مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

wet wastes managment - ww-iehe-ir

دردسر های عظیم زباله های تر

زباله تر چه جور زباله ای است ؟

پسماندهای تر ، پسماندهایی هستند که در آنها رطوب وجود دارد . می توان اغلب پسماندهای تر خانگی را به این ترتیب تقسیم کرد ؛ باقیمانده های مواد غذایی، پسماند سبزی ها ، ضایعات میوه ها، تفاله چای و استخوان و ضایعات گوشت سفید و قرمز . بد نیست بدانید که به طور کلی حدود ۰ درصد پسماندهایی که اهالی شهرهای بزرگ تولید می کنند پشماند تر است . هر چقدر نسبت تولید پسماند تر به پسماند خشک کمتر شود، نشان دهنده ی مدیریت بهتر پسماندهاست . در کشورهای پیشرفته حجم زیادی از پسماندهای تولیدی مردم را پسماندهای خشک تشکیل می دهد.

عددهای شگفت انگیز زباله های تر :

۹۰۰

۹۰۰ گرم پسماند به طور متوسط هر شهروند ایرانی در طول روز تولید میکند . مثلا تهران از این لحاظ جزو شهرهای آلاینده دنیا به حساب می آید . بخش اعظمی از این پسماندهای تولید شده پسماند تر است که به دلیل تفکیک نشدن از پسماندهای خشک ، پسماندهای بازیافت شدنی را نیز غیر قابل بازیافت می کند.

۲۰۰

۲۰۰ لیتر شیرابه پسماند تر ، توسط تهرانی ها در هر دقیقه تولید می شود که این عدد فقط مربوط به مرکز تخلیه زباله کهریزک است . همانطور که می دانید این شیرابه ها ، آسیب های محیط زیست مختلفی به محیط زیست شهرها می زند .

۱۱۸

۱۱۸ نوع بیماری خطرناک ممکن است توسط پسماندهای تر به انسان منتقل گردد . در حقیقت رها سازی بی برنامه و غیراصولی پسماندهای تر در سطح شهرها،جنگل ها و پارک ها ، باعث افزایش حشرات و جوندگان مانند سوسک ، پشه و موشو … می شود مه برای بهداشت و سلامت انسان بسیار مضر است .

۴۰۰

۴۰۰ متر مکعب گاز گلخانه ای دی اکسید کربن از هر تن پسماند تر متصاعد می شود . از هر تن زباله ۴۰۰ تا ۶۰۰ لیتر شیرابه خارج می شود که می تواند آثار زیست محیطی نامطلوبی بر خاک و آب داشته باشد و محل های دفن پسماند هر روز گسترش بیشتری پیدا می کند.

۱۰۰

۱۰۰ روز انگل های می توانند در پسماندهای تر باقی بمانند و در صورت مهیا شدن شرایط به مواد دیگر منتقل می شوند . شیرابه پسماندهای تر ،ماده غلیظ و خطرناکی است که از فاسد شدن پسماندها به وجود می آید و ممکن است وارد آبهای زیر زمینی شده و باعث ورود انگل های بیماری زا با این منابع آبی شود .

معایب دفع پسماندهای تر

– استفاده دوباره از آنها را ناممکن می شازد

– به معنای دفع تمامی تلاشی است که برای تولید یک محصول کرده ایم.

– برخی از بهترین زمین های سیاره ما را برای همیشه اشغال می کند.

– تولید گازهای خطرناک گلخانه ای می کند.

– آب های زیر زمینی و رودخانه های ما را آلوده می کند.

موفق باشید ::: سایت مهندسی بهداشت محیط ایران | iehe.ir

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید
نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه