نسخه خوانی

سودوموناس آئروژینوزا PSEUDOMONAS AERUGINOSA بیماری زایی و اپیدمیولوژی

مشاهده : 2,902 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود مجموعه نسخه خوانی

سودوموناس آئروژینوزا Pseudomonas Aeruginosa یک باکتری گرم منفی که در محیط هایی مانند خاک ،آب و دیگر نقاط مرطوب یافت می شود.

سودوموناس آئروژینوزا PSEUDOMONAS AERUGINOSA محیط کشت سودوموناس آئروژینوزا

کدام بیماری ها توسط سودوموناس آئروژینوزا ایجاد می شوند؟

Pseudomonas aeruginosa یک باکتری فرصت طلب است.این باکتری از سیستم ایمنی ضعیف افراد جهت ایجاد عفونت استفاده میکند و همچنین با تولید برخی سموم باعث تخریب بافت ها نیز می شود. سودوموناس آئروجینوزا باعث عفونت های دستگاه ادراری ،دستگاه تنفسی،درماتیت، عفونت های بافت نرم،عفونت استخوانها و مفاصل، عفونت دستگاه گوارش، عفونت گوش و انواع عفونت های سیستمیک بویژه در بیماران با سوختگی های شدید ،بیماران مبتلا به سرطان و AIDS که دچار ضعف ایمنی هستند می شود.

چه کسانی بیشتر مستعد عفونت های ناشی از سودوموناس آئروژینوزا هستند؟

این باکتری مخزن عفونت در بیمارستان می باشد و برای افراد سالم بیماری ملائم و جزیی ایجاد می کند.این باکتری برای افراد مبتلا به بیماری فیبروز کیستیک نگرانی ویژه ای دارد چرا که استعداد بالایی در ابتلا به عفونت های ریه ای سودومونایی دارند.همانطور که در بند یک نیز اشاره شد این بیماری در افراد مبتلا به سرطان و سوختگی های شدید نیز دارای نگرانی های بالایی است. میزان مرگ و میر برای افراد مبتلا به Pseudomonas aeruginosa در حدود ۵۰ درصد می باشد.

اپیدمیولوژی Pseudomonas aeruginosa

سودوموناس آئروژینوزا عمدتا یک پاتوژن بیمارستانی است.بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط CDC انتشار عفونت های سودوموناس آئروژینوزا در حدود ۰٫۴ درصد (۴ در ۱۰۰۰) می باشد. این باکتری تقریبا چهارمین پاتوژن متداول بیمارستانی شمارش شده برای ۱۰٫۱ درصد از کل عفونت های بیمارستانی است.این باکتری مخازن متعددی از جمله مواد گندزدا،تجهیزات تنفسی،مواد غذایی ،پوست،شیر فلکه ها،طی و زمین شوی ها و غیره یافت می شود. ورود این باکتری به محیط بیمارستان اغلب از طریق میوه ها،گیاهان ، سبزیجان و همچنین ملاقات کنندگان و بیماران سایر بخش ها می باشد.گسترش این باکتری نیز میتواند از طریق بیماری به بیمار دیگر و  دستهای پرسنل بیمارستان و از طریق تماس مستقیم بیمار با مخازن آلوده مانند آب و غذای آلوده صورت گیرد. دوره کمون این بیماری بین ۲۴ ساعت تا ۷۲ ساعت متغیر می باشد.

Pseudomonas aeruginosa چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص عفونت های P. aeruginosa منوط به جداسازی و شناسایی آزمایشگاهی باکتری دارد. این باکتری در بسیاری از محیط های کشت میکروبی رشد میکند و روی آگار خونی و آگار آبی ائوزین متیل تیونین Eosin-methylthionine جدا می شود.این باکتری بر اساس مرفولوژی گرم، ناتوانی در تخمیر لاکتوز ،یک واکنش اکسیداز مثبت، ،بوی میوه ای آن،و توانایی رشد در ۴۲ درجه سانتی گراد شناسایی می شود. خاصیت فلورسانس آن زیر نور فرابنفش به شناسایی سریع کلونی های P. aeruginosa و همچنین تشخیص وجود آن در زخمها کمک میکند.

درمان P. aeruginosa

سودوموناس آئروژینوزا غالبا در مقابل آنتی بیوتیک های متداول مورد استفاده مقاومت نشان می دهد. اگرچه بسیاری از سویه ها به جنتامایسین، توبرامایسین، کلستین و آمیکاسین خساس هستند.فرم های مقاوم افزایش یافته اند.ترکیبی از جنتامایسین و کربلیسیلین اغلب برای درمان عفونت های شدید سودوموناس استفاده می شوند. واکسن های نیز مورد آزمایش قرار گرفته اند که در حال حاضر هیچ یک از آنها برای استفاده عموم در دسترس نیستند.

نکاتی پیرامون سودوموناس آئروجینوزا

  • این باکتری یکی از شاخص های عدم آلودگی در سیستم های توزیع آب می باشد.
  • سودوموناس ائروژینوزا نمیتواند بعنوان شاخص آلودگی مدفوعی مورد استفاده قرار گیرد.
  • این باکتری از باکتری های گرم منفی، هوازی و هتروتروف می باشد.
  • عفونت دستگاه ادراری،دستگاه تنفسی ،عفونت زخم ها ،عفونت دستگاه گوارش و جوش های چرکی همراه با خارش در بدن شناگران به این باکتری نسبت داده می شود.
  • این باکتری یکی از شاخص های تعیین کیفیت آب استخرهای شنا می باشد.
  • این باکتری برای کنترل فرایندهای تصفیه و نحوه عملکرد سیستم های آبرسانی بعنوان معیار خوردگی لوله ها و اتصالات غیر فلزی مورد استفاده قرار میگیرد.
  • این باکتری همانند برخی دیگر از سودوموناس ها در غلظت های پایین سوبسترا رشد می کنند.
  • این باکتریهای فرصت طلب در بیمارستان ها از اهمیت خاصی برخوردا می باشند.
profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
نسخه خوانی حرفه ای نرم افزار نسخه خوانی رایگان دانلود رایگان آموزش نسخه خوانی داروخانه pdf نسخه خوانی آزمایشگاه کانال نسخه خوانی داروخانه نسخه خوانی آنلاین اموزش نسخه خوانی ازمایش چگونه اسامی داروها را حفظ کنیم کلاس نسخه خوانی در کازرون

تکنیک نسخه پیچی حرفه ای شدن


تکنیک نسخه خوانی جهت حرفه ای شدن و تشخیص راحت داروها در قالب ویدوئوی 40 دقیقه ای. در این ویدئوی ...

بیش از 17 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.