نسخه خوانی

دانلود رایگان جزوه مدیریت کیفیت آب بهداشت محیط

مشاهده : 4,842 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
آموزش های دستیار دندانپزشکی

مدیریت کیفیت آب Water Quality Managment یکی از اهم واحدهایی است که باید دانشجویان بهداشت محیط با اون آشنا شوند.در همین راستا جزوه مناسبی رو با عنوان مدیریت کیفیت آب برای دریافت شما عزیزان به اشتراک میگذاریم که امیدوار هستیم مورد استفاده شما قرار بگیره.

مدیریت کیفیت آب,منابع آلاینده آب,جزوه مدیریت کیفیت آب,شاخص های کیفیت آب,روش های حذف آلاینده های آب,آلاینده های آلی آب,انواع آلاینده های آب ,آشنایی با انواع آلاینده های منابع آبی و اثرات آن ها ,الاینده های اب

مقدمه

همه منابع آب آشامیدنی حاوی ترکیبات شیمیایی اند حتی آب باران.آب باران خالص ترین آبی است که بطور طبیعی یافت می شود.اما حاوی آنیونها و کاتیون هاست.منابع تامین کننده آب حاوی کیفیت متفاوتی از ترکیبات است که بستگی به منشا آن دارد.همه منابع آب از چرخه آب منشا گرفته و این چرخه فرآیندی است که منابع آب ما را کنترل می کند.

کمیت آب

دسترسی به یک منبع آب از دیدگاه کمی و کیفی برای حیات انسان ضروری است. بطوریکه انسانهای نخستین نیز به اهمیت آب از نقطه نظر کمی واقف بوده اند. به همین دلیل تمدن های قدیم در سرزمین های مجاور آب که قادر به رفع نیازهای کشاورزی ، حمل و نقل و تامین آب آشامیدنی بودند،گسترش پیدا کرد.

کیفیت آب

در این رابطه درک اهمیت کیفی آب بسیار کندتر از اهمیت کمی آن بوده است. انسان های اولیه تنها از طریق حواس فیزیکی نظیر بینایی ،چشایی و بویایی کیفیت آب را می سنجیدند.و تا زمانی که علم بیولوژی ، شیمی و پزشکی توسعه نیافته بود، روش هایی برای تعیین کیفیت آب و تشخیص اثرات آن بر روی سلامت ابداع نگردیده بود.

علیرغم اینکه علائم ظاهری آب متضمن سلامت آب نیست ولی لازم است تا کیفیت ظاهری آب نزد مصرف کننده قابل قبول باشد.در بعضی مواقع به دلیل کلرزنی و بیش از حد بودن غلظت کلر در آب ، طعم و بوی نامطلوب ایجاد می شود. و همین امر موجب عدم تمایل مردم به مصرف آب مورد نظر شده و ممکن است مردم به سمت منابع آب آلوده با ظاهر سالم گرایش پیدا کنند. لذا اهمیت مدیریت کیفیت آب کامل واضح و روشن می باشد.

اهمیت آب

آب یکی از فراوانترین ترکیباتی است که در طبیعت یافت شده و بزرگترین حلال شیمیایی می باشد. آب اساسی ترین تشکیل دهنده بافت های بدن بوده و به عنوان ضروری ترین عامل حیات شناخته شده که بدون ان انجام اعمال فیزیولوژیکی بدن ممکن نمی باشد.

آب حدود ۷۰% وزن بدن انسان را تشکیل داده و حدود ۷۱% سطح زمین بوسیله اقیانوسها ،دریاها،دریاچه ها و رودخانه ها پوشیده است.اصولا مقدار آب در جهان ثابت می باشد . ولی به طور یکنواختی توزیع نشده است. بطوریکه در بعضی از نقاط جهان آب به اندازه کافی وجود دارد ولی در بعضی از نقاط به مقدار کم وجود دارد که جوابگوی نیاز جوامع بشری نیست.

دریافت جزوه مدیریت کیفیت آب

جزوه مدیریت کیفیت آب در ۸۸ صفحه فارسی در قالب pdf آماده دانلود از وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران [iehe.ir] می باشد.هم اکنون می توانید به رایگان دانلود و حسب نیاز ازش استفاده کنید.ضمنا در صورت مفید بودن آنرا در شبکه های اجتماعی از طریق دکمه های اشتراک در پایین ، نشر دهید.

برخی منابع برای مطالعه بیشتر درباره کیفیت آب

  • مدیریت کیفیت آب در دریاچه ها و رودخانه ها، ترجمه دکتر سیمین ناصری، مهندس محمد تقی قانعیان، انتشارات نص،۱۳۸۱٫
  • آلودگی محیط زیست (آب، خاک،هوا،صوت)، دکتر مینو دبیری، انتشارات اهل بیت، ۱۳۷۵
  • Pollution of Lakes and Rivers,John   Smol,Arnold Publishers,2002
  • Water Quality,James Perry,   Elizabeth Vanderklein,Black Well Science,1996.
  • Applied Stream Sanitation,Clarence J.Velz, Krieger Pubco,1984.
  • Water Supply and Pollution Control, Jr Warren Viessman,Mark J.Hammer,Prentice Hall,2004.
  • Environmental Engineering,Salvato.A, Fifth ed., Wiley,2003.
  • Groundwater Contamination, Management, Containment, Risk Assessment and Legal issues, Chester D, Technomic Publication, Vol 1, 2000.
  • Groundwater Contamination, Sources and Hydrology, Rail Chester D, CRC Press, Vol 1, 2000.
فرمت : zip حجم : 2 مگابایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب زیپ که حاوی یک فایل PDF با 88 صفحه فارسی می باشد.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
دانلود جزوه آمار دانلود جزوه آمار کنکور تجربی دانلود جزوه آمار و احتمال یازدهم دانلود جزوه آمار دبیرستان جزوه آمار و مدلسازی pdf جزوه آمار دبیرستان pdf جزوه آمار+pdf دانلود جزوه آمار و احتمال کنکور جزوه خلاصه آمار

آمار مقدماتی و پیشرفته


جزوه آمار مقدماتی و پیشرفته در قالب پاورپوینت قابل ویرایش آمار به عنوان يك موضوع علمي، امروزه شامل مفاهيم و روش‌هائي ...

بیش از 15 خرید موفق
پاورپوینت درباره ی بهداشت روان

پاورپوینت درباره ی بهداشت روان


بهداشت روان چیست ؟ بهداشت روان علمی است برای بهتر زیستن و رفاه اجتماع که تمام زوایای زندگی از اولین لحظات حیات ...

بیش از 28 خرید موفق
جزوه علم اپیدمیولوژی pdf

جزوه PDF علم اپیدمیولوژی


تعریف علم اپیدمیولوژی اپیدمیولوژی علم مطالعه توزیع و عوامل تعیین کننده حالات و یا پیشامد های مرتبط با تندرستی در جمعیت ...

بیش از 8 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.