نسخه خوانی

دستگاه های اندازه گیری پرتو های یونساز + پاورپوینت آماده

مشاهده : 2,410 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی

وسایل برای آشکارسازی و اندازه گیری پرتو در یک برنامه پایش موثر ضروری است و این وسایل باید با توجه به حساسیت اهداف کاربری انتخاب می شود. در این تایپک از وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران، به دستگاه های اندازه گیری پرتو های یونساز پرداخته ایم. مقدمه ای کوتاه بیان خواهد شد و در ادامه می توانید پاورپوینت آماده ای در این زمینه به رایگان دانلود و حسب نیاز از آن بهره برداری نمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

اندازه گیری پرتو های یونساز آشکارساز گایگر مولر انواع پرتو های یونساز گزارش کار گایگر مولر زمان مرگ آشکارساز گایگر مولر انواع آشکارسازهای گازی زمان مرگ کنتور گایگر اثرات بیولوژیکی پرتوهای یونساز پرتوهای یونیزان چیست

آشکارسازی و اندازه گیری پرتو های یونساز

جهت تشخیص و آشکارسازی پرتو ها از دستگاه هایی به نام دتکتور یا آشکارساز استفاده می شود. آشکارساز بر مبنای اثرات فیزیکی و یا شیمیایی پرتو های یونساز کار می کنند. این اثرات شامل :

  1. یونسزاسیون گاز ها
  2. یونیزاسیون و برانگیخته کردن اجسام جامد بخصوص
  3. رادیواکتیو کردن بوسیله نوترون ها
  4. تغییرات در سیستم های شیمیایی

در ارتباط با آشکار ساز ها و دستگاه های اندازه گیری پرتو های یونساز می توانید فایل پیوستی که در قالب پاورپوینت می باشد دانلود نمایید. اما بعنوان نمونه بصورت مختصر به یکی از این دستگاه ها اشاره خواهیم کرد.

بررسی اتاقک یونیزاسیون ( Ionization chamber )

اتاقک های یونیزاسیون دستگاه هایی هستند که می توان به کمک آنها پرتو را کشف و نوع و میزان آن را اندازه گیری نمود. اتاقک یونیزاسیون به شکل محفظه ای استوانه ای است که درون آن را از هوا یا گازی دیگر پر می کنند.گازی که بیش از همه استفاده می شود، گاز آرگون (AR) مخلوط به ۱۰% متان یا دی اکسید کربن می باشد. چنانچه یک گاز بین دو صفحه هادی قرار گیرد و اشعه یونساز از گاز بین دو صفحه هادی قرار گیرد و اشعه یونساز از گاز عبور کند یون های مثبت و منفی به وجود می آیند که هر یک به طرف الکترود مخالف حرکت می کنند.اختلاف پتانسیل بین دو الکترود در حدود چند صد ولت شده و جریان بسیار ضعیفی به شکل پالس تولید می کند. که باید به کمک آمپلی فایر (تقویت کننده) تقویت شود و وارد شمارنده گردد. چون ارتفاع پالس متناسب با انرژی ذره یونساز است لذا می توان انرژی ذرات را اندازه گرفت.

اتاقک یونیزاسیون برای اندازه گیری پرتو های ایکس، بتا و گاما به کار می رود.نیاز به انرژی کمتری دارد که از مزایای آن به شمار می رود. و از مهمترین معایب ان نیز حساسیت نسبتا کم ان می باشد.

دریافت پاورپوینت آشکار ساز های پرتوهای یونساز

پاورپوینت پیوستی با عنوان دستگاه های اندازه گیری پرتو های یونساز در ۳۵ اسلاید فارسی و قابل ویرایش می باشد. این پاورپوینت از طریق باکس دانلود زیر قابل دریافت می باشد.

فرمت : ppt حجم : کمتر از 1 مگابایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب پاورپوینت و 35 اسلاید فارسی و قابل ویرایش می باشد.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
پاورپوینت مجاری ادراری دانلود پاورپوینت کلیه پاورپوینت کلیه انسان قالب پاورپوینت کلیه تم پاورپوینت کلیه دانلود پاورپوینت فیزیولوژی کلیه

پاورپوینت کلیه و مجاری ادراری


پاورپوینت کلیه و مجاری ادراری این پاورپوینت در 79 اسلاید فارسی و قابل ویرایش می باشد. لازم به ذکر هست که ...

بیش از 24 خرید موفق
پاورپوینت بیماری ایدز برای آموزش بیماری AIDS و شناخت ویروس HIV برای روز جهانی ایدز ppt

پاورپوینت بیماری ایدز و ویروس HIV


  پاورپوینت بیماری ایدز شامل چه عناوینی است؟ عفونت HIV و ایدز نحوه انتقال ویروس نقس ایمنی انسان نحوه بیماری زایی ...

بیش از 49 خرید موفق
افزودنی های مواد غذایی افزودنی های مواد غذایی+pdf نگهدارنده های مواد غذایی مواد افزودنی بتن مواد غذایی دارای مواد نگهدارنده پودر افزودنی در شیرینی در جدول خواص مواد نگهدارنده مضرات استابلایزر خوراکی چیست مواد نگهدارنده سرطان زا

افزودنی های شیمیایی مواد غذایی


افزودنی های شیمیایی مواد غذایی که در قالب یک پاورپوینت 152 اسلایدی می باشد دارای موضوعات مختلفی است که بصورت ...

بیش از 39 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.