نسخه خوانی

گندزدا ها و ضدعفونی کننده ها در بهداشت محیط

مشاهده : 4,687 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود مجموعه نسخه خوانی

گندزدا ها و ضدعفونی کننده ها,بهداشت محیط,بهداشت محیط بیمارستان,گندزداهای محیطی

بنام خدا و با سلام؛ شناسایی و کاربرد گندزدا ها ،ضدعفونی کننده ها وپاک کنننده ها یکی از اساسی ترین وظایف واحد بهداشت محیط دربیمارستان بحساب می آید.

کاربرد مواد ضد عفونی کننده در زندگی بشر امر جدیدی نیست بلکه دهها قرن سابقه دارد.مع هذا موضوع گندزدایی و ضد عفونی و کاربرد علمی این روشها فقط از اواسط قرن نوزدهم مطرح گردید .

از آن زمان تاکنون پیشرفتهای بسیار در امر گندزدایی و ضد عفونی پیدا شده است و اکنون به جرات  می توانیم بگوئیم که بخش بسیار مهمی از پیشرفتهای پزشکی بخصوص در زمینه جراحی مدیون کاربرد روشهای موثر و دقیق ضد عفونی و گندزدایی است و اگر استفاده از این روشها نبود اغلب موارد جراحی منجر به عفونت و بسیاری از آنها منجر به مرگ می شد.

بهره مندی از اطلاعات کافی در خصوص گندزدا ها و ضدعفونی کننده ها می تواند در امور بهداشتی حائز اهمیت فراوانی باشد. اما متاسفانه به علت عدم آگاهی برخی از افراد در مورد استفاده صحیح از این مواد که گاها” به طور نامناسب و غیر اصولی به کار گرفته می شود کاربرد و اثرات آن اغلب بی تاثیر نموده و یا عواقب بهداشتی نامطلوب در بر دارد.

لذا لازم است کارکنان امور بهداشتی و نیز علوم پزشکی از خصوصیات و کاربردهای صحیح گندزداها و ضدعفونی کننده ها اطلاع کافی داشته و همچنین از موارد و محدودیت مصرف هر کدام آگاه باشند. زیرا استفاده صحیح از آن می تواند نتایج مطلوب و قابل توجهی در ایجاد محیط سالم داشته باشد .

گندزداها و ضدعفونی کننده ها در بهداشت محیط

گندزدا و گندزدائی:

عبارت است از فرایندی که در طی آن باکتریهای رویشی وبیماریزا در سطوح وسایل واشیاء بیجان توسط عامل گندزدا از بین می رود. گرچه چنین فرایندی باعث غیر فعال شدن ویروسها نیز می گردد با این وجود چون اطمینانی به کشتن وحذف کلیه میکروبها اسپور باکتریها نیست لذا فرایند گندزدایی مترادف با استریل کردن نیست.

ضدعفونی کننده و ضدعفونی :

ضد عفونی به فرایندی اطلاق می گردد که در طی آن عامل ضدعفونی کننده سبب توقف رشد وتکثیر وانهدام میکروارگانیسم ها در بافت زنده گردد. گندزدا برای سطوح غیر زنده وضد عفونی کننده برای موجودات زنده به کار میرود .غلظت ضد عفونی کننده ها بایستی نسبت به گندزداها کمتر باشد تا از آسیب به بافتها اجتناب گردد به همین دلیل نسبت به گندزداها سمیت کمتری دارد.

میکروب کش :

عاملی است که باعث انهدام وتخریب میکروارگانیسمها به خصوص انواع بیماریزا،هم بر روی اشیاء وسطوح بیجان و هم برروی بافت زنده می گردد.

باکتری کش:

عامل شیمیایی است که باعث انهدام باکتریهای بیماریزا وغیر بیماریزا (نه الزاما” اسپور آنها) بر روی سطوح بیجان وبافت زنده می گردد.

باکتریواستات :

معمولا” به عامل شیمیایی اطلاق می گردد که مانع رشد باکتریها می گردد.به عبارت دیگر یک عامل با کتریواستات باعث انهدام و از بین باکتریها و اسپور آنها نمی گردد.

بیو ساید:

به عاملی اطلاق می گردد که تمام میکرو ارگانیسم های زنده بیماریزا وغیر بیماریزا ونیز اسپور آنها را منهدم وتخریب نماید. گرچه واژه بیوساید شامل انهدام تمام موجودات زنده میباشد لیکن نوعا در مورد انهدام میکرواگانیسمها کاربرد دارد واز این جهت عامل استریل کننده نیز محسوب می گردد.

ویروس کش :

به عامل شیمیایی اطلاق می گردد که باعث انهدام ویا غیر فعال شدن ویروسها در بافت زنده گردد.

بهسازی و بهسازی کننده :

بهسازی عبارت است از کاهش تعداد میکروبها است به حدی که از نظر مقامات بهداشتی قابل قبول باشد .به عبارت دیگر فرآیندی است که در طی آن آلودگی باکتریایی توسط عامل بهسازی کننده کاهش یافته و کنترل گردد .

بهسازی کننده عاملی است که موجب کاهش تعداد عوامل آلوده کننده می شود تا به سطح مطمئن از نظر بهداشتی برسیم  و بیشتر در مورد سطوح غیر زنده به کار میرود.

اسپور کش :

عامل شیمیایی است که سبب انهدام اسپور باکتریها برروی  سطوح و وسائل بی جان می گردد. از آنجایکه اسپور نسبت به فرم رویشی باکتری دارای مقاومت بیشتری است ، لذا یک ماده اسپور کش عامل استریل کننده تلقی می گرددکه همچنین قادر است کیست آمیب را نیز از بین ببرد.

پاک کننده :

به عوامل شیمیایی اطلاق می گردد که دارای خاصیت کاهش کشش سطحی مایعات ودر نتیجه حذف آلوده کننده از سطوح و وسائل می باشد.

خصوصیات یک گندزدای ایده آل:

۱- بر روی تمام میکروارگانیسم ها مؤثر باشد .

۲- در مدت زمان کوتاهی تاثیر نماید .

۳- برای سلولهای انسان ،گیاهان وجانوران سمی ومحرک نباشد.

۴- در مجاورت موادآلی اثر وفعالیت آن کاسته نشود.

۵- قدرت نفوذ کافی داشته باشد.

۶- درمجاورت هوا، نور و حرارت تغییر ماهیت نداده و فاسد نشود.

۷- باعث صدمه زدن به وسایل واشیاء نگردد.

۸- فاقد بوی زننده وپس از استفاده اثر رنگی ولکه بجا نگذارد.

۹- محلول درآب بوده وبراحتی ومقدار زیاد قابل تهیه باشد .

۱۰- ارزان وقابل حمل بوده ودر وسایل نگهداری ایجاد خورندگی نکند.

۱۱- طریقه مصرف آن راحت باشد.

۱۲- پس از مصرف اثر باقیمانده بر روی سطوح داشته باشد.

سطوح مختلف گندزدایی :

گندزدایی درسه سطح صورت می گیرد:

  1. گندزدایی در سطح بالا (H.L.D):عاملی است که در غلظت کافی وشرایط مناسب، سبب از بین رفتن میکروبها واسپور باکتریها می شود.
  2. گندزدایی در سطح متوسط (I.L.D):عاملی است که کلیه باکتریهای فعال، باسیل سل، ویروسها واسپور قارچها را منهدم کرده ولی قادر به انهدام اسپورها نیست.
  3. گندزدایی در سطح پایین (L.L.D):عاملی است که باکتریهای فعال، به استثناء باسیل سل، برخی ویروسها واسپور قارچها واسپور باکتریها را منهدم می کند.

جمع بندی:

مقدمه ای بسیار کوتاه در ارتباط با گندزدا ها  و ضدعفونی کننده ها ذکر شد، فایل پی دی اف رو میتونید برای مطالعه بیشتر از بخش زیر دانلود بفرمائید و چنانچه به فایل قابل ویرایش ” پاورپوینت ” نیاز داشتید میتوانید با مبلغی بسیار ناچیز و حمایتی ، خریداری کنید . شایان ذکر می باشد که فایل پی دی اف مطابق با فایل پاورپوینت می باشد .

پیروز باشید | سایت مهندسی بهداشت محیط ایران

فرمت : PDf حجم : 669 کیلوبایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل PDF رو به رایگان دانلود کنید | فایل پاورپوینت مطابق با فایل PDF و آماده دریافت می باشد .

قبل از خرید بخاطر داشته باشید


پس از پرداخت انلاین در محیطی امن و توسط کلیه کارتهای بانکی ، لینک دانلود بلافاصله پس از خرید برای شما فعال خواهد شد .
پشتیبانی 24 ساعته ، حتی روزهای تعطیل : info[at]iehe.ir
ما تا دریافت کامل فایل خریداری شده ، پشتیبان و همراه شما خواهیم بود . قدردان اعتماد شما خواهیم بود .

مشخصات این مجموعه


فرمت فایل : Ppt پاورپوینت

حجم فایل : کمتر از 1 مگابایت

پرداخت در محیطی کاملا امن

دانلود بلافاصله پس از پرداخت

قیمت: 9900 تومان

99,000 ریال – خرید
profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
پاورپوینت با مفهوم اکسیژن درمانی و ساکشن پاورپوینت ساکشن مفهوم اکسیژن درمانی و ساکشن. O2 Therapy. & Suction

پاورپوینت ساکشن و اکسیژن درمانی


پاورپوینت ساکشن و اکسیژن درمانی ما در زیر به عناوینی که در داخل این فایل پاورپوینت ۵۱ اسلایدی هست اشاره می ...

بیش از 14 خرید موفق
جزوه انگل شناسی جزوه کرم شناسی انگل شناسی عملی جزوه ویروس شناسی دانلود پاورپوینت انگل شناسی جزوه انگل شناسی پزشکی جزوه انگل شناسی علوم آزمایشگاه انگل شناسی دانشگاه تهران جزوه انگل دانشگاهی

انگل شناسی عملی و تئوری


انگل شناسی عملی و تئوری شامل: یک عدد جزوه انگل شناسی تئوری با 169 اسلاید در قالب پاورپوینت قابل ویرایش ...

بیش از 10 خرید موفق
'chva ;hv hl,cd finhaj lpdx گزارش کار بهداشت محیط گزارش کارآموزی رشته بهداشت محیط دانلود گزارش کارورزی بهداشت محیط

گزارش کار بهداشت محیط شماره ۲


گزارش کار بهداشت محیط 2 این گزارش کار 48 صفحه ای در قالب ورد و به موضوعات زیر پرداخته که مربوط ...

بیش از 53 خرید موفق
پاورپوینت انرژی خورشیدی قالب پاورپوینت انرژی خورشیدی دانلود رایگان پاورپوینت انرژی باد پاورپوینت سیستم های غیرفعال خورشیدی پروژه انرژی خورشیدی دانلود انرژی خورشیدی دانلود رایگان پاورپوینت انرژی های نو پایان نامه انرژی خورشیدی Powerpoint نیروگاه خورشیدی Page navigation

پاورپوینت انرژی خورشیدی


پاورپوینت انرژی خورشیدی کلمات کلیدی : پاورپوینت آماده انرژی خورشیدی قالب پاورپوینت انرژی خورشیدی دانلود رایگان پاورپوینت انرژی باد پاورپوینت سیستم ...

بیش از 41 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.

9900 تومان
99,000 ریال – خرید