نسخه خوانی

۷ مورد از بیماری های باکتریایی ترسناک را بشناسید

مشاهده : 3,086 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود مجموعه نسخه خوانی

۷ مورد از بیماری های باکتریایی ترسناک

باکتری ها موجودات جالبی هستند که به وفور در اطراف ما  یافت می شوند. بسیاری از این باکتری ها برای ما مفید هستند و در هضم غذا، جذب مواد مغذی،تولید ویتامین و محافظت در مقابل سایر میکروب ها به کمک ما می آیند. برعکس گروهی دیگر نیز عامل بسیاری از بیماری های باکتریایی می باشند که بر روی انسان ایجاد بیماری میکنند. این باکتری ها با تولید انواعی از سموم اندوتوکسین یا اگزوتوکسین سبب ایجاد این بیماری ها و مسمومیت ها می شوند.بیماری هایی که میتوانند علائمی خفیف تا شدید داشته و گاها حتی منجر به مرگ انسان شوند. بیایید نگاهی به ۷ بیماری عجیب و غریب ناشی از باکتری ها بیندازیم.

۱- فاشئیت نکروزان (بیماری گوشت خوار) (NECROTIZING FASCIITIS (FLESH-EATING DISEASE

بیماری فاشیت نکروزان بیماری های باکتریایی باکتری استرپتوکوک پیوژن بیماری گوشت خوار NECROTIZING FASCIITIS FLESH-EATING DISEASE

اسکن میکروسکوپ الکترونی باکتری گروه A استرپتوکوک (Streptococcus pyogenes) بر روی نوتروفیل اولیه (سلول های سفید خون) است.

فاشئیت نکروزان عفونت باکتریایی بسیار شدیدی است که اغلب ناشی از باکتری استرپتوکوک گروه (Streptococus Pyogenes) می باشد. استرپتوکوک پیوژن ها باکتری های کوکسی هستند که بر روی پوست ،داخل بینی یا گلوی افراد سالم یافت می شوند.افراد زیادی حامل این باکتری های هستند اما بیمار نمی شوند.البته این باکتری ها می توانند موجب گلو درد میکروبی،مخملک،عفونت های پوستی و تب رماتیسمی هم شوند.هنوز کاملا مشخص نشده است که چرا باکتری های استرپتوکوک گروه A در مواردی نادر موجب فاشئیت نکروزان می شوند.S.pyogenes باکتری های گوشت خواری هستند و تولید سمومی می کنند که باعث تخریب سلولهای بدن بویژه سلولهای قرمز و سفید خون می شوند.

فاشئیت نکروزان به سرعت از طریق بافت یا گوشت اطراف ماهیچه ها منتشر می شود. در برخی از موارد ظرف مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت منجر به مرگ می شود. از هر ۴ بیمار مبتلا به فاشیت نکروزان ۱ نفر می میرد.فاشیت نکروزان ممکن است از عفونت ناشی از یک بریدگی یا زخم جزیی شروع شود.ممکن است پس از عفونت آبله مرغان رخ دهد.گاهی اوقات هیچگونه زخم یا آسیب دیدگی آشکاری وجود ندارد.

احتمال ابتلای شما به فاشیت نکروزان توسط باکتری های استرپتوکوک گروه A بسیار اندرک است. در بی سی (BC Center for Disease Control)،حدود ۲ تا ۳ نفر از هر یک میلیون نفر هر ساله به آن مبتلا می شوند.احتمال ابتلا حتی در کسانی که در تماس نزدیک و طولانی با فرد مبتلا به فاشئیت نکروزان هستند بسیار کم است.افراد سالم و کسانی که سیستم ایمنی بدن آنها بدرستی عمل میکند و کسانی که مراقبت های بهداشتی بر روی زخم ها انجام میدهند در معرض ریسک بسیار کمتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند.

۲- عفونت استافیلوکوکی STAPH INFECTION

عفونت استافیلوکوکی MSRA بیماری های باکتریایی استافیلوکوک مقاوم متی سیلین تصویر باکتری استافیلوکوک

این باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک باکتری استافیلوکوک اورئوس (زرد)، که معمولا به عنوان MRSA شناخته می شود، نمونه ای از باکتری کوکی است.

استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA باکتری های کوکسی خوشه انگوری هستند که می توانند باعث مشکلات جدی سلامت شوند. MRSA زیرگونه هایی از باکتری های استافیلوکوک هستند که در مقابل آنتی بیوتیک هایی مثل گروه پنی سیلین (از جمله متی سیلین) مقاوم هستند. به طول معمول MRSA از طریق تماس فیزیکی گسترش می یابد و معمولا برای ایجاد عفونت باید از طریق برشی از پوست رخنه کند.این باکتری ها می توانند در نتیجه بستری در بیمارستان شیوع پیدا کنند.این باکتری ها همچنین می توانند به انواع مختلفی از ابزارها مانند تجهیزات پزشکی متصل شوند.ورود این باکتری به اندام های داخلی بدن و ایجاد عفونت می تواند مرگبار باشد چرا که در مقابل بسیاری از انتی بیوتیک هایی که فوقا اشاره شد مقاوم می باشد. این باکتری ها می توانند استخوان ها،مفاصل،دریچه های قلب و ریه ها ،زخم های باز را آلوده کنند.در بیماران دچار ضعف سیستم ایمنی نیز می تواند خطرناکتر باشد.

۳- مننژیت MENINGITIS

MENINGITIS بیماری مننژیت باکتری عامل مننژیت Neisseria meningitidis bacteria

باکتری Neisseria meningitidis باعث مننژیت مننگوکوکی می شود.

یکی دیگر از بیماری های باکتریایی مننژیت است. مننژیت باکتریایی التهاب پوشش محافظ مغز و نخاع می باشد که بعنوان مننژن شناخته می شود.عفونتی جدی است که می تواند باعث آسیب جدی مغزی و حتی مرگ شود.سردرد شدید شایع ترین علامت مننژیت است.سایر علائم عبارتند از سفتی گردن و تب بالا.مننژیت با انتی بیوتیک درمان می شود.اما بسیار مهم است که انتی بیوتیک ها در اسرع وقت و بلافاصله پس از شروع عفونت مصرف شود که میتواند خطر مرگ را کاهش دهد.یک واکسن مننگوکوک می تواند برای افرادی که بیشترین احتمال ابتلا به این بیماری را دارند کمک کند.

باکتری ها،قارچ ها ،ویروس ها و انگل های می توانند باعث ایجاد مننژیت شوند.مننزیت باکتریایی می تواند توسط تعدادی از باکتری ها ایجاد شود.باکتری های خاصی که باعث ایجاد مننژیت باکتریایی می شوند بر اساس سن افرادی که دچار عفونت شده اند می تواند متفاوت باشد.برای بزرگسالان و نوجوانان Neisseria meningitidis  و Streptococcus pneumoniae شایع ترین علل این بیماری هستند.در نوزادان شایع ترین علل مننژیت باکتریایی استرپتوکوک گروه B،اشرشیا کلی و Listeria monocytogenes است.

۴- پنومونی PNEUMONIA

PNEUMONIA پنومونی سینه پهلو ذات الریه باکتری پنومونی تصویر باکتری پنومونی

این ها باکتری های پنوموکوک (Streptococcus pneumonia) هستند. پنوموکوک باکتری است که سبب ایجاد پنومونی، پنومونی برونیک،purulent pleurisy، مننژیت باکتریایی، عفونت گوش، سینوزیت و ورم ملتحمه می شود.

پنومونی Pneumonia، سینه پهلو یا ذات الریه بیماری عفونت ریه است.علائم این بیماری عبارت است از تب بالا،سرفه و دشواری در تنفس.درحالی که تعدادی از باکتری های می توانند موجب ایجاد پنومونی شوند اما شایع ترین آنها Streptococcus pneumonia کوکسی شکل می باشد.S. pneumonia بطور معمول در دستگاه تنفسی وجود دارد و معمولا در افراد سالم عفونت ایجاد نمیکند.این بیماری بعد از استنشاق باکتری ها و تکثیر سریع آنها در ریه ها شروع می شود.S. pneumonia همچنین می تواند باعث عفونت گوش،عفونت های سینوسی و مننژیت شود.در موارد مورد نیاز ،اکثر پنومونی ها با احتمال بالایی با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند.واکسن پنوموکوک می تواند به افرادی که در معرض بالای این بیماری هستند جهت جلوگیری از ابتلا به این بیماری کمک کند.

۵- بیماری سل TUBERCULOSIS

TUBERCULOSIS بیماری سل توبرکلوزیس باکتری سل تصویر باکتری بیماری سل

این اسکن میکروگرافی الکترونی (SEM) چندین باکتری گرم مثبت از مایکوباکتریوم توبرکلوزیس را نشان می دهد. زمانی که باکتری های TB فعال می شوند.درصورتی که سیستم ایمنی بدن نتواند رشد آنها را متوقف کند.باکتری ها به بدن حمله می کنند و بافت ها را از بین می برند.اگر در ریه ها اتفاق بیفتد،این باکتری ها واقعا می تاونند سوراخی در ریه ایجاد کنند.

توبرکلوزیس (Tuberculosis (TB (سل) یک بیماری عفونی ریه است.این بیماری معمولا توسط باکتری های Mycobacterium tuberculosis ایجاد می شود.سل بدون درمان مناسب می تواند منجر به مرگ شود.این بیماری زمانی که فرد آلوده سرفه،عطسه یا حتی صحبت می کند در هوا پخش می شود.در کشورهای توسعه یافته ، TB با افزایش عفونت های ویروسی به علت تضعیف سیستم ایمنی بدن افراد آلوده به HIV افزایش یافته است.درمان بیماری دشوار است و مستلزم استفاده طولانی مدت از انتی بیوتیک ها می باشد.درمان بیماری ممکن است طولانی بوده و حتی ۶ ماه تا یکسال به طول بیانجامد. جداسازی بیماران برای جلوگیری از گسترش عفونت فعال بسیار می تواند مفید باشد.

۶- بیماری وبا CHOLERA

CHOLERA باکتری کلرا بیماری وبا عامل بیماری وبا ویبریو کلرا Vibrio cholerae

اینها باکتری های وبا (cholera) یا (vibrion (Vibrio cholerae هستند. کلرا یک عفونت سمی مسری و اپیدمی روده است.با اسهال شدید و فراوان مشخص می شود. اگر درمان نشود در موارد شدیدتر می تواند منجر به مرگ شود.

بیماری وبا (کلرا) یک عفونت روده ای است که توسط باکتری های Vibrio cholerae ایجاد می شود. کلرا یک بیماری food-borne است که از طریق آب و غذای آلوده و سبزیجات آلوده به باکتری Vibrio cholerae می تواند انسان را آلوده نماید.در سراسر جهان در حدود ۳ تا ۵ میلیون مورد بیماری با حدود ۱۰۰۰۰۰ مرگ و میر ناشی از ان اتفاق می افتد.و اکثر موارد نیز در مناطقی که دارای آب و غذای غیر بهداشتی می باشند اتفاق می افتد.وبا می تواند نوع شدید و خفیف داشته باشد. علائم وبای شدید اسهال آبکی با فشار،استفراغ و گرفتگی عضلات می باشد.نخستین مرحله از درمان نوشاندن آب و الکترولیت ها به بیمار است و در مرحله بعد استفاده از آنتی بیوتیک ها می باشد.

۷- اسهال خونی (دیسانتری) DYSENTERY

DYSENTERY دیسانتری اسهال خونی باکتری شیگلا Shigella

تصویر بالا یک تصویر سه بعدی (۳D) کامپیوتری شامل شماری از باکتری های میله ای شکل شیگلای مقاوم در برابر دارو می باشد.شیگلا معمولا اسهال (گاها همراه با خونریزی)  ،تب و درد شکمی را ایجاد میکند.

دیسانتری باسیلی یکی دیگر از بیماری های باکتریایی است.دیسانتری باسیلی التهاب روده ای است که توسط باکتری هایی از جنس Shigella ایجاد می شود.همانند بیماری وبا توسط آب و غذای آلوده منتقل می شود.دیسانتری همچنین می تواند از طریق افرادی که بعد از استفاده از توالت شستشوی دست ندارند پخش می شود. علائم دیسانتری از خفیف تا شدید می باشد.علائم شدید آن عبارتند از اسهال خونی،تب بالا ودرد. مانند بیماری وبا ، دیسانتری با هیدراتاسیون درمان می شود.همچنین بر اساس شدت بیماری از آنتی بیوتیک ها نیز استفاده می شود.

بهترین راه جلوگیری از گسترش شیگلا این است که حتما قبل از خوردن غذا دستهای خود را با آب و صابون بشویید.از مصرف آب در مناطقی که ممکن است به دلیل آلودگی آب باعث گسترش شیگلا شود اجتناب نمایید.

 جمع بندی

بطور خلاصه ۷ مورد از بیماری های باکتریایی مهم را از وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران بصورت خلاصه ذکر کردیم.البته میتوان برای هر کدام از بیماری ها و عامل این بیماری های باکتریایی چندین صفحه مقاله نوشت اما خب در این نوشته هدف معرفی کوتاه این باکتری ها بود.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
دانلود پاورپوینت نگهداری مواد غذایی نگهدارنده های مواد غذایی دانلود ppt روش های صنعتی نگهداری غذا

پاورپوینت روشهای نگهداری مواد غذایی


پاورپوینت روش های نگهداری مواد غذایی در این پاورپوینت روشهای مختلف نگهداری مواد غذایی معرفی شده اند. انواع روش های نگهداری ...

بیش از 0 خرید موفق
نسخه خوانی حرفه ای نرم افزار نسخه خوانی رایگان دانلود رایگان آموزش نسخه خوانی داروخانه pdf نسخه خوانی آزمایشگاه کانال نسخه خوانی داروخانه نسخه خوانی آنلاین اموزش نسخه خوانی ازمایش چگونه اسامی داروها را حفظ کنیم کلاس نسخه خوانی در کازرون

تکنیک نسخه پیچی حرفه ای شدن


تکنیک نسخه خوانی جهت حرفه ای شدن و تشخیص راحت داروها در قالب ویدوئوی 40 دقیقه ای. در این ویدئوی ...

بیش از 17 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.