نسخه خوانی

اثرات بهداشتی و زیست محیطی لاستیک فرسوده + پاورپوینت رایگان

مشاهده : 2,502 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود مجموعه نسخه خوانی

لاستیک فرسوده آثار بهداشتی و زیست محیطی نظیر تجزیه ناپذیری زیستی در محیط، افزایش احتمال آتش سوزی، محل زاد و ولد ناقلین ، مشکلات عدیده در محل های دفن و صرف منابع را دارد.

لاستیک فرسوده بازیافت لاستیک بازیافت تایر اثرات بهداشتی لاستیک فرسوده خط بازیافت لاستیک تایر فرسوده بازیافت تایر

مقدمه ای بر لاستیک فرسوده

کل تایر در اتحادیه اروپا توسط ۹۰ واحد صنعتی حدود ۳۵۵ میلیون حلقه لاستیک در سال است که حدود ۲۴ درصد کل این محصول در دنیا را به خود اختصاص می دهد [ETAMA2014]. سالانه حدود ۱٫۳ تا ۱٫۵ میلیارد حلقه لاستیک فروسده در دنیا تولید می شود.

در طول دو دهه گذشته میزان تولید لاستیک فرسوده در ایالات متحده تقریبا یک تایر به ازای هر نفر در سال بوده است. [EPA,2013] در ایالات متحده حدود ۵۰۰ میلیون و در اتحادیه اروپا حدود ۲۸۹ میلیون تایر فرسوده در سال تولید می شود.

تخمین تعداد تایر فرسوده

به عوامل مختلفی همچون : کیفیت تایر ،کیفیت جاده،کیفیت خودرو و … بستگی دارد. ولی به طور کلی منابع مختلف این مقدار را در یک حلقه تایر به ازای هر نفر در سال می دانند با سرانه تولیدی حدود ۹ کیلوگرم به ازای هر نفر در سال. سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحده به طور کلی این مقدار را ۲ درصد کل پسماندهای تولیدی شهری می داند. سالانه به تعداد یک سوم تعداد چرخ اتومبیل ها ، لاستیک فرسوده تولید می شود.

بازیافت لاستیک بازیافت تایر اثرات بهداشتی تایر سوزاندن تایر لاستیک فرسوده تایر فرسوده

بازیافت تایر

انجمن تولید کنندگان لاستیک و تایر در اروپا از سال ۱۹۹۹ بیش از ۲۴ میلیون تن لاستیک فرسوده در این کشورها از لحاظ بازیافت مواد و انرژی مورد فرایند قرار گرفته اند و در سال ۲۰۱۰ فقط حدود ۴ درصد لاستیک ها فرسوده به لندفیل هدایت شده اند و ۹۶ درصد بازیافت شده اند که شامل:

 • ۳۸ درصد بازیافت انرژی
 • ۴۰ درصد بازیافت مواد
 • ۸ درصد ساخت مجدد
 • ۱۰ درصد استفاده مجدد و صادر.

ترکیب تایر

در یک بررسی ترکیب تایر اینگونه بیان شده است :

 • لاستیک : ۵۱ درصد
 • کربن بلاک : ۲۶ درصد
 • ترکیبات نفتی (آروماتیکها و پارافین) : ۱۳ درصد
 • اکسید روی : ۲ درصد
 • سولفور : ۱-۱٫۵ درصد
 • هالوژنها : ۰٫۵ درصد
 • سایر ترکیبات : ۷ درصد

آثار بهداشتی و زیست محیطی تایر فرسوده

 1. تجزیه ناپذیری زیستی در محیط
 2. افزایش احتمال آتش سوزی
 3. محل زاد و ولد ناقلین
 4. مشکلات عدیده در محل های دفن
 5. صرف منابع

تجزیه پذیری زیستی در محیط

لاستیک ها به دلیل نوع فرآیند تولید عملا تجزیه پذیری زیستی نمی باشند.(زمان بقا در محیط زیست بیش از ۲۰۰ سال) که این امر موجب ایجاد مشکلات عدیده در محیط زیست و انتشار مواد خطرناک موجود در ترکیب در یک بازه زمانی طولانی می شود.

از طرف دیگر در صورت دفن تایر فرسوده نیاز به زمین بسیار زیاد خواهد بود. در صورت خرد کردن و سپس دفن کردن احتمال نشت آلاینده ها بیشتر خواهد بود.

سوزاندن تایر فرسوده

در یک مطالعه بر روی گازهای خروجی ناشی از سوزاندن زباله در فضای باز مشخص شد که ۱۷ نوع فلز در جریان احتراق به هوا منتشر می شوند و همچنین ۴۶ ماده آلی در جریان سوزاندن وارد هوا می شود. (Lemieux Ryan 1993).

دی اکسین ها ، ذرات ، فلزات سنگین ،سایر آثار عمومی و بهداشتی ناشی از سوزاندن لاستیک ها می باشند.

آثار ناشی از ناقلین

یک حلقه لاستیک می تواند محل رشد و تکثیر ۱۰۰ ها لارو حشره و کرمها باشد. انواع پشه های ناقلین بیماری تب دانگ،آنسفالیت،ویروس رودخانه ROSS، ویروس نیل غربی ، مالاریا و …

جوندگان و به خصوص انواع موشها می توانند عوامل مختلف بیماری نظیر انواع ویروسی ،باکتریایی و … را منتقل نمایند.

تب دانگ ناشی از لاستیک فرسوده بیماری مالاریا

به عنوان مثال در سال ۲۰۰۲ شیوع عفونت های ناشی از پشه های مرگ آور مالاریا (ویروس پشه بورن) موضوع جدیدی در اوهایو بود. این پشه در نواحی استوایی و گرمسیری زاد و ولد می کند و باعث بیماری هایی نظیر تب زرد و مالاریا می شود.

ویروس نیل غربی تنها ویروس خطرناک پشه بورن نیست،ولی ثابت شده خطرناک ترین آنهاست.تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد تنها راه مقابله با آن از بین بردن تایر های فرسوده است. بیماری های دیگری نیز وجود دارد که منشا آن تایرهای ضایعاتی است مانند تب دانگ که ویروس کشنده تری از نیل غربی است که در جزایر هاوایی مشکل ساز شده است.

جمع بندی

لاستیک فرسوده می تواند باعث ایجاد مشکلات عدیده بهداشتی و زیست محیطی اعم شود. لذا با توجه به حجم تولید بسیار بالای آن و نیاز به تکنولوژی های به روز برای بازیافت آن، نیازمند توجه ویژه ای می باشد. در ادامه می توانید اطلاعات کاملتری از اثرات بهداشتی و زیست محیطی لاستیک فرسوده را در قالب پاورپوینت دانلود نمایید.

فرمت : Zip حجم : 500 کیلوبایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب Zip می باشد که محتوی فایل پاورپوینت با 30 اسلاید فارسی قابل ویرایش می باشد.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
پاورپوینت دیفتری راههای درمان دیفتری عوارض واکسن دیفتری مکانیسم سم دیفتری دیفتری گوساله کاشف دیفتری بیماری خناق دوره سرايت بیماری ديفتری علائم بیماری کزاز در کودک پاورپوینت بیماری سل توبرکلوزیس پاورپوینت بیماری کزاز

پاورپوینت دیفتری کزاز سل


پاورپوینت دفتری ، سل و کزاز شامل عناوینی همچون : اپیدمیولوژی هر کدام از بیماری ها(دیفتری-کزاز-سل) تعریف و اهمیت بهداشتی دیفتری ...

بیش از 11 خرید موفق
پا

پاورپوینت سیروز کبدی


سیروز کبدی و رژیم درماتی سیروز یک تعریف بافت شناختی-آسیب شناختی بوده و دارای تظاهرات بالینی و عوارض مختلفی است که بعضی ...

بیش از 23 خرید موفق
پاورپوینت آماده آلاینده های صنعت ذوب اهن و فولاد ppt

پاورپوینت بررسی آلاینده های ذوب آهن


پاورپوینت بررسی آلاینده های ذوب آهن این پاورپوینت در 17 اسلاید فارسی و قابل ویرایش می باشد. نحوه دریافت فایل پاورپوینت آلاینده ...

بیش از 25 خرید موفق
پاورپوینت زباله های بیمارستانی انواع زباله های بیمارستانی دستورالعمل تفکیک زباله های بیمارستانی بی خطرسازی زباله های بیمارستانی بازیافت زباله های بیمارستانی پسماند بیمارستانی زباله های بیمارستانی چگونه دفع می شوند مدیریت زباله های بیمارستانی تحقیق در مورد زباله های بیمارستانی

پاورپوینت کامل زباله های بیمارستانی


تعریف پسماندهای پزشکی به کلیه پسماندهای عفونی و زیان آور ناشی از بیمارستان ها، مراکز بهداشتی – درمانی، آزمایشگاه های تشخیص طبی و سایر مراکز مشابه گفته می ...

بیش از 18 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.