نسخه خوانی

مـعـــرفی سری استانداردهای ISO 14000

مشاهده : 8,871 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
آموزش های دستیار دندانپزشکی

مـعـــرفی سری استانداردهای ISO 14000

بنام خداوند بخشاینده مهربان

با سلام به شما

در این تایپک از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران ، به مـعـــرفی سری استانداردهای ISO 14000 می پردازیم .

 

ISO 14031: ارزیابی عملکرد زیست محیطی

ISO 14040: مجموعه‌ای از استانداردها (ایزو ۱۴۰۴۴-۱۴۰۴۰) در زمینه ارزیابی چرخه حیات (LCA) که برنامه‌ریزی پیش از تولید محصول و تعیین اهداف زیست محیطی را مدنظر قرار می‌دهد.

ISO 14050: اصطلاحات و تعاریف

ISO 14062: ایجاد بهبود در اهداف اثرگذار بر محیط زیست را مورد بحث قرار می‌دهد.

ISO 14063: این استاندارد الحاقیه‌ای به استاندارد ایزو ۱۴۰۲۰ است که موارد بیشتری را در زمینه آثار زیست محیطی مورد بحث قرار می‌دهد.

ISO 14064-1:2006: استاندارد مربوط به گازهای گلخانه‌ای – بخش اول: تعاریف و راهنمایی‌هایی برای توصیف، کمی‌سازی و گزارش‌دهی در زمینه دفع و نابودساختن گازهای گلخانه‌ای در سطح سازمان‌ها ارایه می‌دهد.

ISO 14064-2:2006: استاندارد مربوط به گازهای گلخانه‌ای – بخش دوم: تعاریف و راهنمایی‌هایی برای توصیف، کمی‌سازی پایش و گزارش‌دهی در زمینه دفع و نابودساختن گازهای گلخانه‌ای در سطح پروژه‌ها ارایه می‌دهد.

ISO 14064-3:2006: استاندارد مربوط به گازهای گلخانه‌ای – بخش سوم: تعاریف و راهنمایی‌هایی برای تصدیق و صحه‌گذاری ادعاهای شرکت‌ها در زمینه گازهای گلخانه‌ای ارایه می‌دهد.

ISO 19011: این استاندارد قواعد ممیزی را برای هر دو سری استاندارد ایزو ۱۴۰۰۰ و ایزو ۹۰۰۰ بیان می‌کند.

 

*ایزو ۱۴۰۰۰ خانواده‌ای از استانداردهای محیطی هستند که به موسسات در جهت به حداقل رساندن آسیب‌های شرکت‌ها به محیط زیست از طریق برآورده کردن قوانین و مقررات ملی یاری می‌رساند. استاندارد ایزو ۱۴۰۰۰، را می‌توان با استاندارد ایزو ۹۰۰۰ در مدیریت کیفیت هم‌ارز در نظر گرفت.

ایده کلی این خانواده از استانداردها، ایجاد رویکردی نظام‌مند جهت کاهش آسیب‌هایی است که یک سازمان می‌تواند به محیط وارد آورد. ابزارهای کارا برای تحلیل جنبه‌های زیست‌محیطی سازمان و گزینه‌هایی برای بهبود، با ایده کلی محصول پاکیزه، فراهم شده است. خانواده ایزو ۱۴۰۰۰ نیز مجموعه وسیعی از استانداردها را در برمی‌گیرد که اهم آنها عبارتند از:

 

ISO 14001: استانداردی است که سازمان‌ها بر پایه آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ از کلیت و قابلیت انعطاف بالایی در تطابق با انواع سازمان‌های تولیدی و خدماتی در سراسر جهان برخوردار است.

ISO 14004: یک سند راهنما است که الزامات استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ را با جزییات بیشتری بیان می‌کند.

ISO 14020: مجموعه ای از استانداردها (ایزو ۱۴۰۲۵-۱۴۰۲۰)، برچسب‌های زیست‌محیطی و اعلامیه‌ها.

ISO 14030: ارزیابی‌های زیست محیطی پس از تولید محصول را مورد بحث قرار می‌دهد

امیدوار هستیم که براتون این مطلب مفید بوده باشه . موفق باشید .

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم شاغل در معاونت بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا در زمینه علوم بهداشتی رو دنبال میکنم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

آموزش نسخه خوانی

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
دانلود پاورپوینت روانشناسی شخصیت

دانلود پاورپوینت روانشناسی شخصیت


پاورپوینت روانشناسی شخصیت پاورپوینت روانشناسی شخصیت حاوی 418 اسلاید فارسی و قابل ویرایش می باشد. در این پاورپوینت از تعریف شخصیت ...

بیش از 38 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.