نسخه خوانی

دانلود پاورپوینت رایگان حالات شکست و تجزیه و تحلیل آثار آن FMEA

مشاهده : 10,823 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
آموزش های دستیار دندانپزشکی

fmea در بیمارستان fmea مقاله fmea مخفف چیست fmea چیست pdf انواع fmea نمونه fmea انجام شده در بیمارستان نمونه فرم fmea نمونه ارزیابی ریسک به روش fmea

FMEA چیست ؟

FMEA (حالات شکست و تجزیه و تحلیل آثار آن) یک فرآیند سیستماتیک برای شناسایی خطاهای بالقوه در طراحی و اجرای فرآیند قبل از روی دادن آنها ، با هدف حذف و یا کاهش خطر بالقوه با آنها.

تکنیک در اصل یک تکنیک ارزیابی قابل اعتماد است که برای شناسایی حالات شکستی که می تواند قابلیت اعتماد کلی سیستم را کاهش دهد ، به کار می رود.

تاریخچه روش Failure modes & effects analysis

Failure modes & effects analysis برای اولین بار در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است. استاندارد های نظامی Mil-p-1629 با عنوان (روش آنالیز عیب، تاثیرات مرتبط و میزان اهمیت آن ) در نهم نوامبر ۱۹۴۹ انتشار یافت . در قالب این استاندارد خطاها یا اشکالات پیش آمده به لحاظ تاثیر گذاری آنها در هدف غایی و میزان ایمنی / پرسنل / تجهیزات طبقه بندی می شوند.

در دهه شصت این تکنیک در صنایع غذایی مورد استفاده قرار گرفت و  در اواخر دهه هفتاد کارخانه اتومبیل سازی فورد از این روش برای بهبود تولید و طراحی اتومبیل های خود استفاده کرد. در اوایل دهه نود یعنی در سال ۱۹۹۳ انجمن خودروسازان آمریکا و انجمن کنترل کیفیت آمریکا روش FMEA را بعنون یکی از تکنیک های ارزیابی تولید و محصول در قالب استاندارد ارایه کردند.

اساس روش Failure modes & effects analysis

این روش یک روش آنالیز نیمه کیفی است ، این روش سیستم یا زیر سیستم را برای شناسایی نقص های احتمالی کلیه اجزای آن بررسی کرده و تلاش می کند اثرات نقص های احتمالی را بر روی بقیه بخش های سیستم ارزیابی کند.

این مطلب را نیز بخوانید : تشریح آنالیز درخت خطا FAULT TREE ANALYSIS

تکنیک حالات شکست و تجزیه و تحلیل آثار آن تکنیکی است که به منظور مشخص کردن و حذف خطاها ، مشکلات و اشتباهات بالقوه سیستم ، فرآیند تولید و ارائه خدمت ، قبل از وقوع ، در نزد مشتری ، بکار برده می شود. بهترین زمان استفاده از این روش فاز طراحی است ولی در فاز بهره برداری نیز اجرا می شود.

لوگوی FMEA تعریف حالات شکست و تجزیه و تحلیل آثار آن ppt

تعاریف و واژه ها در تکنیک FMEA

شکست (Failure) :

 • انحراف یک جزء یا بخش از سیستم از کارکرد ، رفتار یا عملیات مورد نیاز یا طراحی شده ؛ مسائلی که کارور با ان روبه رو می شود.
 • ناتوانی یک سیستم، زیر سیستم یا بخشی از آن برای اجرای عملکرد مورد انتظار.
 • ناتوانی بخشی از یک سیستم برای کار در محدوده ی از پیش تعریف شده ی خود.

حالت شکست (Failure mode) :

 • روش خرابی یک جزء
 • حالت یا وضعیتی که یک جزء بعد از خرابی به خود می گیرد.

علت شکست (Failure Cause) :

 • فرآیند یا مکانیزم دخیل در شروع یک حالت شکست
 • فرآیند های احتمالی که میتوانند سبب خرابی یا شکست یک جزء شوند مانند شکست های فیزیکی ، نقص های طراحی ، نقص های ساخت و تولید ، نیروهای محیطی و مانند اینها .

اثر شکست (Failure effect) :

 • پیامد یا پیامدهای که حالت شکست بر روی عملکرد بخشی از سیستم یا کل آن دارد.

نمره اولویت ریسک (“Risk Priority Number “PRN) :

 • شاخص اولویت بندی ریسک برای قابلیت اعتماد
 • PRN= Probability * Severity * Detection
این مطلب را نیز حتما بخوانید : پاورپوینت رایگان آنالیز ایمنی شغلی JSA

تئوری روش FMEA :

روشی کیفی است که برای آنالیز و ارزیابی حالات بالقوه شکست به کار می رود. در این روش به مجموعه ای سوالات پاسخ داده می شود :

 • چه جزء یا بخشی می تواند از کار بیفتد ؟ Fail
 • آن جزء یا بخش چگونه از کار می افتد؟
 • فراوانی و میزان تکرار خرابی و از کار افتادن چقدر است؟
 • اثرات شکست یا از کار افتادن سیستم چیست؟
 • پیامدهای ناشی از شکست بر قابلیت اعتماد یا ایمنی سیستم چیست؟

جمع بندی

بصورت خلاصه به پیشینه و تعاریف کلی از روش Failure modes & effects analysis اشاره شد. برای دریافت توضیحاتی بیشتر می توانید برایگان فایل پیوستی را دانلود نمایید. امیدوار هستیم این اشتراک از وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

فرمت : ppt پاورپوینت حجم : کمتر از 1 مگابایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب zip می باشد که حاوی 2 پاورپوینت با تعداد اسلایدهای 124 و 27 می باشد. به رایگان از وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران دانلود نمایید.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم شاغل در معاونت بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا در زمینه علوم بهداشتی رو دنبال میکنم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

آموزش نسخه خوانی

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
افزودنی های مواد غذایی افزودنی های مواد غذایی+pdf نگهدارنده های مواد غذایی مواد افزودنی بتن مواد غذایی دارای مواد نگهدارنده پودر افزودنی در شیرینی در جدول خواص مواد نگهدارنده مضرات استابلایزر خوراکی چیست مواد نگهدارنده سرطان زا

افزودنی های شیمیایی مواد غذایی


افزودنی های شیمیایی مواد غذایی که در قالب یک پاورپوینت 152 اسلایدی می باشد دارای موضوعات مختلفی است که بصورت ...

بیش از 48 خرید موفق
انرژی بیوماس محاسبه بیومس نیروگاه بیوماس بیومس میکروبی مقاله در مورد زیست توده بیومس میکروبی چیست انرژی های زیستی معایب زیست توده منابع زیست توده

فایل پاورپوینت بیوماس


پایورپوینت انرژی بیوماس با محتوای زیر قابل دریافت شما عزیزان می باشد. عناوین پاورپوینت انرژی بیوماس دلایل اهمیت انرژی بیوماس  –  اقدامات ...

بیش از 106 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.