مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

راهنمای کنترل مواجهه با آفت کش ها

بنام خدا و با سلام ؛ از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران با موضوع راهنمای کنترل مواجهه با آفت کش ها در خدمت شما هستیم ، شما دانش پژوه گرامی می توانید در انتهای همین مطلب پس از مقدمه ای کوتاه از این راهنما ، فایل کامل رو دانلود بفرمائید .

مقدمه ای بر کنترل آفت کش ها

تقابل بین آفتها و انسان، گیاهان یا حیوانات سبب ایجاد مشکالت متعددی از جمله رقابت برای آب و غذا، آسیب به گیاهان، اموال یا حیوانات، انتشار بیماریها و ایجاد مزاحمت برای انسان میگردد. آفت کش ها ترکیبات شیمیایی هستند که برای آسیب رساندن به آفت هدف طراحی شده اند و به طور آگاهانه در محیط استفاده می شوند تا با کمک آنها بتوان حشرات، باکتریها، علفهای هرز، جوندگان و آفتهای دیگر را کنترل نمود.

آفت کش ها مواد شیمیایی هستند که برای کنترل آفتهای مختلف از طریق ایجاد اثرات مخرب بر آنها طراحی شده اند، اما این مواد ممکن است به طور ناخواسته اثرات مخربی بر انسان و محیط زیست هم داشته باشند. کارگران در برخی مشاغل در تماس با مقادیر بالایی از آفتکش هستند که سبب می شود سلامتی آنها در خطر باشد در این خصوص می توان کارگران شاغل در کارخانجات تولید و فرمول بندی، آماده سازی، بسته بندی، حمل و نقل، انبار داری، مخلوط کردن و کاربرد آفت کش ها را نام برد. علاوه بر مواجهه شغلی، بسیاری از افراد جامعه نیز ممکن است تحت تأثیر عوارض زیان آور ناشی از مصرف آفت کش ها به ویژه برای کنترل آفات خانگی قرار گیرند.

حتما بخوانید : تاثیر آفات و سموم بر محیط زیست + دانلود پاورپوینت

پیشگیری از مسمومیت های ناشی از آفت کش ها یک راه مطمئن تر نسبت به تکیه بر روشهای درمان مسمومیت است. لذا باید توجه شود که در هنگام استفاده از آفت کش ها به دستورالعملها و اقدامات احتیاطی قید شده در برچسب آن عمل شود. کنترل مواجهه شغلی و غیر شغلی با آفت کش ها باید بصورت یکپار ) باید بطور منظم و هدفمند تحت پایش بیولوژیک جهت بررسی میزان مواجهه و اثرگذاری آفات بر سیستم بیولوژیکی قرار گیرند. در قدم آخر نیز باید امکانات، تجهیزات و تمهیدات الزم برای درمان مسمومیت های ناشی از آفت کشها در هرگونه مواجهه یا کاربری، فراهم گردد.

در ادامه ، فایل پیوستی رو دانلود بفرمائید .

پیروز باشید | سایت مهندسی بهداشت محیط ایران

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

فایل پیوستی ، جز الزامات، دستورالعمل و رهنمودهای تخصصی مرکز سلامت محیط و کار در 77 صفحه PDF می باشد .

فرمت: Pdfحجم :3.9 مگابایت
نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه