نسخه خوانی

تولید برق با انرژی تجدید پذیر از امواج اقیانوس با یک فناوری جدید

مشاهده : 2,314 بار ۳ دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود رایگان اپلیکیشن نسخه خوانی

تولید برق از انرژی امواج اقیانوس یک انرژی نو و انرژی تجدید پذیر می باشد

استفاده از انرژی های تجدید پذیر به لایل مختلفی من جمله افزایش روز افزون جمعیت و  افزایش نیاز بشر به انرژی رو به افزایش است. لذا تکنولوژی های جدیدی در دنیا برای تولید انرژی پاک روز به روز ایجاد می شود که یکی از این تکنولوژی ها استفاده از انرژی امواج اقیانوس برای تولید برق می باشد. در این تایپک از وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران نیز به ارائه خبری جدید در استفاده انرژی امواج پرداخته ایم که در ادامه پس از مقدمه اولیه به آن خواهیم پردخت.

مقدمه ای بر انرژی آب و امواج

انرژی آب

نیروی آب نوعی انرژی خورشیدی ذخیره شده است. زیرا تمام سیستم های اقلیمی و آبی زمین را خورشید به حرکت در می آورد. نیروی آب حداقل از زمان امپراطوری روم مهار می شد و مورد استفاده قرار میگرفت. نیروی آب منبع پاکیزه ای است و تولید آلودگی نمی کند و نیازمند هیچگونه سوختی نیز نمی باشدو و به طور کلی انرژی کارآمدی است.

انرژی هیدروالکتریک

انرژی هیدروالکتریک از ریزش آب بر روی توربین آبی و به گردش در آوردن توربین به دست می آید. مقدار تولید برق حبستگی دارد به مقدار آب و ارتفاعی که آب سقوط کرده تا به توربین برسد. برای این منظور اقدام به ساختن سدهای مخزنی می نمایند تا از آب ذخیره شده در پشت آن برای تولید برق و کشاورزی و احیانا آب شهری استفاده شود.

انرژی امواج دریاها و اقیانوس ها

در اثر انتقال انرژی مکانیکی باد به دریا امواج به وجود می آیند.میزان انتقال این انرژی بستگی به سرعت باد و مسافتی که باد در طول دریا طی کرده دارد. امواج به خاطر جرم آبی که نسبت به سطح دریا جابه جا شده ، انرژی پتانسیل و به خاطر سرعت ذرات آب ،انرژی جنبشی را با خود حمل می کنند. انرژی امواج حاصله در مناطق ساحلی در حدود ۲ تا ۳ میلیون مگاوات برآورد می شود.

انرژی جذر و مد ، دریاها و اقیانوس ها

جذر و مد دریا در اثر جاذبه ماه و خورشید به هنگام گردش زمین به وجود می آید . نیروی جاذبه ماه باعث ایجاد برآمدگی در آب ها شده و به علت گردش وضعی زمین این برآمدگی به شمت غرب جریان پیدا می کند.

در هنگام مد ، میتوان آب را پشت مخزن سدی که در عرض دریا احداث می گردد جمع نمود. سپس در هنگام جذر ،آب جمع شده در پشت سد را ، درست مثل یک نیروگاه برق آبی، به خارج هدایت کرد.

آنچه فوقا اشاره شد مقدمه ای بود بر انرژی های نو حاصل از آب که میتواند جایگزینی برای سوخت های دارای آلودگی مانند سوخت های فسیلی باشد.

تولید برق با استفاده از امواج اقیانوس با یک فناوری جدید

تولید برق با انرژی تجدید پذیر از امواج اقیانوس با یک فناوری جدید

به گزارش خبرگذاری ایسنا و به نقل از گیزمگ ؛ اقیانوس با جریان بی پایان آن می توانید منبعی بسیار ایده آل برای تولید برق پاک باشد به طوری که سامانه ابداعی شرکت Wave Swell Energy به منظور تحقق بخشیدن به این هدف ارائه شده است.

این ابزار به شکل یک ستون بتنی است که در دریا قرار میگیرد. و امواج را یه یک اتاقک مرکزی پمپاژ و سپس از آن خارج می کند. این موضوع باعث می شود هوا از طریق نوعی مدخل موجود بر روی سطح آب به سمت بیرون حرکت کرده و یک توربین را به حرکت در آورد.

تولید انرژی برق با امواج دریا

سازه ابدعی دارای طول و عرض ۲۰ متر بوده و ارتفاع آن نیز ۱۸ متر گزارش گردیده است.

این سامانه در فرکانس طبیعی امواج عمل می کند به طوری که آب داخل اتاقک نوسان می کند و حرکت رو به بالا و پایین آن تقویت می شود زیرا سیستم با همان فرکانس امواج عمل می کند. این موضوع مهم است چون فناوری ابداعی میدان موج احاطه شده را تغییر داده و انرژی بیشتری دریافت می کند.

انرژی تجدید پذیر برای تولید برق از امواج اقیانوس ها

بازدهی حداکثری این سیستم تولید یک مگاوات برق و بازدهی متوسط آن ۴۷۰ کیلووات اعلام شده است. گفته می شود این سیستم می تواند هر کیلووات ساعت برق را با هزینه ۰٫۰۷ دلار آمریکا تولید کند.

قرار است شرکت سازنده سیستم جدید را به آن سوی کینگ آیلند بفرستد که بین ایالت تاسمانیا و خاک اصلی استرالیا واقع دشه است. با داشتن جمعیت کمتر از دوهزار نفر ، این جزیه بستر آزمایشی مناسبی برای انرژی های تجدید پذیر به شمار می آید.

تکنولوژی استفاده از امواج اقیانوس برای تولید برق

نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط و ساکن شهر خوی . کار طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

۳ دیدگاه


 • نویسنده : هوشنگ خلیلی ۲۰ , خرداد , ۹۶

  با سلام و آرزوی موفقیت. من تا سن ۵سالگی در شهر خوی بودم، بعدا به تهران آمدم و الان در آلمان هستم.در آینده یک بار به شهر خوی خواهم آمد.تولید انرژی از باد و آفتاب در اروپا رایج است.نوعی توربین هست که با حرکت امواج دریا کار می کند.یعنی وقتی سطح آب بالا میاد تور بین را به حرکت در می آورد و هم در حالت پایین رفتن.

  • نویسنده : داود وکیلی ۲۲ , خرداد , ۹۶

   آقای خلیلی عزیز سلام؛ بسیار خوشبختم و ممنون بابت اطلاعاتتون ، موفق باشید

 • نویسنده : هوشنگ خلیلی ۲۰ , خرداد , ۹۶

  با سلام و آرزوی موفقیت. من تا سن ۵سالگی در شهر خوی بودم، بعدا به تهران آمدم و الان در آلمان هستم.در آینده یک بار به شهر خوی خواهم آمد.با درود به شما و خدا حافظ

دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
ارگونومی در محیط کار

ارگونومی در محیط کار


ارگونومی در محیط کار + دانلود پاورپوینت ارگونومی چیست ؟ ارگونومی ,ابزاری است که به کمک آن انسان قادر است محیط زندگی ...

مشاهده : 4,609 بار

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.