نسخه خوانی

چند راهکار برای نظافت وپاک کردن سطوح محیطی اتاق عمل

مشاهده : 3,959 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
آموزش های دستیار دندانپزشکی

چند راهکار برای نظافت وپاک کردن سطوح محیطی اتاق عمل

راهکارهای پاک کردن و نظافت سطوح محیطی در اتاق های عمل بیمارستان

به نام خدا

راهکارها

* در فواصل بین اعمال جراحی ، سطوح سخت و کف زمین تمام اتاق های عمل بایستی با استفاده از زمین شوی آغشته با ماده ضدعفونی کننده (هیپوکلریت ۲% تا ۱۰%) کاملًا تمیز و پاک گردد . (توصیه CDV)

* بعد از آخرین عمل جراحی روز یا شب، بایستی کف اتاق عمل با ماده گندزدای مناسب شستشوی گردد.

* شستشوی کف اتاق ها و کوریدورها در شب به طریقه (wet vaccuming) مرطوب ضروری است. بایستی لبه پنجره ها و قفسه ها نیز روزانه شستشو شوند.

*محلها و نقاطی که عفونت از آن طریق ممکن است ایجاد گردد به ترتیب عبارتند از:

الف)سطح پوست اعضاء تیم و پرسنل اتاق عمل     ب) دستگاه ها و سطوحی که به اندازه کافی نظافت نشده اند                     ج) ذرات موجود در هوا                  د) پوست و مخاط بیمار

*درب هر اتاق عمل به جز برای عبور پرسنل، بیمار و تجهیزات باید بسته باشد . تعداد پرسنلی که اجازه ورود به اتاق عمل را دارند، باید به حداقل برسد.

*کف اتاق عمل نباید سوراخ داشته باشد و در صورت امکان، سایر سطوح نیز باید در مقابل گرد و غبار مقاوم باشند.

*در مواقعی که حین عمل جراحی، آلودگی قابل رویت سطوح یا تجهیزات با خون یا سایر مایعات بدن ایجاد می شود، قبل از انجام عمل جراحی بعدی، از محلول ضدعفونی کننده مناسب (هیپوکلریت ۲% تا ۱۰%)  برای پاک کردن محل های آلوده استفاده نمایید.

* استفاده از antiseptic mats(پادری یا زیرانداز ضد عفونی کننده) در محل ورود به اتاق عمل یا هر یک از اتاق های عمل، به منظور کنترل عفونت ممنوع می باشد.

*اتاق عمل باید حداقل اسباب و تجهیزات دائمی را داشته باشد تا گرد و غبار روی قفسه ها و سایر سطوح افقی تجمع نیابد . بهتر است از تعبیه قفسه برای نگهداری ابزار در اتاق عمل پرهیز نمود.

* بهتر است از وسیله مخصوص چرخدار که حاوی تمام تجهیزات لازم برای اعمال جراحی است و به آسانی قابل انتقال به اتاق عمل است استفاده شود .تریلی مزبور بایستی بعد از هر عمل از اتاق عمل خارج و کاملاً تمیز و استریل گردد.

* چراغ های جراحی چون نزدیک به ناحیه استریل جراحی هستند باید به طورمکرر با ماده گندزا شسته شوند.

*در مواقعی که در حین عمل جراحی، آلودگی قابل رویت سطوح یا تجهیزات با خون یا سایر مایعات بدن ایجاد می شود قبل از عمل جراحی بعدی از گندزدایی مناسب برای تمیز کردن محل آلوده استفاده کنید.

به علت خطر انتقال بیماری های منتقله از طریق خون زباله ها بایستی با کمترین دستکاری دفع گردد . برای دفع زباله های اتاق عمل بایستی پنبه و گازهای مورد استفاده در کیسه های پلاستیکی در محل استفاده قرار داده شود و گازهای آغشته به مایعات در ظروف مقاوم به مایعات قرار داده شود.

موفق باشید | سایت مهندسی بهداشت محیط ایران | www.iehe.ir

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
بهداشت محیط بیمارستان پاورپوینت بهداشت محیط بیمارستان دستورالعمل های بهداشت محیط بیمارستان وظایف بهداشت محیط بیمارستان کتاب بهداشت محیط بیمارستان برنامه عملیاتی بهداشت محیط بیمارستان آموزش بهداشت محیط در بیمارستان چک لیست بهداشت محیط بیمارستان کتابچه بهداشت محیط بیمارستان

دانلود کتابچه بهداشت محیط بیمارستان


کتابچه بهداشت محیط بیمارستان کتابچه بهداشت محیط بیمارستان در 74 صفحه فارسی در قالب ورد قابل ویرایش می باشد. در ادامه ...

بیش از 82 خرید موفق
جزوه انگل شناسی جزوه کرم شناسی انگل شناسی عملی جزوه ویروس شناسی دانلود پاورپوینت انگل شناسی جزوه انگل شناسی پزشکی جزوه انگل شناسی علوم آزمایشگاه انگل شناسی دانشگاه تهران جزوه انگل دانشگاهی

انگل شناسی عملی و تئوری


انگل شناسی عملی و تئوری شامل: یک عدد جزوه انگل شناسی تئوری با 169 اسلاید در قالب پاورپوینت قابل ویرایش ...

بیش از 11 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.