نسخه خوانی

بررسی خصوصیات لیزر و عکس مجذور فاصله + گزارش کار آزمایشگاه لیزر

مشاهده : 4,380 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود رایگان اپلیکیشن نسخه خوانی

گزارش کار لیزر

بنام خدا

با سلام به شما کاربر گرامی

در این پست از سایت به بررسی خصوصیات لیزر و کار با آن در محیط آزمایشگاه پرداختیم .

بررسی خصوصیات لیزر و مقایسه آن با منبع نور معمولی

مقدمه :

نور جزو امواج الکترو مغناطیسی می باشد که  از دو میدان الکتریکی و مغناطیسی عمود بر هم تشکیل شده است . سرعت تمامی امواج الکترومغناطیسی مساوی و برابر با سرعت نور است . تفاوت فیزیکی انها در فرکانس و در نتیجه انرژی فوتون های آنهاست .

برای اولین بار جیمز کلرک ماکسول (۱۸۳۱-۱۸۷۹ ) به این نظریه رسید که امواج الکترومغناطیسی در حال نوسان بوده و با سرعت نامتناهی در فضا منتشر می شوند . بر طبق نظریه ماکسول این سرعت بر حسب ثابتهای الکتریکی معرفی که در نظریه ماکسول وارد می شوند به دست می آید . ماکسول دریافت که سرعت امواج الکترومغناطیسی برابر سرعت نور است . این پیروزی ماکسول نشان داد که نور نوعی تابش الکترو مغناطیسی است .

لیزر

لیزر نوع خاصی از نور مرئی می باشد که با توجه به خصوصیات منحصر بفرد خود کاربردهای زیادی در علم پزشکی پیدا کرده است . نور لیزر برخلاف نور معمولی دارای فوتونهای هم فاز و هم فرکانس می باشد . و از طرفی با توجه به نحوه تولید آن پرتو های لیزر واگرایی خیلی کمی نسبت به نور معمولی از خود نشان می دهند و به همین دلیل می توانند در ناحیه بسیار کمی متمرکز شوند . و همین تمرکز بالا و نقطه ای شدن باعث بالا رفتن قدرت آن در ایجاد گرما و کاربرد آن در جراحی شده است . قدرت لیزرها با کاهش طول موج انها و افزایش توان ، افزاش می یابد .

اولین لیزر ها از امواج میکروویو شروع می شوند که به آنها میزر گویند و به انواع ناحیه مرئی نیز لیزر خطاب می شود .

لیزر ها دارای محیط های فعال مختلفی می باشند . به عنوان مثال در صورتی که محیط فعال یا منبع تولید لیزر یاقوت باشد به آن لیزر جامد و در صورتی که محیط فعال گازهایی همچون هلیوم- نئون باشد به عنوان لیزرهای گازی شناخته می شوند.

برای مشاهده توضیحات کامل و نحوه انجام آزمایش های زیر به همراه توصیف نتایج  و تصاویر مربوطه فایل پیوستی رو دانلود کنید .

آزمایشات شامل :

 

آزمایش الف ) مقایسه زاویه واگرایی نور معمولی با لیزر

آزمایش ب) بررسی خاصیت موجی نور با استفاده از آزمایش یانگ و منبع نور لیزر

آزمایش ج ) عکس مجذور فاصله

فرمت : Zip حجم : 2.8 مگابایت برای دانلود رایگان کلیک کنید
profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
پاورپوینت درباره ی بهداشت روان

پاورپوینت درباره ی بهداشت روان


بهداشت روان چیست ؟ بهداشت روان علمی است برای بهتر زیستن و رفاه اجتماع که تمام زوایای زندگی از اولین لحظات حیات ...

بیش از 27 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.