نسخه خوانی

آشنایی با قوانین کنترل و مبارزه با دخانیات و مضرات استعمال مواد دخانی

مشاهده : 2,810 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
آموزش های دستیار دندانپزشکی

قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب مجلس شورای اسلامی - عوارض دخانیات ppt

سلام دوستان؛

دخانیات و عوارض بسیار اون چیزیه که برای ما بهداشتیان کاملا آشکار هست ، اما واقعا هنوز با وجود تبلیغات گسترده در راستای مضرات بیشمار این غول کشنده ، بسیاری از مردم از مضرات مواد دخانی بویژه قلیان آگاه نیستند. وظیفه ما بهداشتیان بخصوص مهندسین و بازرسان بهداشت محیط آگاه سازی هرچه بیشتر مردم و جلوگیری از هرگونه اقدامی جهت افزایش مصرف دخانیات هست.

کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

خوشبختانه کارهای بسیار بزرگی در کشور علیه استعمال و استفاده از دخانیات انجام شده یکی از اونها قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب مجلس شورای اسلامی است.

در برخی شهرهای کشور اقدامات بسیار خوبی در راستای جلوگیری از افزایش قلیانسراها در اماکن عمومی و تعطیلی این اماکن صورت گرفته است. مقاومت شدیدی از سوی متصدیان قلیانسراها در جلوگیری از این اقدام در برخی شهرها وجود داره و دلیل اون هم متاسفانه درآمد بسیار بالای اونه که ناشی از افزایش مصرف قلیان در بین جوانان هست. و متاسفانه و هزار متاسفانه سن استعمال مواد دخانی بویژه قلیان نیز کاهش یافته است.

در یکی از شهرهایی که بنده شخصا از نزدیک با برنامه حذف قلیان از اماکن عمومی بودم به وضوح مقاومت متصدیان رو دیده ام از تهدید کارشناسان بهداشت محیط تا فروش های زیر زمینی قلیان. البته متاسفانه چون یک اقدام و برنامه سراسری در کشور برای حذف همزمان قلیانسراها نیست یه کم کار رو سخت کرده. متصدیانی که مراجعه میکنن و ادعا دارن که چرا در فلان شهر کسی کاری نداره اما شما دارید روزی ما رو از ما میگیرید. اما نمیدونن که این روزی باعث مرگ و اعتیاد هزاران جوان می شه.

خلاصه یک برنامه بسیار خوبی با مشارکت بین بخشی در برخی شهرها در جریان هست و واقعا اقدامات بسیار خوبی در این زمینه داره انجام میشه . حذف قلیانسراها از اماکن عمومی یکی از بهترین برنامه هاست و در این راه نیز باید کارشناسان بهداشت محیط مورد حمایت جدی از ارگان های ذیربط من جمله نیروی انتظامی و اتاق اصناف و وزارت صنعت و معدن و …. بشه چرا که یک اقدام مشترک هست.

امیدواریم روزی بیاد که همه جوونا از مضرات بیشمار دخانیات بخصوص قلیان آگاه بشن. حقیقت اینه که بسیاری از مصرف کنندگان مواد دخانی از عوارض بیشمار اون آگاه نیستند و حتی بر خلاف واقع ، بسیاری تصور میکنن قلیان بر خلاف سیگار هیچ ضرری نداره چرا که دود اون تصفیه میشه.

در حالی که دود قلیان به دلیل رطوبتی که در نتیجه تماس با آب میگیره حاوی بیشمار میکروبهای بیماری زا و مواد سمی و سرطانزا هست. تنباکوهای معطری که بدلیل افزودنی های سمی بشدت سرطانزا هستند .

در زیر به صورت خیلی مختصر به برخی مضرات قلیان اشاره میکنیم .

مضرات قلیان

برخلاف بسیاری عقاید و باورهای سنتی، دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بی شماری مواد سمی می باشد. این مواد به عنوان عوامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماریهای قلبی عروقی و سایر بیماریها شناخته شده اند . از آنجائیکه نیکوتین موجود در دود حاصله از مصرف قلیان همانند سایر مواد دخانی اعتیادآور بوده، مصرف متناوب آن ایجاد وابستگی می نماید.

مصرف کنندگان قلیان در هر بار مصرف، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار دریافت می کنند. افراد سیگاری که بطور متداول ۸ تا ۱۲ نخ سیگار در روز مصرف می کنند به طور متوسط با ۴۰ تا ۷۵ پُک که به مدت ۵ تا ۷ دقیقه به طول می انجامد حدود ۰٫۵ تا ۰٫۶ لیتر دود استنشاق می کنند. این در حالی است که مصرف کننده قلیان در هر وعده مصرف که بطور متداول ۲۰ تا ۸۰ دقیقه طول می کشد حدود ۵۰ تا ۲۰۰ پُک می زند که هر پُک بطور متوسط حاوی ۰٫۱۵ تا یک لیتر دود می باشد.

به عبارت دیگر از نظر میزان مواجهه و استنشاق دود، هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده معادل ۱۰۰ نخ یا بیشتر سیگار، دود دریافت نموده است.

با وجود اینکه بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور از آب جدا می شود، میزان نیکوتین دریافتی در افراد مصرف کننده قلیان ، باندازه ای است که ایجاد وابستگی می کند. نیکوتین نقش بسیار مهمی را در میزان و نحوه مصرف دخانیات به عهده دارد. تحقیقات ثابت نموده است که افراد سیگاری تا زمانی که میزان نیکوتین دریافتی به آستانه مورد نیاز برای رفع حالت وابستگی ، قبل از رسیدن به حالت تهوع، برسد به کشیدن سیگار ادامه می دهند.

بنابراین میتوان نتیجه گرفت که با فرض جذب بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور آن از آب ، مصرف کنندگان قلیان با استنشاق مقادیر بسیار زیادتر دود جهت رسیدن به آستانه ارضاء وابستگی، در مواجهه با مقادیر زیادتر موادشیمیایی سرطان زا و گازهای خطرناک همچون منواکسید کربن می باشند.

این موضوع مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها را که در مواجهه با دود تحمیلی آن قرار دارند همچون مصرف کنندگان سیگار به ابتلاء انواع سرطان ها، بیماریهای قلبی عروقی ، تنفسی و اثرات سوء در هنگام بارداری دچار خواهد ساخت.

این نکته نیز حائز اهمیت است که میزان گاز منواکسید کربن، فلزات سنگین و ترکیبات شیمیایی سرطان زا منتشره از احتراق ذغال یا مواد ایجادکننده حرارت در قلیان در مقایسه با سیگار به مراتب بیشتر و اثرات سوء آن نیز ، چه برای مصرف کنندگان و چه افراد در معرض دود تحمیلی، فراتر می باشد. این در حالی است که بیماریهای منتقله ازطریق دهان و دستان آلوده در اثر استفاده مشترک از قلیان ، همچون سل و هپاتیت ، قابل بررسی می باشد.

جمع بندی :

بطور خیلی مختصر در ارتباط با مضرات دخانیات با شما سخن گفتیم، علاوه بر تمام قوانین موجود ، ما بازرسین بهداشت محیط بر اساس رسالتمون یعنی پیشگیری ، طبق ماده ۱۳ خودمون میتونیم جلوی استعمال و حتی فروش و تبلیغ مصرف دخانیات رو بگیریم و اگر توسط سایر ارگانها دست گیر داشته باشیم میتوانیم اقدامات موثرتری برداریم.

به امید روزی که دخانیات در همه دنیا ریشه کن بشه. بخصوص جوونای کشور ما که واقعا دارن با یه سری ذهنیت های اشتباه به سمت دخیانیات و بخصوص قلیان کشیده می شن. آگاه سازی خیلی میتونه در این زمینه بهشون کمک کنه تا از این راه اشتباه دور شن.

در ادامه یک پاورپوینت آماده رو برای شما همکارانا قرار دادیم که خیلی مختصر و مفید مضرات دخانیات و قانون جامع ملی مبارزه با دخانیات رو نیز ذکر کرده .

موید باشید | مهندس داود وکیلی – مدیر وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران

مطالب زیر را نیز حتما بخوانید :

فرمت : zip حجم : 1 مگابایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب پاورپوینت آماده با 45 اسلاید قابل ویرایش می باشد که در قالب zip فشرده شده است.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
پاورپوینت مجاری ادراری دانلود پاورپوینت کلیه پاورپوینت کلیه انسان قالب پاورپوینت کلیه تم پاورپوینت کلیه دانلود پاورپوینت فیزیولوژی کلیه

پاورپوینت کلیه و مجاری ادراری


پاورپوینت کلیه و مجاری ادراری این پاورپوینت در 79 اسلاید فارسی و قابل ویرایش می باشد. لازم به ذکر هست که ...

بیش از 31 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.