مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

بیماری های حرفه ای ناشی از عوامل زیان آور بیولوژیک bilogical agents پاورپوینت بیماری های شغلی ppt

بیماری های حرفه ای ناشی از عوامل زیان آور بیولوژیک

سلام دوستان؛ این تایپک رو اختصاص دادیم به بیماری های حرفه ای که ناشی از عوامل زیان آور بیولوژیک هستن. البته ما این مبحث رو در قالب فایل پاورپوینت آماده رایگان ارائه دادیم که پس از یک مقدمه کوتاه و در ادامه میتواند از وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران دریافت کنید.

انواع مختلف عوامل زیان آور بیولوژیک

انواع مختلف عوامل زیان آور بیولوژیک شامل باکتری ها ، قارچ ها و انگل ها و ویروس و ریکتزیا هستند که عوامل باکتریایی مربوط به سیاه زخم و کزاز و سل و طاعون و تب مالت و تولارمی و مشمشه و لپتوسپیروز و … می شوند. هر کدام از این بیماری ها به صورت جداگانه در این پاورپوینت آماده توضیح داده شده اند اما بعنوان نمونه بصورت خلاصه در این تایپک سیاه زخم رو آوردیم .

بیماری سیاه زخم

سیاه زخم بیماری است باکتریایی که عامل آن Bacillus Anthracis می باشد. آلودگی انسان به این بیماری یا ناشی از تماس با حیوانات آلوده است و یا تماس با پشم ،مو،پوست حیوانات در مناطق صنعتی می باشد. کارگران صنایع پشم و پوشت، قالیبافی ،دباغی ،چرم سازی و … در معرض ابتلا به این بیماری می باشند.

پوستی :

میکروب از راه پوست وارد بدن شده و سیاه زخم را با اشکال پوستی به وجود می آورد که در آن ابتدا دانه های قرمز در نقاط باز بدن از قبیل دست ،بازو و گردن ایجاد شده که با خارش شدیدی همراه است ، سپس تاول هایی به آن اضافه شده و پس از مدتی ترکیده و ایجاد سکار میکنند در صورت عدم درمان به موقع ، بر تعداد آنها افزوده شده ف حال عمومی بیمار رو به وخامت می رود و فرد در معرض خطر مرگ قرار میگیرد.

این مطلب را هم حتما بخوانید : دانلود رایگان پاورپوینت شیگلوزیس

ریوی :

فرم ریوی این بیماری از استنشاق گردو غبار آلوده به اسپور میکروب تولید می شود که به وسیله آن تب،احساس کسالت ، سردرد و تنگی نفس ، سرفه ، التهاب بینی و گلو و حنجره و همچنین شواهد سمعی یا رادیولوزیکی پنومونی مشخص می شود.

گوارشی:

فرم گوارشی بیماری از خوردن مواد آلوده مانند گوشت آلوده به میکروب سیاه زخم ایجاد می شود که توام با استفراغ فدرد و اسهال خونی می باشد.

پیشگیری Prevention:

  • استرلیزاسیون پشم و مو و سایر فرم های آلوده خام
  • استفاده از واکسن تهیه شده از آنتی ژن باسیلوس آنتراسیس
  • آموزش کارگران و تاکید به دامپروری صحیح
  • واکسینه کردن حیوانات در معرض ابتلا
  • تشخیص و جداسازی حیوانات مبتلا به سایه زخم

جمع بندی :

عوامل زیان آور بیولوژیک همیشه در کمین کارگران حرفه های مختلف هستند و اطلاع از این شغل ها و عوامل خطر و همچنین آموزش کارگران می تواند در پیشگیری از بروز بیماری های حرفه ای ناشی از این عوامل زیان آور بیولوژیک مهم باشد. در ادامه میتوانید فایل پاورپوینت رایگان رو دریافت کنید که شامل برخی از بیماری های ناشی از عوامل زیان آور بیولوژیک می باشد.

ضمنا مطالب زیر نیز میتوانند برایتان مفید باشند:

 

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب پاورپوینت با 29 اسلاید قابل ویرایش می باشد.

فرمت: pptحجم :293 کیلوبایت
نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه