مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

پاورپوینت آماده اهمیت پسماند و قوانین مرتبط با مدیریت پسماند ها

سلام دوستان؛

پسماند و قوانین مرتبط با مدیریت پسماندها مبحثی است که در این وقت از وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران در ارتباط با اون به ارائه پاورپوینت آماده پرداخته ایم.  این پاورپوینت که در انتهای همین مطلب می توانید دریافت کنید در ۳۸ اسلاید قابل ویرایش تنظیم شده است.

تعریف پسماند

پسمانده (زباله) به مواد زائد جامدی گفته می شود که عمدتاً به واسطه فعالیت انسان در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی ، شهری ، خدماتی ، درمانی و.. تولید می شوند .

انسان انواع مواد را با سختی از طبیعت بدست می آورد و به آسانی  آن را به زباله تبدیل نموده وبه طبیعت باز می گرداند . در گذشته بسیار دور زباله ها در یک دوره تکوینی ایجاد و تبدیل می شوند .اما امروز، دیگر امکان چنین چرخه ای وجود ندارد ، زیرا میزان زباله ها بیش از آن است که تجزیه و تبدیل آنها در یک دوره زمانی مناسب ممکن باشد .

روند رو به گسترش تولید پسماندها از یک سو و فقدان استراتژی و قانونمندی لازم برای مدیریت این مواد ، از سوی دیگر بسیاری از مناطق کشور را با مشکلات جدی مواجه کرده و لطمات و خطرات زیست محیطی زیادی به همراه داشته است.

صرف نظر از جمع آوری پسماندها در داخل شهرها که نسبتاً مطلوب انجام می شود، در بیشتر موارد دفع آنها با مشکل مواجه بوده و پسماندها معمولا به صورت غیر بهداشتی دفن می شوتد پسماندهای بیمارستانی نیز در بسیاری از موارد همراه با سایر پسماندها دفن شده و یا در مناطق مختلف تلنبار یا پراکنده می شوند که از این طریق بسیاری از منابع آب سطحی و زیرزمینی آلوده شده و اکوسیستم های طبیعی و سلامت مردم با لطمات فراوان مواجه شده است.

یکی از کمبودهای اصلی جهت ساماندهی وضعیت پسماندها، فقدان قانون جامعی بوده است که مسئولیت بخش های مختلف دولتی، غیر دولتی و مردم را به روشنی بیان کرده باشد. برای رفع این کمبود، از سال ۱۳۸۰ جلسات متعددی با حضور نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت خانه های کشور، جهاد کشاورزی، صنایع و معادن، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل گردید و نتیجه ی آن لایحه ی پیشنهادی مدیریت پسماندها بود که در تاریخ ۱۳۸۱/۷/۸به هیأت محترم دولت تقدیم گردید.

لایحه در تاریخ ۱۳۸۳/۲/۱۵به تصویب مجلس شورای اسلامی و در تاریخ ۱۳۸۳/۳/۹به تأیید شورای محترم نگهبان رسید و در تاریخ ۱۳۸۳/۳/۲۵جهت اجرا ابلاغ گردید.

 

اطلاعات بیشتر رو در قالب پاورپونیت آماده دانلود نمایید.

مطالب زیر را نیز حتما بخوانید :

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب پاورپوینت با 38 اسلاید قابل ویرایش می باشد که در فرمت zip جهت دانلود آسان فشرده شده است.

فرمت: zipحجم :2 مگابایت
نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه