نسخه خوانی

بازیافت زباله های پلاستیکی و کیسه های پلاستیکی با کرم پیله سازی

مشاهده : 2,370 بار ۱ دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
آموزش های دستیار دندانپزشکی

بازیافت زباله های پلاستیکی با کرم پیله سازی,کرم پیله,بازیافت کیسه پلاستیکی,فواید بازیافت,روش های بازیافت پلاستیک

زباله های پلاستیکی بخصوص کیسه های پلاستیکی که تقریبا بسیار پر استفاده شده اند از زمان به زمین افتادنشان تا تخریب بین ۱۵ تا ۱۰۰۰ سال و حتی بیشتر مهمان زمین خواهند بود.لذا این زباله ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و باید فرهنگ سازی ویژه ای در بخش های مختلف از تولید تا استفاده و دفع ایجاد شود. در این تایپک نیز به موضوع حذف این زباله های دردسر ساز توسط کرم های پیله ساز معروف پرداخته ایم که در ادامه با مهندسی بهداشت محیط ایران همراه باشید.

مقدمه ای بر اهمیت زباله های پلاستیکی

افزایش جمعیت جهان از یک طرف و رشد صنایع همراه با پیشرفت تکنولوژی از طرف دیگر باعث افزایش مصرف سوخت های فسیلی از جمله نفت و گاز طبیعی شده است. در نتیجه پیش بینی اتمام ذخایر نفتی در ده های آینده دور از انتظار نیست. از طرفی با توجه به کاربرد گستره پلاستیک ها در زندگی بشر، مصرف پلاستیک ها با افزایش جمعیت به طور چشمگیری افزایش می باشد.

ورود این حجم عظیم از ضایعات پلاستیکی به طبیعت، آثار زیانباری را برای محیط زیست به همراه خواهد داشت. در این میان مدیریت صحیح ضایعات پلاستیکی می تواند نقش موثری در حفظ محیط زیست ایفا کند. از روش های مختلف بازیافت ضایعات پلاستیکی می توان به سوزاندن در زباله سوزها ،دفن ضایعات در زمینف به آب ریختن ضایعات و … اشاره کرد. سوزاندن پلاستیک ها در محیط آزاد باعث متصاعد شدن گازهایی همچون Co,No,No2,NH3,PbO و … می شود. دفن در زمین و به آب انداختن ضایعات با توجه به تجزیه ناپذیری پلاستیک ها در بیش از چند صد سال آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می کند.

با توجه به پیامدهای زیست محیطی و هزینه های بالای اقتصادی روش های فوق، محققین در سالهای اخیر به مطالعه بر روی روش های جایگزین مدیریت زباله های پلاستیکی پرداخته اند.

بازیافت زباله های پلاستیکی با کرم پیله,کرم پیله ساز,استفاده از کرم پیله ساز برای بازیافت زباله,plastic waste reduse

بازیافت زباله های پلاستیکی با کرم پیله سازی

 اهمیت زباله های پلاستیکی در بند فوق به روشنی بیان شد. اما کاهش میزان تولید و یافتن راهی برای دفع بی دردسر این زباله ها هنوز چالشی برای محققان می باشد. لذا در تازه ترین تحقیقات از کرم های پیله ساز برای از بین بردن این زباله ها استفاده می شود.

به گزارش مهر و به نقل از کوارتز ؛ این کرم پیله ساز به طور معمول به عنوان طعمه برای ماهیگیری استفاده می شود و موم عسل می خورد. اکنون دانشمندان متوجه شده اند این موجود علاوه بر موم عسل، از کیسه های پلاستیکی نیز تغذیه می کند.

فدریکا برتوچینی محقق موسسه زیست درمانی و زیست فناوری کانتابریا در اسپانیا این کشف را انجام داده است. اوهنگام پاکسازی کندوهای عسل در خانه خودف تعدادی از این کرم ها را یافت و آنها رادر کیسه های پلاستیکی قرار داد. او پس از تمام کردن فرایند پاکسازی کیسه را بررسی کرد و متوجه شد کرمها با جویدن پلاستیک از آن فرار کرده اند.

این آغاز یک پروژه بود که در ان برتوچینی و همکارانش ۱۰۰ کرم پیله ساز را در سراسر جهان بررسی کردند .آنها متوجه شدند این کرم ها کیسه های پلاستیکی خرید که از جنسی پلی اتیلن هستند را طی ۴۰ دقیقه می جوند.

همین روند به آغاز تحقیقاتی درباره استفاده از این کرم ها برای از بین بردن زباله های پلاستیکی منجز شده است.

به اعتقاد دانسمندان حزوه بازیافت زیاله های پلاستیکی ، کرم پیله ساز نقطه شروع خواهد بود. با درک شیوه این فرآیند می توان راه حلی برای مشکل بازیافت زباله های پلاستیکی یافت.

اگر این فرآیند شیمیایی شودف می تواند به راه حلی برای مدیریت ضایعات پلاستیکی در محیط زیست منجر شود.

جمع بندی:

کاهش تولید و کاهش مصرف زباله های پلاستیکی اولین قدم ما در کاهش میزان ضایعات پلاستیکی می باشد اما در هر حال این زباله ها در پیرامون ما به گستردگی زیادی وجود دارند و یافت راه حل هایی عملی برای از بین بردن یا بازیافت بهینه آنها باید بصورت جدی دنبال شوند. زمین شعبه دیگری ندارد و باید در حفظ زمین کوشا باشیم.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

یک دیدگاه


  • profile avatar
    نویسنده : فاطمه سادات 21 , می , 17

    سلام لطفا منابع را بیاورید

دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
پاورپوینت انرژی برق آبی

پاورپوینت انرژی برق آبی


پاورپوینت انرژی برق آبی با 35 اسلاید فارسی و قابل ویرایش اماده دانلود شما می باشد. شما می توانید از ...

بیش از 45 خرید موفق
پاورپوینت انرژی بادی

پاورپوینت انرژی بادی


پاورپوینت انرژی بادی فایل پاورپوینت مربوطه رو دانلود کنید که شامل ( 2 فایل ) مزایا و معایب انرژی بادی و ...

بیش از 35 خرید موفق
'chva ;hv hl,cd finhaj lpdx گزارش کار بهداشت محیط گزارش کارآموزی رشته بهداشت محیط دانلود گزارش کارورزی بهداشت محیط

گزارش کار بهداشت محیط شماره ۲


گزارش کار بهداشت محیط 2 این گزارش کار 48 صفحه ای در قالب ورد و به موضوعات زیر پرداخته که مربوط ...

بیش از 56 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.