نسخه خوانی

ارزیابی عملکرد روش لجن فعال در تصفیه فاضلاب با محاسبات

مشاهده : 6,538 بار ۲ دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
آموزش های دستیار دندانپزشکی

ارزیابی عملکرد روش لجن فعال در تصفیه فاضلاب با محاسبات

بنام خدا و با سلام؛ در این تایپک از زیر موضوع تصفیه فاضلاب از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران ، فایلی در ارتباط با روش های محاسبه پارامترهای مهم در فرآیند لجن فعال می باشد . پس از مقدمه ای بسیار کوتاه ، در انتهای همین مطلب میتوانید فایلی ارزشمند در ارتباط با محاسبات اجن فعال و موارد کاربرد و کنترل ان دانلود بفرمائید . از این که با ما هستید خرسندیم.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب و لجن فعال :

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب یکی از روش های متداول در حذف فاضلاب خانگی و حذف برخی از فاضلاب های صنعتی بسته به مورد ، می باشد . اهداف اولیه که در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب باید محقق شود عبارتند از :

 1. حذف مواد آلی و جلوگیری از افت اکسیژن محلول (DO) درآب های پذیرنده و دریافت کننده پاسب های خانگی یا صنعتی
 2. حذف جامدات کلوئیدی و معلق برای جلوگیری از تجمع جامدات و ایجاد مزاحمت و بروز مشکلات در آبهای پذیرنده
 3. کاهش غلظت تعداد ارگانیسم های پاتوزن در آب های پذیرنده

تصفیه پیشرفته فاضلاب نیز بر اساس یک یا چند مورد زیر در نظر گرفته می شود :

 1. در صورت نیاز به حذف بیشتر مواد آلی و جامدات معلق موجود در پسابی که از فرآیندهای تصفیه ثانویه خارج شده است .
 2. در صورت نیاز به حذف کامل جامدات معلق باقیمانده در فاضلاب تصفیه شده ای که به مرحله گندزدایی بیشتر می رود.
 3. در صورت نیاز به حذف نوترینت ها که از فرآیندهای تصفیه ثانویه متداول خارج شده اند و به منظور کاهش پدیده اتریفیکاسیون در پیکره آبی پذیرنده
 4. در صورت نیاز به حذف مواد معدنی(به ویژه فلزات سنگین) و ترکیبات آلی(به ویژه MTBE و NDMA) برای رسیدن به استاندارد تخلیه پساب و استانداردهای استفاده مجدد در آبهای سطحی و پساب هایی که روی زمین دف می شوند و همچنین استاندارد مربوط به استفاده مجدد مستقیم در مصارف آشامیدنی
 5. در صورت نیاز به حذف مواد معدنی(مثل فلزات سنگینف سیلیس) و مواد آلی در استفاده مجدد پساب های صنعتی(آب خنک کاری،آب فرایند،آب بویلرهای تحت فشار بالا و پایین).

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال (Activated sludge process) یکی از روش های بیولوژیکی با روش رشد معلق ( Suspended growth processes ) می باشد در آنها میکروارگانیسم ها ،مواد الی و ترکیبات موچود در فاضلاب را به گازها و توده سلولی که بصورت معلق در سطح مایع باقی می مانند تبدیل می کند .

وظیفه اصلی یک بهره بردار فرآیند لجن فعال ،پایش صحیح و کنترل فرآیند می باشد به طوریکه از دستیابی به استانداردهای پساب خروجی اطمینان حاصل نماید . در فایل پیوستی به مهمترین پامترهایی که برای کنترل فرایند به انها نیاز هست پرداخته شده است .

در ادامه میتوانید از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران به رایگان دانلود و مطالعه بفرمائید .

فرمت : PDF حجم : 700 کیلوبایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب PDF در 18 صفحه همراه با محاسبات و مثال های مربوطه لجن فعال می باشد.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم شاغل در معاونت بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا در زمینه علوم بهداشتی رو دنبال میکنم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

آموزش نسخه خوانی

۲ دیدگاه ارزشمند


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

 • profile avatar
  نویسنده : ناشناس 14 , آگوست , 18

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده فارغ التحصیل رشته عمران هستم، برای آزمون استخدامی وزارت نیرو در شرکت آب و فاضلاب ثبت نام کردم، میخواستم برای مواد آزمون: تصفیه آب و فاضلاب – شبکه های آب و فاضلاب منبع خوب معرفی کنید. من این دروس رو اصلا آشنایی ندارم.
  ممنون خواهم شد اگر راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  • profile avatar
   نویسنده : داود وکیلی 24 , آگوست , 18

   درود بر شما؛ پاسخ شما در تلگرام داده شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
دانلود رایگان پاورپوینت های میکروبیولوژی بهداشت محیط

پاورپوینت های میکروبیولوژی


میکروبیولوژی ميكروب شناسي علمي است كه به مطالعه ساختار ، اشكال ، توليد مثل ، فيزيولوژي ، متابوليسم و شناسايي موجودات ...

بیش از 1 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.