نسخه خوانی

نمونه سوالات بهداشت مواد غذایی همراه با پاسخ

مشاهده : 3,975 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود رایگان اپلیکیشن نسخه خوانی

نمونه سوالات بهداشت مواد غذایی اشتراک دیگر ما با شما از وب سایت مهندسی بهداشت محیط از زیر مجموعه بهداشت مواد غذایی است. در ادامه مقدمه ای کوتاه درباره اهمیت بهداشت مواد غذایی اشاره خواهیم کرد و سرانجام شما می توانید نمونه سوالات بهداشت مواد غذایی رو به رایگان دانلود نمایید.

سوالات تستی بهداشت مواد غذایی,بهداشت مواد غذایی,سوالات ارشد مواد غذایی,نمونه سوالات بهداشت مواد غذایی

اهمیت بهداشت مواد غذایی

با توجه به افزایش روز افزون جمعیت ، تهیه مواد غذایی سالم به عنوان یک معضل جهانی بخصوص در کشورهای جهان سوم تبدیل شده است. لذا حفظ سلامت و بهداشت مواد غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است.

امروزه غذا به عنوان یک راه مهم انتقال بیماری شناخته می شود. و حدود ۷۰ درصد موارد بیماری ها در جهان را شامل می شود. در کشور های جهان سوم ، حدود ۸۰ درصد کل بیماری ها و ۳۳ درصد کل مرگ و میرها ناشی از مصرف آب و غذای آلوده می باشد.

قابل توجه است که بدانیم ۷۷ درصد مسمومیت های غذایی ناشی از مواد غذایی عرضه شده در سرویس های عمومی و رستوران ها و ۲۰ درصد مسمومیت های غذایی ناشی از مواد غذایی تهیه شده در منازل و ۳ درصد مسمومیت های غذایی ناشی از مواد غذایی تجاری بوده است.

لذا منظور جلوگیری از خسارت اقتصادی و اجتماعی ناشی از بیماری های منتقله از غذا ، مقررات جدیدی توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) وضع شده است که به آن آنالیز خطر و کنترل نقاط بحرانی یا HACCP گفته می شود.

HACCP آنالیز خطر و کنترل نقاط بحرانی

بر اساس این قانون نقاط خطر در مراحل تهیه و توزیع غذا شناسایی شده و اقدامات اصلاحی انجام می گیرد. که در برگیرنده ۷ مرحله می باشد:

  1. آنالیز خطر
  2. شناسایی نقاط بحرانی
  3. شناسایی محدوده خطر
  4. پایش
  5. اقدامات اصلاحی
  6. ثبت و نگهداری اطلاعات
  7. بررسی مجدد و تایید نهایی

تعریف غذای سالم

غذای سالم غذایی است که از نظر بهداشتی در مصارف روزانه در کوتاه یا دراز مدت زیانی متوجه بدن انسان نکند.

تعریف فساد مواد غذایی

زمانی که یک ماده غذایی از نظر رنگ ، طعم و مزه چار تغییراتی گردد به طوری که ارزش غذایی آن از بین رفته یا کاهش یابد ، اصطلاحا دچار فساد شده است.

فساد مواد غذایی,نحوه فساد مواد غذایی,بهداشت مواد غذایی,روش های فساد مواد غذایی

عواملی از جمله باکتری ها ، کپک ها ، حشرات ،انگل ها و برخی موارد دیگر می توانند بر روی فساد مواد غذایی تاثیر داشته باشند.

بعنوان مثال باکتری ها عمدتا به ۲ صورت باعث فساد مواد غذایی می شوند:

  1. حضور مستقیم عامل بیماری زا در مواد غذایی مانند سل و بروسلوز در شیر یا باسیل تیفوئید در غذای آلوده
  2. سمومی ترشح میکنند مانند سموم استافیلوکوک طلایی ، کلستریدیوم بوتولینیوم و یا کلستریدیوم پرفرنژنس

دانلود نمونه سوالات بهداشت مواد غذایی

بهداشت مواد غذایی از مطرح ترین مباحث در مهندسی بهداشت محیط به شمار می آید و تسلط بر مباحث مربوط به بهداشت مواد غذایی برای هر دانشجو و فارغ التحصیل بهداشت محیط ضروری است. در این تایپک نیز برای شما کاربران گرامی نمونه سوالات بهداشت مواد غذایی رو در قالب سوالات تستی به اشتراک گذاشته ایم که دارای پاسخ نیز می باشند. هم اکنون می توانید به رایگان نمونه سوالات بهداشت مواد غذایی رو دریافت کنید.

در صورتی که این مطلب مورد استفاده شما واقع شد حتما از طریق دکمه های زیر اون رو در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام  برای سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

فرمت : zip حجم : 500 کیلوبایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب Zip که حاوی نمونه سوالات بهداشت مواد غذایی به زبان فارسی با فرمت Pdf می باشد. این نمونه سوالات بشکل سوالات تستی دارای پاسخ هستند.

نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط و ساکن شهر خوی . کار طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
پاورپوینت آماده بهداشت روان

پاورپوینت آماده بهداشت روان


 بهداشت روان بنام خدا، در ارتباط با بهداشت روان از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران در به روز هستیم . در ...

مشاهده : 7,630 بار

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.