مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

اثرات سموم شیمیایی مواد غذایی بر سلامتی انسان

بنام خدا و با سلام ؛ در این تایپک از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران ؛ موضوع رو به اثراث سموم  شیمیایی کشاورزی و آفت کش بر روی سلامت انسان و همچنین مسمومیت های غذایی و آلرژی های غذایی اختصاص بدهیم . در حقیقت در این تایپک به سه مقوله میپردازیم . البته قابل ذکر هست که ما در اینجا تنها مقدمه ای رو ذکر میکنیم و جهت مطالعه بیشتر نیز میتونید فایل پیوستی رو که در قالب PDF هست ، دانلود بفرمائید . و چنانچه به فایل قابل ویرایش این فایل نیاز داشتید می توانید با مبلغی بسیار ناچیز دریافت کنید .

مقدمه ای بر استفاده سموم شیمیایی

امروزه امنیت غذایی یکی از مسائل مهمم زندگی بشری است به موازات این مساله موضوع سلامت غذا مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است از طرفی تامین غذا برای ساکنان گرسنه زمین حفظ تولیدات کشاورزی از نابودی در اثر خسارات خشکسالی ، آفات ،بیماریها کشاورزان ناچارند جهت مبارزه باعوامل زنده از انواع آفت کش و سموم شیمیایی استفاده نمایند ولی این سمومم نه تنها بر محصولات کشاورزی باقی می مانند بلکه به داخل به بافت میوها وحتی دانه های غلات نفوذ میکنند استفاده بیش از حد از آفت کشها منجر به بروز پدیده ای به نام بقایای سموم میشود که این پدیده به عنوان عامل خطر جدی برای سلامت مصرف کنندگان میباشد.

بنابراین مصرف کنند ه به طورمستقیم غذایی را مصرف میکند که دارای غلظت زیادی از آفتکش ها میباشد

با افزایش جمعیت بشر، نیاز به غذا هم رو به فزونی گذاشته است. استفاده از منابع آب و خاک برای تأمین مواد غذایی، سیر صعودی گرفته و طبیعت کمتر فرصت بازسازی خود را می یابد. برای تولید بیشتر فشار افزون تری بر منابع طبیعی وارد می آید.
حدود یکصد سال است که بشر با استفاده از کود و سم شیمیایی، نظم طبیعت را به هم زده و به آن ستم کرده و خواسته یا ناخواسته به تخریب آن پرداخته است. استفاده از کود و سموم شیمیایی در زمان رشد گیاهان- بدون توجه به ناسازگاری آن با طبیعت و بدن انسان- باعث صدمه زدن به سلامت انسان ها می شود. سرطان کبد، پروستات، مسمومیت ها، تغییرات ژنتیکی و اثرات نامطلوب بر جنین، از جمله صدمات وارده به انسان است.

اثرات سموم شیمیایی و کودها بر روی میوه ها

در بسیاری مواقع، میوه ها را قبل از پایان دوره کارنس به بازار می آورند. در نتیجه، سم باقیمانده بر روی میوه ها به تدریج در معده و کبد جمع می شوند و بیماری های مختلفی را پدید می آورند.
عوارض کودها و سموم، آنی و کوتاه مدت نیست بلکه خوردن چنین میوه ها و محصولات کشاورزی، در درازمدت عوارضی در معده -و به خصوص کبد- ایجاد می کند.

آلودگی ها، از طریق آب آلوده، خاک نامناسب، کودها، سموم و آفت کش ها به زنجیره غذایی انسان و حیوان وارد می شوند و سلامت انسان را تهدید می کنند.

 توت فرنگی، خیار درختی، خربزه و سیب درختی میوه هایی هستند که بیشترین میزان سم در آنها وجود دارد .

مسائل بهداشتی و زیست محیطی تولید، توزیع و مصرف سموم، به دلیل عوارض بهداشتی و زیست محیطی که می تواند ایجاد کند، باید کاملاً تحت نظارت و کنترل
مراجع ذی صلاح انجام شود.

حتما بخوانید : افزودنی های شیمیایی مواد غذایی + دانلود پاورپوینت آماده ویژه

گزارش های معتبر بسیاری از عوارض مصرف بی رویه و غیر ضروری سموم در جهان و ایران موجود است. بر اساس گزارش های داخلی، شیوع بیش از اندازه بیماری هایی همچون سرطان دستگاه گوارش، در برخی استان های کشور به مصرف بی رویه سموم کشاورزی نسبت داده شده است.

اثرات و علائم سموم شیمیایی بر انسان:

گروهی از علائم ساده همچون سردرد، تهوع و در حالت شدید مثل کما، تشنج و حتی مرگ می باشد .
راه های ورود سم به بدن انسان

• تماس با پوست
• دستگاه گوارش (خوردن یا آشامیدن )
• دستگاه تنفس
• چشم

 

مسمومیت غذایی ،برخی عوامل ایجاد کننده مسمومیت های غذایی ، آلرژی غذایی و انواع آلرژی های غذایی و … رو میتوانید با دانلود رایگان فایل PDF از ذیل ، مطالعه بفرمائید . همانطور که در بند ابتدایی مطلب نیز ذکر کردیم چنانچه به فایل قابل ویرایش ( پاورپوینت) نیاز داشتید می توانید با مبلغ ناچیزی دریافت کنید .

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

دانلود فایل PDF رایگان (از زیر دانلود کنید ) | فایل پاورپوینت مطابق فایل PDF در 42 اسلاید ( فونت گذاری شده و منظم با BTitrو  Bkoodak) آماده خرید .

فرمت: PDFحجم :870 کیلوبایت

2900 تومان

29,000 ریال – خرید

توجه : لطفا ابتدا فایل PDF رو به رایگان از بالا دانلود کنید و چنانچه محتوای آن مورد نظر شما بود نسبت به خرید این فایل ( پاورپوینت ) اقدام کنید .

پس از پرداخت انلاین در محیطی امن و توسط کلیه کارتهای بانکی ، لینک دانلود بلافاصله پس از خرید برای شما فعال خواهد شد .
پشتیبانی 24 ساعته ، حتی روزهای تعطیل : info[at]iehe.ir
ما تا دریافت کامل فایل خریداری شده ، پشتیبان و همراه شما خواهیم بود . قدردان اعتماد شما خواهیم بود .

نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه