مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

پاورپوینت آماده بهداشت روان

 بهداشت روان

بنام خدا، در ارتباط با بهداشت روان از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران در به روز هستیم . در انتهای همین مطلب فایل پی دی اف (رایگان) و فایل پاورپوینت (قابل خرید) می باشد .

مقدمه

در تمدن های باستانی چین، بابل، مصر و یونان رفتارهای نابهنجارِ افراد، به ناخشنودی خدایان یا تسخیر شدن توسط شیاطین نسبت داده می شد. بنا بر عقیده دیو شناسی برای درمان، فرد تسخیرشده باید تحت شکنجه و آزار یا گرسنگی های طولانی مدت قرار می گرفت . » بقراط « پدر علم پزشکی جدید کسی بود که این عقاید را رد کرد. وی تأکید کرد، بیماری های روانی علل طبیعی دارند و تفکر و رفتار غیرعادی، نشان دهنده نوعی آسیب مغزی است. بعد از زوال تمدن های یونان و روم باستان، صومعه های مسیحی جای پزشکان را به عنوان شفادهنده و اولیای امور اختلال های روانی گرفتند. راهبان در صومعه با دعا خواندن بر بالین بیماران روانی و لمس کردن آن ها با اشیای متبرک از آن ها نگه داری می کردند. از قرن سیزدهم به بعد بیمارستان ها به تدریج در اختیار عناصر غیردینی قرار گرفت تا پایان جنگ های صلیبی در قرن پانزدهم تعداد بیمارستان های روانی در اروپا بسیار کم بود. بستری کردن بیماران به شکل جدی در قرن پانزدهم و شانزدهم شروع شد. این تیمارستان ها برای ساکنان خود برنامه ای جز واداشتن آن ها به کار کردن نداشتند.

درست در زمانی که در کشورهای اروپایی هیچ درمان طبی برای بیماری های. روانی وجود نداشت » حکیم ابو علی سینا « ، در اوایل قرن دهم میلادی » حکیم زکریا رازی «در اواسط و اواخر قرن یازدهم روش های پیش گیری و درمان بیماری های اعصاب و روان را نگاشته اند و بیماران دارای این اختلالات را مداوا نموده اند و حتی برای بهبود بیماران خود علاوه بردارو درمانی روش های روان درمانی نیز داشته اند.

دانشمندان طب سنتی و اسلامی در صدها سال پیش عوامل حفظ کننده سلامتی و پیش گیری از بیماری های جسمی و روانی و عوامل بیماری زا را شناسایی کرده بودند  و این عوامل را» اسباب سِتّه «می نامیدند.

این عوامل عبارتند از:

۱ – هوا: حکیمان معتقد بودند هوا اعم از هوا به عنوان گاز تنفسی، آب و – هوای هر فصل و هر منطقه جغرافیایی، باد، تغییرات حرارت و رطوبت هوا واجسام کیهانی بر سلامت جسم و روان تأثیر می گذارد. مثلاً بیان کرده اند: در هر

فصل چه عواملی سبب ابتلا به کدام بیماری جسمی و روانی می گردد و راهکارهای پیش گیری کننده از آن بیماری هاکدامند.

۲ – خوردنی ها و آشامیدنی ها: حکیمان علاوه بر بیان خاصیت های انواع -خوردنی ها و آشامیدنی ها معتقد بودند هر فرد باید با توجه به نوع مزاج خود، مزاج دوران عمر، مزاج فصل، مزاج منطقه جغرافیایی محل سکونت خود و مزاج خوردنی ها و آشامیدنی ها بخورد و بیاشامد تا از سلامت جسم و روح برخودار شود.هم کمّیّت و هم کیّفیّت خوردنی ها و آشامیدنی ها را در سلامتی و ابتلای به بیماری ها مؤثر می دانستند.

۳ – خواب و بیداری: حکیمان خواب راعامل تجدید قوای انسان و بیداری -زیاد را مضر می دانستند و خواب در روز را سبب بد رنگی پوست، بد بویی دهان،بی حالی و سستی، کند ذهنی و ابتلای به امراض سوداوی می دانستند.

۴- حرکت و سکون: حکیمان در هزارها سال پیش اهمیت ورزش  یاریاضت را در سلامت جسم و روح دریافته بودند و نیز انواع ورزش های مفید  و کاربرد ماساژ برای ورزشکاران حتی ورزش و ماساژ دادن پیران  را در کتاب های خود ذکر کرده اند.

۵ – اعراض نفسانی: منظور از اعراض نفسانی هیجانات می باشد.

حتما بخوانید : دانلود مجموعه پاورپوینت های روانشناسی با بیش از هفتاد پاورپوینت اماده

تعریف بهداشت روان

بهداشت روان علمی است برای بهتر زیستن و رفاه اجتماع که تمام زوایای زندگی از اولین لحظات حیات جنینی تا مرگ اعم از زندگی داخل رحمی، نوزادی، کودکی تا نوجوانی، بزرگسالی و پیری را در بر می گیرد.

تعریف WHO  از بهداشت روان عبارت است از :

قابلیت ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران ، تغییر واصلاح محیط فردی واجتماعی وحل تضادها وتمایلات شخصی به طور منطقی ،عادلانه ومناسب .

نتیجه آن که مفهوم بهداشت روانی عبارت خواهد بود از تامین رشد و سلامت روانی فردی واجتماعی ، پیشگیری از ابتلا به اختلال روانی ، درمان مناسب وبازتوانی آن .

فردی دارای سلامت روانی است که می تواند فعالیت روزمره خود را به خوبی انجام دهد ، با افراد خانواده و اجتماع ارتباط و سازگاری مناسبی داشته باشد ، از زندگی روزمره لذت ببرد و بیماری روانی نداشته باشد.

انواع بیماری ها و اختلالات روانی و عصبی

مهمترین بیماری ها و اختلالات روانی و عصبی شایع در برنامه ادغام بهداشت روان در نظام شیکه عبارتند از:

۱-  بیماریهای شدید روانی (اختلالات پسیکوتیک )

۲- بیماریهای خفیف روانی (اختلالات نوروتیک)

۳- صرع (اپی لپسی)

۴- عقب ماندگی ذهنی (MR)

۵- اختلالات رفتاری دوران کودکی

مطالب فوق مقدمه ای بر موضوع بهداشت روان بود که شما عزیزان می توانید برای مطالعه بیشتر فایل PDF اون رو به رایگان دانلود و استفاده کنید و چنانچه به فایل قابل ویرایش داشتید می توانید با مبلغی ناچیز فایل پاورپوینت آماده بهداشت روان رو خریداری نمایید . امیدوار هستیم که این فایل نیز مورد استفاده شما قرار بگیره .

سایت مهندسی بهداشت محیط ایران | www.iehe.ir

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

فایل PDF رایگان است از زیر دانلود کنید | چنانچه به فایل پاورپوینت نیاز داشتید نیز از قسمت خرید ، خریداری کنید .

فرمت: Pdfحجم :2 مگابایت

4200 تومان

42,000 ریال – خرید

پس از پرداخت انلاین در محیطی امن و توسط کلیه کارتهای بانکی ، لینک دانلود بلافاصله پس از خرید برای شما فعال خواهد شد .
پشتیبانی 24 ساعته ، حتی روزهای تعطیل : info[at]iehe.ir
ما تا دریافت کامل فایل خریداری شده ، پشتیبان و همراه شما خواهیم بود . قدردان اعتماد شما خواهیم بود .

نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه