مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

چند راهکار برای نظافت وپاک کردن سطوح محیطی اتاق عمل

راهکارهای پاک کردن و نظافت سطوح محیطی در اتاق های عمل بیمارستان

به نام خدا

راهکارها

* در فواصل بین اعمال جراحی ، سطوح سخت و کف زمین تمام اتاق های عمل بایستی با استفاده از زمین شوی آغشته با ماده ضدعفونی کننده (هیپوکلریت ۲% تا ۱۰%) کاملًا تمیز و پاک گردد . (توصیه CDV)

* بعد از آخرین عمل جراحی روز یا شب، بایستی کف اتاق عمل با ماده گندزدای مناسب شستشوی گردد.

* شستشوی کف اتاق ها و کوریدورها در شب به طریقه (wet vaccuming) مرطوب ضروری است. بایستی لبه پنجره ها و قفسه ها نیز روزانه شستشو شوند.

*محلها و نقاطی که عفونت از آن طریق ممکن است ایجاد گردد به ترتیب عبارتند از:

الف)سطح پوست اعضاء تیم و پرسنل اتاق عمل     ب) دستگاه ها و سطوحی که به اندازه کافی نظافت نشده اند                     ج) ذرات موجود در هوا                  د) پوست و مخاط بیمار

*درب هر اتاق عمل به جز برای عبور پرسنل، بیمار و تجهیزات باید بسته باشد . تعداد پرسنلی که اجازه ورود به اتاق عمل را دارند، باید به حداقل برسد.

*کف اتاق عمل نباید سوراخ داشته باشد و در صورت امکان، سایر سطوح نیز باید در مقابل گرد و غبار مقاوم باشند.

*در مواقعی که حین عمل جراحی، آلودگی قابل رویت سطوح یا تجهیزات با خون یا سایر مایعات بدن ایجاد می شود، قبل از انجام عمل جراحی بعدی، از محلول ضدعفونی کننده مناسب (هیپوکلریت ۲% تا ۱۰%)  برای پاک کردن محل های آلوده استفاده نمایید.

* استفاده از antiseptic mats(پادری یا زیرانداز ضد عفونی کننده) در محل ورود به اتاق عمل یا هر یک از اتاق های عمل، به منظور کنترل عفونت ممنوع می باشد.

*اتاق عمل باید حداقل اسباب و تجهیزات دائمی را داشته باشد تا گرد و غبار روی قفسه ها و سایر سطوح افقی تجمع نیابد . بهتر است از تعبیه قفسه برای نگهداری ابزار در اتاق عمل پرهیز نمود.

* بهتر است از وسیله مخصوص چرخدار که حاوی تمام تجهیزات لازم برای اعمال جراحی است و به آسانی قابل انتقال به اتاق عمل است استفاده شود .تریلی مزبور بایستی بعد از هر عمل از اتاق عمل خارج و کاملاً تمیز و استریل گردد.

* چراغ های جراحی چون نزدیک به ناحیه استریل جراحی هستند باید به طورمکرر با ماده گندزا شسته شوند.

*در مواقعی که در حین عمل جراحی، آلودگی قابل رویت سطوح یا تجهیزات با خون یا سایر مایعات بدن ایجاد می شود قبل از عمل جراحی بعدی از گندزدایی مناسب برای تمیز کردن محل آلوده استفاده کنید.

به علت خطر انتقال بیماری های منتقله از طریق خون زباله ها بایستی با کمترین دستکاری دفع گردد . برای دفع زباله های اتاق عمل بایستی پنبه و گازهای مورد استفاده در کیسه های پلاستیکی در محل استفاده قرار داده شود و گازهای آغشته به مایعات در ظروف مقاوم به مایعات قرار داده شود.

موفق باشید | سایت مهندسی بهداشت محیط ایران | www.iehe.ir

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید
نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه