نسخه خوانی

کنترل بهداشتی آب و فاضلاب توسط کارشناسان بهداشت محیط

مشاهده : 2,658 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود مجموعه نسخه خوانی

کنترل بهداشتی آب کنترل بهداشتی فاضلاب وظایف بهداشت محیط در کنترل بهداشتی آب و فاضلاب

سلام به شما دوست عزیز بهداشت محیطی؛

کنترل بهداشتی آب و فاضلاب از سری وظایف بسیار مهم مهندسین بهداشت محیط موضوعی است که در این تایپک در خدمت شما هستم. بدلیل گستردگی بسیار بالای این مطلب تنها به مقدمه ای کوتاه اشاره خواهم کردم و در ادامه همین مطلب میتونید فایل راهنمای کنترل بهداشتی آب و فاضلاب توسط کارشناسان بهداشت محیط رو از وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران دریافت کنید.

مقدمه ای بر اهمیت کنترل بهداشتی آب

آب یکی از نعمات بزرگ پروردگار است که نشاء حیات و سرچشمه زندگی موجوذات زنده است. اهمیت آب در زندگی بشر به اندازه ای است که بیان و توجیه کامل آب به دشواری میسر می گردد و بعد از هوا ، برای سلول های بدن انسان یا هر موجود زنده دیگری نیاز مبرم می باشد بطوریکه یک انسان بالغ در روز به ۲/۵ لیتر آب جهت شرب نیاز دارد.

تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشت از نیاز های اساسی افراد در هر اجتماع می باشد. علی رغم تمام تلاشایی که جهت تامین آب آشامیدنی سالم صورت می گیرد، بیماری های منتقله توسط آب به عنوان یکی از مهمترین دغدغه های بهداشتی در تمام جهان محسوب می گردد.

بیماری های گوارشی از طریق آب آلوده و کمبود اقدامت بهداشتی منشا می گیرند علت میلیون ها مرگ و ناتوانی و معلولیت هستند.

بر اساس تخمین های فعلی ، یک ششم مردم جهان به هیچ شکلی به آب سالم در فاصله یک کیلومتری از محل زندگی خود دسترسی ندارند و یک پنج از مردم هیچ گونه روش دفع مناسب و اصولی فضولات استفاده نمی کنند. بیماری های آندمیک و اپیدمیک ناشی از آب غیر سالم در تمام کشورها وجود داشته و شیوع بیماری های منتقله توسط آب در هر دو دسته کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دیده می شود.

وظایف کارشناسان بهداشت محیط در رابطه با کنترل کیفی آب آشامیدنی

همانطور که در بند اول بحث اشاره شد، کنترل بهداشتی آب و فاضلاب از اهم فعالیت هایی که کارشناسان بهداشت محیط بخصوص در مراکز بهداشتی و درمانی بر عهده دارند. آگاهی از این وطایف و بالاخص از استانداردهای مربوطه در این زمینه از موارد بسیار ضروری است که باید یک کارشناس بهداشت محیط مورد توجه قرار دهید.

از جمله وظایف یک کارشناس بهداشت محیط در ارتباط با کنترل بهداشتی آب و فاضلاب میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • نمونه برداری مستمر از آب آشامیدنی شبکه های لوله کشی،مخازن ذخیره آب شهرها و تصفیه خانه های آب(بر اساس جمعیت) اعم از نمونه برداری های میکروبی و شیمیایی و انجام کلر سنجی های مداوم
 • بازرسی از تاسیسات آب آشامیدنی
 • کنترل بهداشتی آبخوری های داخل شهر ، خیابانها ،معابر عمومی و مسیر راه ها
 • کنترل بهداشتی جایگاه ها و مراکز فروش یخ در کلیه نقاط شهر و نمونه برداری میکروبی از یخ های مورد عرضه
 • کنترل کیفی آب قنوات،چشمه ها و سایر منابع آبی مسیر راه که توسط مسافرین جهت شرب استفاده می شود.
 • کنترل بهداشتی آب در ترمینال ها و پایانه ها و استفاده از آب بسته بندی شده در اتوبوسهای مسافربری
 • کنترل بهداشتی آب در رستوران و بوفه قطارها در صورتیکه مسیر راه آهن سراسری در منطقه تابعه شهرستان باشد
 • کنترل کیفی آب مورد استفاده دانش آموزان در مدارس شهری و روستایی
 • جلوگیری از هدایت فاضلاب و پساب منازل به کوچه ها و معابر و آبروها با هماهنگی مسئولین ذیربط
 • پیگیری جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب در شهرها و روستاهای تابعه و عدم آبیاری مزارع و صیفی جات و سایر محصولات کشاورزی با فاضلابها از طریق ارگانهای ذیربط.
 • تشکیل جلسه هماهنگی بهداشت آب شهرستان با شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی و مطرح نمودن نواقص و نارسائیهای مربوط به آب و فاضلاب و برنامه ریزی جهت انجام اقدامات لازم و پیگیری جهت انجام تصمیمات متخذه در جلسات قبلی.
 • کنترل بهداشتی آب استخر ها بر اساس استانداردهای مربوطه

دفع بهداشتی فاضلاب

مسئله بیرون راندن فاضلاب از محیط زیست انسان از زمانی بوجود آمد که مردم به زندگی گروهی روی آوردن و زندگی اجتماعی را برگزیدند . با پیدایش شهرها و گسترش شبکه های آبرسانی ،انسان برای پاکسازی و پاک نگهداری محیط زندگی خویش و بیرون راندن پسابهای بدست آمده را مفید و لازم دید.

لذا همزمان با پیشرفت تکنیک های شبکه های دفع فاضلاب نیز مورد توجه قرار گرفت بطوریکه امروزه موضوع جمع آوری ، تصفیه و دفع فاضلاب برای محیطی سالم در همه جوامع ضرورت پیدا کرده است.

در ارتباط با موضوع دفع بهداشتی فاضلاب نیز کارشناسان بهداشت محیط وظایف بسیار مهمی بخصوص در مناطق روستایی دارند که باید مورد توجه قرار گیرند.

جمع بندی:

کنترل بهداشتی آب و فاضلاب و اقدامات مرتبط با آن وظایف بسیار مهمی است که در قالب یک فایل آموزشی برای شما بزرگواران جهت دانلود قرار دادیم که میتوانید براحتی از وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران دریافت کنید.

ضمنا مطالب زیر را نیز حتما بخوانید:

 

 

فرمت : Zip حجم : 2 مگابایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل پیوستی در فرمت PDF با 51 صفحه فارسی همراه با فرم ها و استانداردهای مربوطه می باشد.

 

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
جزوه انگل شناسی جزوه کرم شناسی انگل شناسی عملی جزوه ویروس شناسی دانلود پاورپوینت انگل شناسی جزوه انگل شناسی پزشکی جزوه انگل شناسی علوم آزمایشگاه انگل شناسی دانشگاه تهران جزوه انگل دانشگاهی

انگل شناسی عملی و تئوری


انگل شناسی عملی و تئوری شامل: یک عدد جزوه انگل شناسی تئوری با 169 اسلاید در قالب پاورپوینت قابل ویرایش ...

بیش از 10 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.