نسخه خوانی

متن ترجمه شده مسمومیت با سرب lead و تاثیر آن بر سلامت

مشاهده : 3,806 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
آموزش های دستیار دندانپزشکی

مسمومیت با سرب و تاثیر آن بر سلامت

بنام خدا و با سلام ؛ در این تایپک به طور مختصر و مفید در ارتباط با سرب و مسمومیت با آن از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران با شما هستیم . ابتدا متن فارسی و در انتها نیز متن انگلیسی مطابق با فارسی رو برای شما آوردم . و در انتهای این مطلب هم ، فایل PDF رو جهت دانلود قرار دادیم که می توانید دریافت و نزد خود برای مطالعات بعدی داشته باشید . شایان ذکر هست که اصل این محتوا مربوط به سایت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه می باشد که توسط ما تایپ و قابل ویرایش در اختیار شما قرار دادیم .

مسمومیت با سرب و تاثیر آن بر سلامت

نکات کلیدی :


 

  1. سرب نوعی ماده سمی است که در بدن انباشته شده و بر سیستمهای مختلف بدن انسان تاثیر میگذارد و به خصوص برای کودکان کم سن و سال بسیار مضر و خطرناک است.
  2.  مواجهه کودکان با سـرب همه ساله قریب به ۶۰۰۰۰۰ مورد جدید ناتوانیهای هوشی کودکان را رقم میزند. سالانه حدود ۱۴۳۰۰۰ مورد مرگ در اثر مواجهه با سرب رقم میخورد که بیشترین آن در مناطق درحال توسعه است.
  3.  حدود نیمی از مسمومیتهای ناشی از سـرب در مناطق جنوب شرق آسیا روی میدهد و حدود یک پنجم در هر یک از دو منطقه غرب اقیانوس آرام و مدیترانه شرقی اتفاق میافتد.
  4. سـرب در بدن انسان در مغز، کبد، کلیه و استخوانها پخش میشود و به مرور زمان در دندانها و استخوانها ذخیره میشود. مواجهه با سـرب در انسان از طریق تعیین میزان سرب موجود در خون سنجیده میشود.
  5. حد مجازی برای مواجهه بدن انسان با سرب تعریف نشده است.
  6. مسمومیت با آن به طور کامل قابل پیشگیری است.

 

سرب یک ماده سمی طبیعی است که در پوسته زمین یافت میشود. مصرف گسترده آن موجب آلودگیهای وسیع محیطی، مواجهات انسانی و معضلات سلامت عمومی در اغلب نقاط جهان شده است.

مهمترین منابع آلودگیهای محیطی عبارتند از :

معادن، تصفیه خانه ها، کارخانجات تولیدی و فعالیتهای بازیافتی و در بعضی کشورها، مصرف مستمر رنگهای حاوی سرب و بنزین سرب دار. بیشتر از سه چهارم مصرف سرب در جهان مربوط به کارخانجات سازنده باتریهای اسیدی سرب دار برای وسایل نقلیه موتوری است. سرب همچنین در بسیاری از محصولات دیگر مانند مواد رنگی، نقاشیها، لحیم کاری، شیشه- های رنگی، گلدانهای کریستال، مهمات، لعابهای سرامیکی، جواهرات، اسباب بازیها و برخی لوازم آرایشی و داروهای سنتی مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از لوله ها یا اتصالات سربی در سیستم آبرسانی احتمال آلودگی آب آشامیدنی را نیز بهدنبال دارد. در حال حاضر اغلب سرب مورد استفاده در بازار حاصل فعالیتهای بازیافتی است.

کودکان کم سن و سال نسبت به مسمومیت با سرب بسیار آسیب پذیرند و سرب تاثیرات فراوان و پایداری بر سلامت آنها بویژه تکامل مغز و سیستم عصبی شان میگذارد. سرب همچنین تاثیرات طولانی مدتی بر بالغین میگذارد که از آن جمله میتوان به افزایش فشار خون و آسیب کلیوی اشاره نمود. مواجهه زنان باردار با مقادیر بالای سرب نیز موجب سقط جنین، زایمان بچه مرده، زایمان پیش از موعد، وزن کم موقع تولد و ناهنجاری های مادرزادی میگردد.

 

منابع و راههای مواجهه

مردم از طریق منابع محیطی و شغلی در معرض مواجهه با سرب قرار میگیرند. که عمدتاً عبارتند از:

استنشاقی: استنشاق ذرات سرب ناشی از سوختن مواد حاوی سرب، برای مثال هنگام ذوب کردن یا بازیافت غیر رسمی، کندن رنگهای حاوی سرب و استفاده از بنزینهای حاوی سرب و……

گوارشی: بلع گرد و غبار آلوده به سرب، مصرف آب (از لوله های سربی)، مصرف مواد غذایی (از ظروف دارای روکش سربی و یا ظروف نگهداری غذا که دارای اتصالات سربی است).

استفاده از برخی مواد آرایشی وداروهای سنتی نیز از راههای دیگر مسمومیت با سرب به حساب میآید.

 

کودکان کم سن و سال در معرض بالای مسمومیت با سرب میباشند زیرا در استعمال مقادیر مشابه، ۵ -۴ برابر بیش از بالغین سرب جذب میکنند. همچنین کنجکاوی ذاتی کودکان و عادت متناسب با سن دست به دهان بردن در کودکان کم سال موجب به دهان بردن و بلعیدن اشیای آلوده به سرب یا دارای روکش سربی همچنین خاک، گرد و غبار آلوده به سرب یا پوسته های کنده شده رنگ های حاوی سرب میگردد. این روش انتقال در کودکان دارای پیکا (ولع پایدار و اجباری برای خوردن مواد غیر خوراکی) بیشتر است و بصورت کندن و خوردن تکه های رنگ حاوی سرب از دیوار، چارچوب درب و مبلمان دیده میشود. مواجهه با خاک و گرد و غبار آلوده به سرب حاصل از بازیافت باتریها ویا در معادن موجب مسمومیتهای شدید با سرب و مرگ و میر تعداد زیادی از کودکان کم سن و سال در کشورهای سنگال و نیجریه شده است.

سرب پس از ورود به بدن در ارگانهایی نظیر مغز، کلیه ها، کبد و استخوانها پخش میشود. بدن به مرور زمان سرب را در دندانها و استخوانها ذخیره میکند. سرب ذخیره شده در استخوانها ممکن است طی بارداری مجدداً به حرکت درآید و وارد جریان خون شود، لذا جنین در معرض مواجهه با سرب قرار گیرد. کودکان دچار سوء تغذیه بیشتر مستعد به مسمومیت با سرب میباشند زیرا بدن آنها در هنگام کمبود سایر مواد، از جمله کلسیم، جذب بیشتری دارد. کودکان خیلی کم سن(حتی از دوران جنینی) و کودکان فقیر در معرض بیشترین خطر میباشند.

 

تاثیرات مسمومیت با سرب بر سلامت کودکان

سرب تاثیرات فراوانی بر سلامت کودکان دارد. در مواجهه با مقادیر زیاد، سرب به مغز و سیستم عصبی مرکزی حمله کرده و باعث ایجاد کما، تشنج و حتی مرگ میشود. کودکانی که بعد از مسمومیت با سرب زنده میماند اغلب دچار عقب ماندگی های ذهنی و ناهنجاریهای رفتاری میشوند. امروزه متوجه شده اند که مقادیراندک مواجهه که حتی منجر به بروز علایم آشکاری هم نمیشود علیرغم آنکه در گذشته بی خطر شناخته شده بود، میتواند طیفی از آسیبها را در سیستم های مختلف بدن ایجاد کند. به طور مشخص و ویژه سرب بر تکامل مغزی تاثیر گذاشته و موجب کاهش بهره هوشی (IQ)، تغییرات رفتاری مانند کاهش دامنه تمرکز و توجه، افزایش رفتارهای ضد اجتماعی و افت تحصیلی میشود. همچنین مواجهه با سرب باعث کم خونی ، افزایش فشار خون، نارسایی کلیوی، ایمنوتوکسیسیتی و آسیب به سیستم باروری میگردد. بنظر میرسد تاثیرات رفتاری و عصبی ناشی از سرب برگشت ناپذیرند.

حد مجازی برای غلظت سرب در خون شناخته نشده است. البته هر چه میزان مواجهه با سرب افزایش یابد، دامنه و شدت علائم و تاثیرات آن نیز افزایش می یابد. حتی غلظت کمتر از ۵ میکروگرم در دسی لیتر که در گذشته به عنوان سطح مجاز شناخته شده بود، میتواند باعث کاهش بهره هوشی کودکان، ناهنجاریهای رفتاری و مشکلات تحصیلی شود.

باز هم جای خوشنودی است که حذف موفقیت آمیز بنزین حاوی سرب در اغلب کشورها منجر به کاهش غلظت سرب خون در سطح جمعیت شده است. هم اکنون تنها در شش کشور جهان همچنان از بنزین های حاوی سرب استفاده میشود.

پاسخ سازمان جهانی بهداشت

سازمان جهانی بهداشت ، سرب را به عنوان یکی از ده عامل مهم شیمیایی موثر در سلامت عمومی جامعه شناسایی کرده و حفظ سلامت کارگران، کودکان و زنان در سنین باروری را نیازمند مشارکت همه اعضا دانسته است.

سازمان جهانی بهداشت هم اکنون درحال تهیه گایدلاین های پیشگیری و مدیریت مسمومیت با سرب است تا با گایدلاین های مبتنی بر شواهد راهگشای سیاستگزاران، متولیان سلامت عمومی و صاحبنظران نظام سلامت برای حفظ سلامت کودکان و بالغین در مواجهه با سرب باشد.

بهداشت با مشارکت برنامه حفاظت از محیط زیست سازمان ملل عزمی جهانی را برای حذف استفاده از رنگ- از آنجاییکه رنگهای حاوی سرب یکی از منابع پایدار مواجهه در بسیاری از کشورها است. سازمان جهانی های حاوی سرب آغاز نموده است. این در واقع مشارکتی نوآورانه برای تمرکز و سرعت بخشیدن به اهداف تعیین شده برای کاهش مواجهه کودکان با سرب (بدنبال مصرف رنگهای حاوی سرب) و کاهش مواجهات شغلی با این رنگها است. هدف نهایی این است که کارخانجات تولیدی و بازار را وادار به حذف رنگهای حاوی سرب کنند تا در نهایت ریسک مواجهه با سرب به دنبال مصرف این رنگها کاهش یابد.

 

متن انگلیسی محتوای فوق به شرح زیر می باشد .

 

Lead poisoning and health


 

Key facts

Lead is a cumulative toxicant that affects multiple body systems and is particularly harmful to young children.

Childhood lead exposure is estimated to contribute to about 600 000 new cases of children developing intellectual disabilities every year.

Lead exposure is estimated to account for 143 000 deaths per year with the highest burden in developing regions.

About one half of the burden of disease from lead occurs in the WHO South-East Asia Region, with about one-fifth each in the WHO Western Pacific and Eastern Mediterranean Regions.

Lead in the body is distributed to the brain, liver, kidney and bones. It is stored in the teeth and bones, where it accumulates over time. Human exposure is usually assessed through the measurement of lead in blood.

There is no known level of lead exposure that is considered safe.

Lead poisoning is entirely preventable.


Lead is a naturally occurring toxic metal found in the Earth’s crust. Its widespread use has resulted in extensive environmental contamination, human exposure and significant public health problems in many parts of the world.

Important sources of environmental contamination include mining, smelting, manufacturing and recycling activities, and, in some countries, the continued use of leaded paint and leaded gasoline. More than three quarters of global lead consumption is for the manufacture of leadacid batteries for motor vehicles. Lead is, however, also used in many other products, for example pigments, paints, solder, stained glass, crystal vessels, ammunition, ceramic glazes, jewellery, toys and in some cosmetics and traditional medicines. Drinking water delivered through lead pipes or pipes joined with lead solder may contain lead. Much of the lead in global commerce is now obtained from recycling.

Young children are particularly vulnerable to the toxic effects of lead and can suffer profound and permanent adverse health effects, particularly affecting the development of the brain and nervous system. Lead also causes long-term harm in adults, including increased risk of high blood pressure and kidney damage. Exposure of pregnant women to high levels of lead can cause miscarriage, stillbirth, premature birth and low birth weight, as well as minor malformations.

Sources and routes of exposure

People can become exposed to lead through occupational and environmental sources. This mainly results from:

inhalation of lead particles generated by burning materials containing lead, e.g. during smelting, informal recycling, stripping leaded paint and using leaded gasoline; and
ingestion  of  lead-contaminated  dust,  water  (from  leaded  pipes),  food  (from  leadglazed or lead-soldered containers).

The use of some traditional cosmetics and medicines can also result in lead exposure.

Young children are particularly vulnerable because they absorb 4–۵ times as much ingested lead as adults from a given source. Moreover, children’s innate curiosity and their ageappropriate hand-to-mouth behaviour result in their mouthing and swallowing leadcontaining or lead-coated objects, such as contaminated soil or dust and flakes of decaying lead-containing paint. This route of exposure is magnified in children with pica (persistent and compulsive cravings to eat non-food items), who may, for example pick away at, and eat, leaded paint from walls, door frames and furniture. Exposure to lead-contaminated soil and dust resulting from battery recycling and mining has caused mass lead poisoning and multiple deaths in young children in Senegal and Nigeria.

Once lead enters the body, it is distributed to organs such as the brain, kidneys, liver and bones. The body stores lead in the teeth and bones where it accumulates over time. Lead stored in bone may be remobilized into the blood during pregnancy, thus exposing the fetus. Undernourished children are more susceptible to lead because their bodies absorb more lead if other nutrients, such as calcium, are lacking. Children at highest risk are the very young (including the developing fetus) and the impoverished.

Health effects of lead poisoning on children

Lead has had serious consequences for the health of children. At high levels of exposure, lead attacks the brain and central nervous system to cause coma, convulsions and even death. Children who survive severe lead poisoning may be left with mental retardation and behavioural disruption. At lower levels of exposure that cause no obvious symptoms, and that previously were considered safe, lead is now known to produce a spectrum of injury across multiple body systems. In particular lead affects children’s brain development resulting in reduced intelligence quotient (IQ), behavioural changes such as shortening of attention span and increased antisocial behaviour, and reduced educational attainment. Lead exposure also causes anaemia, hypertension, renal impairment, immunotoxicity and toxicity to the reproductive organs. The neurological and behavioural effects of lead are believed to be irreversible.

There is no known safe blood lead concentration. But it is known that, as lead exposure increases, the range and severity of symptoms and effects also increases. Even blood lead concentrations as low as 5 µg/dl, once thought to be a “safe level”, may result in decreased intelligence in children, behavioural difficulties and learning problems.

Encouragingly, the successful phasing out of leaded gasoline in most countries has resulted in a significant decline in population-level blood lead concentrations. There are now only six countries that continue to use leaded fuel.

WHO response

WHO has identified lead as one of ten chemicals of major public health concern, needing action by Member States to protect the health of workers, children and women of reproductive age.

WHO is currently developing guidelines on the prevention and management of lead poisoning, which will provide policy-makers, public health authorities and health professionals with evidence-based guidance on the measures that they can take to protect the health of children and adults from lead exposure.

Since leaded paint is a continuing source of exposure in many countries, WHO has joined with the United Nations Environment Programme to form the Global Alliance to Eliminate Lead Paint. This is a cooperative initiative to focus and catalyse efforts to achieve international goals to prevent children’s exposure to lead from leaded paints and to minimize occupational exposures to such paint. Its broad objective is to promote a phase-out of the manufacture and sale of paints containing lead and eventually eliminate the risks that such paints pose.

 جمع بندی :

امیدوار هستیم که محتوای فوق که برای شما بصورت منظم در ارتباط با سرب و مسمومیت ناشی از آن گردآوردیم براتون مفید واقع بشه . میتوانید فایل PDF محتوای فوق رو از ذیل به رایگان دانلود بفرمائید . فایل پیوستی از سایت umsu.ac.ir دریافت و برای شما در بالا تایپ و قابل ویرایش گردیده است .

پیروز باشید | سایت مهندسی بهداشت محیط ایران | www.iehe.ir

فرمت : Pdf حجم : 177 کیلوبایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب PDF در 8 صفحه می باشد .

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
پاورپوینت با مفهوم اکسیژن درمانی و ساکشن پاورپوینت ساکشن مفهوم اکسیژن درمانی و ساکشن. O2 Therapy. & Suction

پاورپوینت ساکشن و اکسیژن درمانی


پاورپوینت ساکشن و اکسیژن درمانی ما در زیر به عناوینی که در داخل این فایل پاورپوینت ۵۱ اسلایدی هست اشاره می ...

بیش از 14 خرید موفق
جزوه انگل شناسی جزوه کرم شناسی انگل شناسی عملی جزوه ویروس شناسی دانلود پاورپوینت انگل شناسی جزوه انگل شناسی پزشکی جزوه انگل شناسی علوم آزمایشگاه انگل شناسی دانشگاه تهران جزوه انگل دانشگاهی

انگل شناسی عملی و تئوری


انگل شناسی عملی و تئوری شامل: یک عدد جزوه انگل شناسی تئوری با 169 اسلاید در قالب پاورپوینت قابل ویرایش ...

بیش از 11 خرید موفق
دانلود پاورپوینت بیماری های مقاربتی سفیلیس و سوزاک

دانلود پاورپوینت بیماری های مقاربتی


دانلود پاورپوینت بیماری های مقاربتی سوزاک و سفیلیس عناوین مورد بررسی در پاورپوینت بیماری های مقاربتی سفیلیس و سوزاک در 23 ...

بیش از 8 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.