نسخه خوانی

دانلود پاورپوینت آماده تهویه حریق و شرایط بروز حریق

مشاهده : 1,449 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود رایگان اپلیکیشن نسخه خوانی

تهویه حریق موضوعی است که در این تایپک از وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران با ارائه یک پاورپوینت آماده و جامع بدان پرداخته ایم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تهویه حریق,شرایط بروز حریق,پاورپوینت آماده حریق,fire venitilation

مختصری درباره حریق و تهویه حریق

حریق در حضور ۴ عنصر اصلی هوا (اکسیژن) ، ماده سوختنی (جامد،مایع ،گاز) ، حرارت (شعله ، حرارت ، آتش روباز) و واکنش های زنجیره ای صورت می گیرد. و متعاقبا با ۴ روش نیز میتوان حریق ایجاد شده را اطفا نمود.

روش های اطفا حریق

۴ روش اصلی اطفا حریق به قرار زیر می باشد.

 1. محرروم کردن حذف سوخت یا مواد قابل اشتعال
 2. خفه کردن : حذف اکسیژن از منبع احتراق
 3. خنک کردن : پایین آوردن دمای مواد تا کمتر از دمای اشتعال آنها
 4. کنترل واکنش های زنجیره ای : استفاده از ترکیبات هالون مثل CBrF3 ،جوش شیرین،کلرور پتاسیم KCl، مشکل این روش گران بودن و سخت بودن آن می باشد.

علل و شرایط بروز حریق

موارد زیر می توانند سبب بروز حریق شوند:

 • آتش گیر مستقیم
 • افزایش تدریجی دما
 • واکنش های شیمیایی نظیر ترکیب آب و اسید،پتاسیم و آب، فسفر با اکسیژن
 • اصطکاک
 • مرکز پرتوهای مرئی و نامرئی
 • الکتریسیته جاری و ساکن
 • صاعقه
 • انفجار ناشی از مواد منفجره

محصولات حریق

 • انرژی
 • گازها و بخارات : بسیار خطرناک و کشنده
 • ذرات : دود حاصله در واقع همان ذراتی هستند که در اثر احتراق ناقص و در دمای پایین تولید می شوند.
 • شعله : قسمت قابل رویت حریق که شدت گرمای آن بستگی به میزان اکسیژنی دارد که به آن می رسد رنگ آن بستگی به ماهیت ماده سوختنی دارد. (سدیم به رنگ زرد و مواد آلی به رنگ آبی می سوزند)

تهویه حریق

تهویه

به طور کلی عبارت است از عمل جابه جایی هوا و شامل عملیاتی می شود که برای جابه جایی دور و حرارت و گاز های سمی و آلوده داخل ساختمان های حریق زده با هوای عادی ساختمان صورت می گیرد.

جابه جایی هوای آلوده ،مسموم،پرحرارت دارای ذرات بیش از حد معین و جایگزین کردن آن با هوای تازه ،خنک و دارای اکسیژن کافی را تهویه می گویند.

تهویه,تعریف تهویه,تهویه حریق,ventilation

تهویه مناسب به سه عامل موثر بستگی دارد :

 1. اندازه ساختمان
 2. اندازه فن
 3. اندازه دریچه ورودی و خروجی تهویه

به چند دلیل اقدام به تهویه حریق میکنیم

 1. جلوگیری از خسارت
 2. جلوگیری از گسترش حریق
 3. کمک به آتش نشانان در اطفا حریق
 4. جلوگیری از انفجارات دود Smoke explosions
جلوگیری از خسارت

دود می تواند خورنده روغنی و با آسیب رساننده باشد. و اگر کنترل نشود به ساختمان و یا محتویات آن که حریق به آنها سرایت نکرده باشد آسیب رساند.

جلوگیری از گسترش حریق

تولیدات خیلی داغ ناشی از حریق از طریق درچه ها و سقف های عمومی به سمت بالا حرکت میکنند و اگر راه خروجی وجود نداشته باشد پس از برخورد با سقف به صورت قارچی درآمده و ممکن است حریق را به قسمت های دیگر ساختمان گسترش دهد.

در حقیقت این عامل یکی از علت های اصلی گسترش آتش سوزی در ساختمانها است. طول شعله در سقفی که فاقد تهویه می باشد ۷ برابر بیشتر از مقداری است که در سقفهای دارای تهویه در بالای سطح حریق موجود است.

کمک به آتشنشانان در اطفا حریق

در محل هایی که دود غلیظ وجود داشته باشد مشکلات عدیده ای بر آتش نشانان بوجود خواهد آمد که عبارتند از :

 1. ناتوانی در پیدا کردن سریع کانون آتش
 2. ناتوانی در ارزیابی بهترین حمله به حریق
 3. ناتوانی در یافتن محل مصدومین یا مکانهای خطرناک
جلوگیری از انفجارات دود Smoke explosions

آتش نشانان از خطرات انفجار ناشی از بخارات قابل اشتعال ناشی از مایعات قابل اشتعال و مخلوط با هوا و متعاقب آن پدیدیه Flash-over آگاه هستند. آنها همچنین باید از خطر جدی دودهای قابل اشتعال که فضاهای بسته جمع می شوند نیز آگاه باشند. این گونه دودها هنگامی که با هوا مخلوط شوند می توانند به طور ناگهانی و شدید منفجر شوند.

فومهای پلاستیکی می توانند مقادیر زیادی دودهای قابل اشتعال و با وزن های مولکولی متفاوت تولید نمایند. بدیهی است دودهایی که وزن مولکولی سبکتری دارند در سطح بالای فضای بسته نسبت به دودهایی که وزن مولکولی سنگین تری دارند قرار میگیرند.

این وضعیت سبب جذب رطوبت هوا گردیده و دود سفید رنگی تولید می شود. که این دود سفید رنگ می تواند منفجر شود و پدیده انفجار دود و یا Smoke explosions را بوجود آورد.

مهمترین شاخصه این دودها خنک بودن آنهاست که فقط کمی گرم ار از دمای محیط خود می باشند.پس از چند دقیقه رنگ این دود مایل به قهوه ای و زرد رنگ می شود. و ممکن است روی سطح دیوارهای اطراف و غیره دود قهوه ای رنگ بنشیند.اگر این نوع دود با یک منبع حرارتی داخلی به هنگامی که اکسیژن کافی به محل رسانده شود مخلوط شود آنگاه بصورت انفجاری عمل خواهد نمود.

دریافت پاورپوینت تهویه حریق

آنچه که فوقا به صورت مختصری درباره حریق و تهویه حرق ذکر شد بخشی از پاورپوینت آماده تهویه حریق می باشد که شما در ادامه میتوانید به رایگان این پاورپوینت آمده را دانلود و حسب نیازتون ازش استفاده نمایید.

 

فرمت : zip حجم : 1.8 مگابایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب Zip بوده که حاوی یک پاورپوینت فارسی قابل ویرایش با 100 اسلاید می باشد.

نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط و ساکن شهر خوی . کار طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات فروشگاه ما

نمایش همه محصولات

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.