نسخه خوانی

مزایا کاربرد و عوارض اشعه ماورا بنفش uv را بشناسید!

مشاهده : 14,465 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
آموزش های دستیار دندانپزشکی

اشعه ماورا بنفش و آنچه باید بدانیم!

تفریح و سرگرمی زیر نور مستقیم آفتاب در فصل های بهار و تابستان به اوج خود می رسد. و به تبع آن تماس شما با اشعه ماورا بنفش نیز افزایش می یابد.و شما باید اقدامات محافظتی برای کنترل میزان مواجهه داشته باشید.البته این محافظت صرفا محدود به زمان های ذکر شده نبوده و محافظت خود و دیگران از اشعه ماورای بنفش در طول سال موضوعی مهم و حیاتی می باشد. این محافظت در شهرهای گرمتر (مانند اهواز) از اهمیت بالاتری برخوردار می باشد.

اشعه مادون قرمز کاربرد اشعه ماورا بنفش اشعه فرابنفش در جدول لامپ ماورای بنفش مضرات اشعه uv اشعه یو وی چیست ؟ فروش لامپ ماورا بنفش عوارض اشعه ماورا بنفش

اشعه یو وی چیست ؟

اشعه UV شکلی از انواع اشعه غیر یونیزان با طول موجی کوتاهتر از نور مرئی می باشد که توسط خورشید و منابع مصنوعی (مانند تخت های برنزه) منتشر می شود. در حالی که برخی مزایای مفیدی همچون ایجاد ویتامین D دارد در عین حال می تواند خطراتی برای سلامتی داشته باشد. از اشعه یو وی در ضد عفونی آب و مواد خوراکی، تجهیزات پزشکی و لوازم صنعتی و فیزیوتراپیو غیره می توان استفاده کرد.

منبع طبیعی اشعه ماورای بنفش برای ما

 • خورشید

برخی از منابع مصنوعی اشعه ماورای بنفش

 • تخت های برنزه (Tanning beds)
 • لامپ های بخار جیوه
 • برخی از چراغ های هالوژن،فلورسنت و لامپ های رشته ای
 • برخی از انواع لیزرها

انواع مختلف اشعه ماورا بنفش

اشعه ماورای بنفش به سه نوع اصلی تقسیم می شود.اشعه ماورای بنفش A یا (UVA) ، اشعه ماورای بنفش B یا (UVB) و اشعه ماورای بنفش C یا (UVC) که بر اساس اندازه گیری طول موج هایشان گروه بندی شده اند.اندازه گیری ها بر حسب نانومتر می باشد. (nm= 0.000000001 meters or 1×۱۰-۹ meters)

نوع اشعه  UVA UVB  UVC
 طول موج  ۳۱۵- ۳۹۹ nm  ۲۸۰-۳۱۴ nm  ۱۰۰-۲۷۹ nm
 سطح جذب  توسط لایه ازن جذب نمی شود.  بیشتر توسط لایه ازن جذب می شود اما مقداری نیز به سطح زمین می رسد. کاملا توسط لایه ازن و اتمسفر جذب می شود

تمام UVC و بیشتر UVB توسط لایه ازن جذب می شود.بنابراین تقریبا تمام اشعه ماورا بنفش جذب شده روی زمین UVA می باشد. اشعه UVA و UVB هر دو می توانند بر روی سلامت تاثیر بگذارند.اگرچه اشعه UVA ضعیف تر از اشعه UVB می باشد عمیق تر در پوست نفوذ میکند.و از طرفی همانطور که فوقا نیز اشاره شد احتمال مواجهه با نوع اشعه نیز بیشتر می باشد.از آنجایی که اشعه UVC تماما توسط لایه ازن جذب می شود تقریبا بی خطر به حساب می آید.

مزایای اشعه مارورای بنفش

اثرات مثبت اشعه یو وی عبارتند از : تولید ویتامین D ،ویتامین ضروری برای سلامت انسان است.ویتامین D به بدن در جذب کلسیم و فسفر از غذا کمک کرده و بنابراین در استخوان سازی کمک میکند.سازمان جهانی بهداشت ۵ تا ۱۵ دقیقه و دو تا سه بار در هفته مواجهه با نو خورشید را توصیه می کند.

خطرات اشعه ماورای بنفش

سرطان پوست ناشی از اشعه ماورا بنفش خورشید و برنزه کردن داخل سالن ها melanoma

 • آفتاب سوختگی (Sunburn) نشانه ای از مواجهه کوتاه مدت با شدن بالا می باشد.در حالیکه پیری زودرس و سرطان پوست عوارض جانبی طولانی مدت اشعه UV می باشند.
 • برخی از داروهای خوراکی و موضعی مانند آنتی بیوتیک ها،قرص های ضد بارداری،پراکسید بنزوئیل و برخی از مواد آرایشی ممکن است حساسیت پوست و چشم را به اشعه UV را در انواع پوست ها افزایش دهند.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه یو وی می تواند خطر ابتلا به بیماری های چشم را ه طور چشمگیری افزایش دهذ. اگر از محافظ چشم مانند عینک های ضد آفتاب استفاده نشود. یکی از بیماری های چشم شایع آب مروارید می باشد.
 • مواجهه بیش از حد با اشعه ماورای بنفش می تواند منجر به مشکلات جدی سلامت ، مانند سرطان شود.سرطان پوست شایعترین سرطان در ایالات متحده است.دو نوع رایج سرطان پوست ،سرطان های سلول های پایه ای و سلولهای سنگفرشی می باشد (basal cell cancer and squamous cell cancer). به طور معمول روی سر ،صورت ،گردن،دست ها و بازوها شکل میگیرند. اغلب موارد ملانوما (melanoma) ،کشنده ترین نوع سرطان پوست به علت در معرض قرار گرفتن با اشعه ماورای بنفش می باشد.

هر کسی ممکن است دچار سرطان پوست شود اما در افرادی شایع است که :

 • زمان زیادی را زیر نور شدید خورشید قرار بگیرند یا آفتاب سوختگی داشته باشند.
 • پوست،مو و چشم های رنگی داشته باشند.
 • سابقه سرطان پوست در خانواده داشته باشند.
 • سن بالای ۵۰ سال داشته باشند.

حفاظت در برابر اشعه ماورا بنفش

sunscreen SPF over 15 کرم ضد آفتاب جلوگیری از اشعه یو وی UV

توصیه : در مواجهه با نور شدید خورشید از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید.

 • زیر سایه را برای ایستادن و کار انتخاب کنید بخصوص در ساعات ظهر.
 • لباس های آستین کوتاه استفاده نکنید. لباس هایی که دستها و پاهای شما را بپوشانند استفاده نمایید.
 • کلاه لبه دار عریض که سر و گردن و صورت شما را سایه بکشد استفاده کنید.
 • از عینک آفتابی مرغوب که هر دو اشعه UVA و UVB را دفع کند استفاده نمایید.
 • از کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظت از خورشید (SPF) پانزده (۱۵) یا بالاتر برای محافظت در برابر اشعه UVA و UVB استفاده کنید.
 • از برنزه کردن خانگی¹ (indoor tanning) خودداری کنید.اینکار بخصوص برای افراد جوانتر خطرناکتر می باشد.افرادی که اینکار را در دوران نوجوانی یا خردسالی شروع میکنند احتمال ابتلا به ملانوم را افزایش می دهند.

¹ برنزه کردن خانگی (داخل سالن) (indoor tanning) : استفاده از یک تخت مخصوص برنزه،اطاقک و لامپ UV برای برنزه کردن، indoor tanning نامیده می شود.قرار گرفتن در معرض اشعه یو وی در هنگام برنزه کردن خانگی باعث ایجاد سرطان پوست از جمله ملانوم (مرگبار ترین نوع سرطان پوست) کارسینوم سلولهای پایه و سنگفرشی می شود.قرار گرفتن در معرض اشعه یو وی همچنین منجر به آب مروارید و سرطان چشم (ملانوم چشم) می شود.قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید و برنزه کردن خانگی توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (بخشی از سازمان جهانی بهداشت) و وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده بعنوان سرطان زا در انسان شناخته شده است.   [PDF-242KB]

indoor tanning برنزه کردن خانگی برنزه کردن در خانه دستگاه برنزه خانگی با اشعه یو وی اثرات دستگاه برنزه خانگی

جمع بندی:

اشعه ماورا بنفش در کنار مزایای و کاربردهای مفیدی که دارد می تواند بسیار مخرب نیز ظاهر شود.لذا محافظت از این اشعه در طول سال بخصوص فصل تابستان و بالاخص در شهرها با میانگین دمایی بالاتر (مانند اهواز) امری ضروری و قابل توجه ویژه می باشد. استفاده از وسایل حافظتی مانند عینک های آفتابی و لباس های مناسب و همچنین استفاده از انواع کرم های ضد آفتاب مناسب و کاهش زمان مواجهه با نور خورشید می تواند شما را در برابر اثرا مخرب اشعه UV محافظت نماید.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم شاغل در معاونت بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا در زمینه علوم بهداشتی رو دنبال میکنم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

آموزش نسخه خوانی

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
نسخه خوانی تکنسین دارو یادگیری سریع داروها یادگیری انلاین خواند نسخه آموزش کار در داروخانه

جزوات آموزشی مهارت نسخه خوانی


جزوات آموزشی مهارت نسخه خوانی که در زیر محتوای موجود که شامل ویدئو های آموزشی به همراه جزوات پی دی ...

بیش از 147 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.