مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

استافیلوکوکوس اورئوس چیست؟ استافیلوکوک ها استافیلوکوک اورئوس pdf درمان استافیلوکوک استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین استافیلوکوک طلایی استافیلوکوک اورئوس در مواد غذایی

استافیلوکوک اورئوس یکی از عوامل مسمومیت غذایی است.

سلام دوستان؛

در سایت بهداشت محیط ایران ، در زیر مجموعه بهداشت مواد غذایی در ارتباط با انواع مخاطرات مواد غذایی بحث هایی شده است ، در این تایپک نیز به بررسی یکی از باکتری های مهم در مسمومیت های غذایی اشاره خواهیم کرد. باکتری که در این تایپک بصورت اجمالی در مورد اون با شما خواهم بود باکتری استافیلوکوک اورئوس طلایی می باشد. لطفا با من همراه باشید…

کوتاه با مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی که توسط میکرو ارگانیسم ها ایجاد می شود به علت توکسینی است که از آنها یا در مواد غذایی و یا در روده انسان های مصرف کننده ترشح می گردد. به هر حال در این گونه بیماری ها هیچ گونه عفونتی ایجاد نمی گردد و اکثر مسمومیت های غذایی بستگی به میزان ورد میکروب های زنده به بدن انسان ندارند. در اینجا از بین باکتری های دخیل در مسمومیت غذایی به باکتری استافیلوکوک اشاره می کنیم.

استافیلوکوک اورئوس (طلایی)

این باکتری ها ، از دسته هوازی اختیاری هستند. برخی از انواع آنها ضمن اینکه توکسین بافتی از قبیل Leucocidin،Heamolysin و Fibrinolysin که موجب ایجادعفونت های پوستی می گردند ترشح می کنند ، توکسین موثری روی روده به نام انتروتوکسین نیز ترشح می کنند که سبب ایجاد مسمومیت غذایی می شود.

این انتروتوکسین ها در مواد غذایی ترشح می گردند. انواع انتروتوکسین ها شناخته شده اند که از A تا E مشخص شده اند و اخیرا انتروتوکسین F کشف شده است که علت ایجاد شوک در مسمومین (Toxin-Shock-Toxin) نیز نامیده می شود.

انتروتوکسین از یک زنجیره پلی پپتیدی تشکیل شده است که حاوی ۲۳۹ اسید آمینه منجمله آسپاراژین و لیزین می باشند و آنتروتوکسین A دارای مسمومیت زایی بیشتری می باشد.

دوره کمون بیماری حاصل از این باکتری بسیار کوتاه بوده و بین نیم ساعت و حدکاثر ۷ ساعت به طول می انجامد. در بعضی موارد اسهال های شدید و پی در پی موجب از دست رفتن آب بدن می گردد. مدفوع بیماران حاوی خون و موکوس می باشد.

در مسمومیت استافیلوکوکی تب وجود ندارد و بر عکس حرارت بدن کمی پایین می آید.

استافیلوکوک ها در بینی،دهان ،زخم ها و جوش های چرکین صورت و گردن و لای ناخن ها به وفور یافت می شود و در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی می تواند به راحتی به مواد غذایی انتقال یابد.

آلودگی مواد غذایی به استافیلوک های بیماری زا به دو طریق است :

  1. اول در اثر بیمار بودن دامی که از آن فراورده دامی تهیه می شود.
  2. دوم تکثیر این میکروارگانیسم در مواد غذایی است که خیلی به سرعت انجام می پذیرد و پس از آن ایجاد توکسین در مواد غذایی است.

اپتیمم درجه حرارت برای رشد استافیلوکوک اورئوس در مواد غذایی ۳۷ درجه سانتی گراد می باشد. توکسین در دمای بین ۶٫۷ درجه و ۴۵٫۵ درجه سانتی گراد و در غذاهایی که pH انها بین ۶٫۵-۷٫۳ می باشد ، ایجاد و ترشح می گردد. توکسین C در pH=4 نیز تا حدودی ترشح می شود.

انتروتوکسین استافیلوکوک ها در مقابل حرارت بسیار مقاوم می باشند . بطوریکه پاستوریزاسیون و حتی حرارت پخت قادر به بی اثر کردن توکسین نمی باشد و صرفا استریلیزاسیون اثر توکسین مترشحه را خنثی می نماید.

مهمترین مواد غذایی حساس :

عبارتند از غذاهای گوشیتی (به ویژه کباب کوبیده)، شیر و فراورده های ان (بویژه خامه و بستنی) ، شیرینی های تر(بخصوص نان های خامه ای)، تخم مرغ و فراورده های ان مانند انواع کیک ها.

به علت مقاومت زیادی که انتروتوکسین ها در مقابل میزان آب فعال دارند می توانند در مواد غذایی خشک از قبیل پودر تخم مرغ و شیر خشک نیز وجود داشته و آنها و سایر مواد غذایی تهیه شده از آنها را آلوده سازند. مطالعات نشان می دهد که ۵۰% از مسمومیت های غذایی استافیلوکوک توسط انتروتوکسین A انجام می پذیرد .

مطالب زیر را نیز حتما مطالعه کنید :

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید
نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه