مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

انرژی بیوماس

بنام خدا

دید کلی درباره انرژی بیوماس:

     معادل فارسی عبارت بیو ماس ,زیست توده می باشد.

  زیست توده یکی از منابع مهم انرژیهای تجدیدشونده محسوب می شود و به هر موجود زنده که قابلیت رشد و نمو داشته و بر مبنای قوانین طبیعی تقسیم شوند اطلاق می شود و شامل جنگلها، اجزاء گیاهان، برگها، موجودات زنده اقیانوسها، زائدات حیوانی، پسماندهای شهری و غذایی و … می شوند.

     این مواد قابلیت ذخیره انرژی در خود را دارا می باشند. در واقع در خلال پدیده فتوسنتز، دی اکسید کربن از طریق آب و خاک و هوا توسط انرژی خورشیدی در گیاهان ذخیره می شود و باعث رشد و نمو آنها می گردد. این انرژی خورشیدی در مواقع مصرف، قابلیت تبدیل به انرژی را دارا می باشد.
زیست توده قابلیت تولید برق، حرارت، سوختهای مایع، سوختهای گازی و انواع کاربردهای مفید شیمیایی را دارا می باشد. زیست توده سهم بزرگی در میان دیگر انواع منابع انرژیهای نو دارا می باشد.

تعریف انرژی بیوماس:

بیوماس نوعی ماده آلی است که به وسیله گیاهان، اعم از گیاهان خاکی ( که در زمین می‌رویند) و گیاهان آبی ( که در آب می‌رویند ) و مشتقات آنها تولید می‌شود. بیوماس شامل گیاهان جنگلی و پس‌مانده‌های آنها ،‌گیاهانی که به خاطر محتوای انرژی شان در «مزارع انرژی»کاشته می‌شوند، و شامل کود حیوانی نیز می‌شود.

به هر ماده آلی غیر فسیلی با منشأ حیاتی که بخشی از آن یک منبع انرژی زای قابل بهره برداری را تشکیل دهد، بیوماس گویند. انرژیهای بدست آمده از اغلب سیستمهای بیوماس را به عنوان انرژی تجدید پذیر به شمار می‌آورند.

بیوماس را می‌توان منبع انرژی تجدید پذیر تلقی کرد زیرا عمر گیاه تجدید می‌شود و هر سال به مقدار آن اضافه می‌شود. بیوماس را می‌توان شکلی از انرژی خورشیدی تصور کرد، چون که در واقع این انرژی در نتیجه فتوسنتز و رشد گیاهان حاصل می‌شود . هر وات ظرفیت آن ۳-۹/۰ دلار سرمایه گذاری لازم دارد.

به عبارتی از اعمال مجموعه متنوعی از فرایند های فیزیکی و شمیایی و زیست محیطی مانند تجزیه و تخمیر و … بر روی منابع زیست توده (که در اسلاید های بعدی این منابع معرفی خواهد شد) در یک محفظه , انرژی بدست می آید که در اصطلاح بیوماس نام دارد که بعد از اعمال یک سری از استاندارد های جهانی و زیست محیطی بر روی این انرژی می توان آن را به عنوان یک حامل انرژی در نظر گرفت.

به این دلیل انرژی بیوماس یکی از انرژی های نو و تجدید پذیر مهم قابل توجه است.

برای مشاهده توضیحات دیگر : شامل == » دلایل اهمیت انرژی بیوماس  –  اقدامات علمی اخیر – تاریخچه انرژی بیوماس در جهان – انرژی بیوماس در اروپا – انرژی بیوماس در آمریکا – تاریخچه انرژی بیوماس در ایران – چگونگی استفاده از انرژی بیوماس – منابع انرژی بیوماس – منابع اصلی انرژی بیوماس – تکنولوژی های تبدیل انرژی بیوماس – انواع نیروگاه های بیوماسی – یک نیروگاه بیوماس با سوخت زائدات کشاورزی – نیروگاه های بیوماس – اولین نیروگاه بیوماس در ایران – بخش های اصلی تشکیل دهنده نیروگاه نیوگاز مشهد – تصاویر مربوط به نیروگاه های بیوماس

فایل پیوستی رو دانلود بفرمایید .

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

1500 تومان

پس از پرداخت انلاین با تمامی کارتهای بانکی ، لینک دانلود برای شما فعال خواهد شد . یک نسخه از لینک نیز به ایمیل شما ارسال خواهد شد .

پشتیبانی 24 ساعته : net.login2013@gmail.com

نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه