نسخه خوانی

تعریف عفونت بیمارستانی و عوامل مولد عفونت در بیمارستان + پاورپوینت آماده

مشاهده : 4,192 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود مجموعه نسخه خوانی

عفونت بیمارستانی ppt مقاله در مورد عفونت های بیمارستانی درمان عفونت بیمارستانی عفونت بیمارستانی در icu عفونت های بیمارستانی+pdf تعریف عفونت بیمارستانی علایم عفونت بیمارستانی کنترل عفونت بیمارستانی

با سلام خدمت دوستان عزیز بهداشت محیطی؛

در این مطلب از وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران در زیر مجموعه بهداشت محیط بیمارستان قصد داریم تا به موضوع بسیار مهم عفونت بیمارستانی Hospital-acquired infection بپردازیم. پس از مقدمه ای کوتاه و ارائه تعریفی در ارتباط با عفونت بیمارستانی ، میتوانید در انتهای همین مطلب فایل پیوستی رو جهت مطالعه بیشتر دانلود نمایید.

تعریف عفونت

عفونت به معنی پدیده ای است که میزبان به دلیل تهاجم و رشد و تکثیر عامل بیماریزایی عفونی دچار آسیب می شود.

تعریف عفونت بیمارستانی nosocomial infection( Hospital-acquired infection)

بیماری عفونی که بعد از بستری شدن در بیمارستان یا پس از تولد در بیمارستان در فرد ایجاد می شود بطوریکه فرد قبل از بستری شدن یا تولد به آن آلوده نبوده و در دوره نهفته آن بیماری نیز به سر نمی برده است ، عفونت بیمارستانی نامیده می شود.

از آنجا که دوره نهفته بیماری به طور متوسط ۲-۳ روز است. بنابراین عفونت های بیمارستانی بعد از ۴۸ ساعت یا ۷۲ ساعت اولیه بستری شدن در بیمارستان خود را نشان می دهند و بیماری عفونی که قبل از ۴۸ ساعت از بستری شدن علائم آن آشکار شود،معمولا جزء عفونت های بیمارستانی محسوب نمی شود.

عفونت بیمارستانی یکی از دلایل اصلی مرگ و همچنین افزایش دوران نقاهت می باشد. بر اساس تحقیقی که سازمان بهداشت جهانی (WHO) در ۵۵ بیمارستان در ۱۴ کشور به انجام رسانده نشان می دهد که میانگین ۸٫۶% از بیماران بستری شده مبتلا به عفونت بیمارستانی می باشند. معمولا میکروب های عامل عفونت های بیمارستانی به درمان مقاومند.

عوامل بیماری زای شایع مولد عفونت های بیمارستانی

۱- باکتری ها 

اصولا هر نژادی از باکتری موجود در بیمارستان می تواند موجب عفونت بیمارستانی شود ولی شایع ترین باکتری های مولد عفونت های بیمارستانی، انتروباکتریاسه های فرصت طلب (Enterobacteriaceae) هستندبه خصوص E.Coli که در روده انسان زندگی می کند و می تواند در صورت انتقال به مناطق استریل بدن باعث عفونت شود.

استافیلوکوک اورئوس (Staphylococcus aureus) در سطح پوست ۲۰% افراد بالغ زندگی می کند و در شرایط مناسب می تواند باعث عفونت زخم های جراحی یا عفونت ریه شود.

سودوموناس آئروژینوزا (Pseudomonas aeruginosa) در بدن ۵% افراد بالغ به طور معمول زندگی می کند. در آب و محیط های مرطوب مثل آب مقطر یا لوله های مرطوب دستگاه تنفس مصنوعی به راحتی تکثیر پیدا میکند و هنگام استفاده از آب یا ابزار آلوده می تواند در افراد با نقص سیستم ایمنی باعث عفونت های وخیم و کشنده شود. به خصوص به راحتی در بین بیماران بخش سوختگی انتقال می یابد و باعث مرگ و میر بسیاری در این بخش می شود.

۲- ویروس ها

شایع ترین ویروس های عامل عفونت های بیمارستانی انتروویروس ها (Enterovirus)، ویروس آنفلوانزا،هپاتیت B و هپاتیت C و ایدز می باشد.

۳- قارچ ها

مثل آسپرژیلوس (Aspergillus) و کاندیدا (Candida)

۴- پروتوزواها

مثل توکسوپلاسما گونی (Toxoplasma gondii) و پنوموسیستیس کارینی (Pneumocystis Carinii) که به خصوص باعث عفونت های شدید و مقاوم در کسانی می شود که سیستم ایمنی آنها به شدت مختل است.

جمع بندی

آنچه که در بالا ذکر شد تنها تعریف و مقدمه ای بسیار کوتاه در ارتباط با عفونت بیمارستانی بود . توضیحات بیشتر رو میتونید در فایل پیوستی که در قالب یک فایل PDF و یک فایل پاورپوینت آماده می باشد دریافت کنید. امیدوار هستم که این فایلها براتون مفید باشه.

فرمت : zip حجم : 2 مگابایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب ZIP می باشد.

در داخل فایل فشرده zip یک فایل pdf و یک فایل پاورپوینت می باشد.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
پاورپوینت انرژی بادی

پاورپوینت انرژی بادی


پاورپوینت انرژی بادی فایل پاورپوینت مربوطه رو دانلود کنید که شامل ( 2 فایل ) مزایا و معایب انرژی بادی و ...

بیش از 34 خرید موفق
دانلود رایگان پاورپوینت های میکروبیولوژی بهداشت محیط

پاورپوینت های میکروبیولوژی


میکروبیولوژی ميكروب شناسي علمي است كه به مطالعه ساختار ، اشكال ، توليد مثل ، فيزيولوژي ، متابوليسم و شناسايي موجودات ...

بیش از 1 خرید موفق
پاورپوینت انرژی های تجدید پذیر

پاورپوینت انرژی های تجدید پذیر


پاورپوینت انرژی های تجدید پذیر ، پاورپوینتی کامل در باره بسیاری از انرژی های نو می باشد که به راحتی ...

بیش از 117 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.