبل از خرید و یا پس از خرید و دانلود فایل ها ، لطفا از بخش تماس با ما اقدام کنید .

پشتیبان 24 ساعته و فوری

نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب
  1. بهرامی گفت:

    هزینه دانلود پرداخت شد ولی فایل مورد نظر دانلود نشه ، پیغام قطع ارتباط داد لطفا پیگیری کنید و فایل را به آدرس مسلم ارسال کنید با تشکر

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه