نسخه خوانی

اهمیت زیست محیطی و بهداشتی گونه های ازت

مشاهده : 1,689 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود رایگان اپلیکیشن نسخه خوانی

اهمیت زیست محیطی و بهداشتی گونه های ازت

به نام خدا و با سلام؛ در این وقت از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران ، مختصری در ارتباط با اهمیت زیست محیطی و بهداشتی گونه های مختلف ازت مطالبی رو نقل کرده ایم که امیدوار هستیم مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیره . در ادامه با ما همراه باشید .

اهمیت زیست محیطی گونه های ازت

با وجود اینکه ازت یک ترکیب ضروری برای همه موجودات است ، اما غلظت های زیاد برخی از گونه های آن در بخش های مختلف محیط زیست می تواند منجر به مشکلات زیست محیطی شود . این موضوع در مورد برخی از گونه های ازت در هوا و محیط های آبی و خشکی صدق می کند .

 

نگرانی های مرتبط با وجود ترکیبات ازت در هوا

سه مشکل عمده زیست محیطی مرتبط با وجود ترکیبات ازت در هوا شامل : مه دود فوتو شیمیایی [۱] ، گرم شدن جهانی [۲] و کاهش ازن استراتوسفری [۳] می باشند . مه دود فوتو شیمیایی هنگامی ایجاد می شود که مواد آلی اکسید شده و به طور ناقص ،  NOx و نور خورشید ف تحت شرایط جوی معین با هم دیگر حضور داشته باشند که نتیجه ان یک سلسله واکنش های شیمیایی و فوتوشیمیایی پیچیده است که منجر به تولید غلظت های بالای ازن و مواد شیمیایی آلی می شود و اثرات آن شامل سوزش چشم ، کاهش دید در هوا ، صدمات گیاهی و صدمات شدید بر سلامت انسان ها می باشد . اتومبیل ، تولید کننده اولیه دو جز مه دود فوتوشیمیایی شامل مواد آلی اکسید شده به طور ناقص و NOx می باشد .این امر در شهرهای شلوغ دارای اتومبیل های زیاد ، مشکلات جدی ایجاد می کند.

استفاده وسیع از سوخت های فسیلی در قرن گذشته باعث افزایش دی اکسید کربن جوی شده که عملکرد آن شبیه یک پتو است و از انتشار حرارت تشعشعی ناشی از زمین جلوگیری می کند . این پدیده که تحت عنوان اثر گلخانه ای معروف است ، باعث افزایش دمای زمین شده است . با وجود این ، اکسید های ازت نیز اثر گلخانه ای دارند . اگرچه عقیده بر این است که دی اکسید کربن مسئول ۵۵%  از تغییرات افزایش دمای تشعشعی بین سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ بوده ، اما افزایش تولید NOx ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی و مخصوصا ناشی از دنیتریفکاسیونی (N2O) که از افزایش مصرف کودهای تجاری نتیجه میشود ، نیز مسئول ۶% این افزایش است. گرچه به نظر می رسد مقدار NOx در مقایسه با CO2 در جو کم باشد ، اما توانایی یک مولکول N2O در محبوس کردن گرما ۲۰۰ برابر CO2 است .

گرچه NOx تا حدودی مسئول افزایش تولید ازن در مه دود فوتوشیمیایی در نزدیک سطح زمین در نواحی شهری است ، اما تا حدودی تعجب آور است که همچنین باعث تخریب ازن در لایه استراتوسفر می شود . ازن استراتوسفری نقش محافظت موجودات زنده را از اشعه زیان آور ماوراء بنفش به عهده دارد . مشخص شده است که استفاده از کلروفلوئورو کربن ها (CFCs) باعث تخریب قابل توجه ازن استراتوسفری شده ، اما NOx نیز نقش مشابه آن را دارد . N2O و NO2 هر دو در جو به NO تبدیل شده و NO به استراتوسفر رسیده و با واکنش با ازن باعث کاهش آن می شود.

 

ازت بعنوان یک شاخص از کیفیت بهداشتی :

از زمان های قدیم مشخص شده است که آب های آلوده خود را پالایش می نمایند ، مشروط بر اینکه برای مدت زمانی طولانی نگهداری شوند . خطرات بهداشتی یا احتمال بیماری با نوشیدن چنین آبی با گذشت زمان و افزایش درجه حرارت به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد .

آبهای سطحی؛خطرات بهداشتی در ارتباط با عمر الودگی

آبهای سطحی؛خطرات بهداشتی در ارتباط با عمر الودگی

قبل از کاربرد آزمایش های باکتریولوژیکی برای شناخت کیفیت بهداشتی آب (حدود سال ۱۸۹۳)، مهندسان محیط زیست و سایر مسؤولان بهداشت عمومی به مقدار وسیعی به آزمایش های شیمیایی وابسته بودند، تا دلایل تفصیلی وجود آلودگی را به دست آورند. گرچه آزمایش کلرور یکی از این موارد بود، اما نمی توانست مشخص نماید که آلودگی چه زمانی رخ داده است. شیمیدانهایی که با فاضلاب یا آب های تازه آلوده شده سر و کار دارند، دریافته اند که بیشتر ازت در ابتدا به صورت ازت آلی (پروتئین) و آمونیاک می باشد. با گذشت زمان ازت آلی نهایتا به ازت آمونیاکی تبدیل می شود. مشخص شده است که پیشرفت مراحل تبدیل به صورت شکل  ذیل بوده و تغییر و تفسیر کیفیت بهداشتی آب بیشتر بر اساس همین اطلاعات انجام می شده است. به عنوان مثال آبهایی که بیشتر دارای ازت آلی . ازت آمونیاکی می باشند به عنوان آبهای تازه آلوده شده در نظر گرفته می شوند و در نتیجه دارای پتانسیل خطر بالایی هستند. آبهایی که در انها ازت به شکل نیترات می باشد ، به عنوان آبهایی که در گذشته دور آلوده شده اند منظور شده و در نتیجه خطر کمتری را برای سلامت عمومی دارا می باشند. آبهایی که دارای مقادیر قابل توجهی نیتریت هستند ، دارای خصوصیات مبهمی می باشند. آزمایش های باکتریولوژیکی برای ارگانیسم های کلیفرم دلایل تفصیلی قابل اعتمادی را در ارتباط با سالم بودن آب ایجاد نموده و نیاز به آزمایش های کسترده ازت را در اکثر منابع آب حذف نموده است .

حتما بخوانید : مقاله ترجمه شده مسمومیت با سرب و تاثیر آن بر سلامت

در سال ۱۹۴۰ مشخص گردید که آب های با مقادیر نیترات بالا در نوزادان ایجاد بیماری متهموگلوبینمیا [۴] می نماید. با تحقیقات گسترده در مینه سوتا [۵]، آبووا[۶]، و اوهایو[۷]؛ مکانهایی که این مشکل حادتر بود ، نتیجه گیری شده که میزان نیترات باید محدود شود. بدین دلیل U.S.EPA حداکثر غلظت نیترات و نیتریت در منابع آب شرب عمومی را به ترتیب کمتر از ۱۰mg/l و ۱mg/l بر حسب ازت تعیین نموده است.

تغییرات انجام شده در فرمهای مختلف ازت موجود در آب آلوده در شرایط هوازی

تغییرات انجام شده در فرمهای مختلف ازت موجود در آب آلوده در شرایط هوازی

متهموگلوبینا در واقع حاصل واکنش متقابل هموگلوبین و نیتریت می باشد؛ نیتریتی که از احیاء نیترات در سیستم گوارشی حاصل می شود. بدین علت، در حال حاضر همانند نیترات، برای نیتریت نیز حداکثر غلظت مجاز تعیین شده است.نیتریت مچنین می تواند واکنش متقابل شیمیایی (مخصوصا وقتی که از کلرزنی برای گندزدایی استفاده می شود) و آنزیمی با آمین ها داشته باشد که منجر به تولید نیتروزآمین هامی گردد که شدیدا سرطان زا هستند. مشخص شده است که N-نیتروز دی متیل آمین (NDMA) با این فرآیندها در طی تصفیه فاضلاب تشکیل می گردد که این امر اخیرا به عنوان یک مشکل در پروژه های استفاده مجدداز فاضلاب و آبرسانی از آب های زیر زمینی آلوده شده درآمده است.

اسمز معکوس (Reverse osmosis) می تواند ۵۰-۷۰ درصد NDMA را حذف کند. استفاده از اشعه UV نیز ثابت شده که در کنترل NDMA موثر است .

آمونیاک با کلر واکنش داده و کلرآمین ها را ایجاد می کند که عمل گندزدایی آن نسبت به کلر آزاد کندتر می باشد. هنگامی که باقیمانده گندزدا در آب مهم می باشد آمونیاک به آب افزوده می شود چرا که کلرآمین ها به سرعت کلر تجزیه نمی شوند.

 

[۱] Photochemical Smog

[۲] Global Warming

[۳] stratospheric Ozon Depletion

[۴] Methemoglobinemia

[۵] Minnesota

[۶] Lowa

[۷] Ohio

منبع : شیمی محیط زیست ( آنالیزهای آب و فاضلاب ) ، اندیشه رفیع ،چاپ دوم ، صفحه ۲۶۵

پیروز باشید | سایت مهندسی بهداشت محیط ایران | www.iehe.ir

نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط و ساکن شهر خوی . کار طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
ایمنی بیمار

ایمنی بیمار + دانلود پاورپوینت


ایمنی بیمار - Patient Safety به نام خداوند نیکی ها، با سلام خدمت شما کاربر گرامی سایت بهداشت محیط ایران سایت مهندسی ...

مشاهده : 8,184 بار

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.