نسخه خوانی

عملیات گندزدایی جهت پیشگیری از بیماری های واگیردار روده ای

مشاهده : 1,958 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود رایگان اپلیکیشن نسخه خوانی

عملیات گندزدایی جهت پیشگیری از بیماری های واگیردار روده ای روش های گندزدایی

عملیات گندزدایی جهت پیشگیری از بیماری های واگیردار روده ای

بنام خدا و با سلام؛ در زیر مجموعه گندزدایی از وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران با یک تایپک کوتاه در ارتباط با عملیات گندزدایی در پیشگیری از انواع بیماری های واگیر دار روده ای به روز هستیم ، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

موارد زیر بخشی از دستورالعمل اقدامات بهداشت محیط به منظور پیشگیری از بروز بیماری های واگیردار روده ای است که توسط مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت و درمان در سال ۱۳۸۲ تدوین گردید.

روش های پیشگیری و مبارزه با بیماری های روده ای از طریق بهسازی محیط

این روش هاعبارتند از

حصول اطمینان از دفع بهداشتی مدفوع و فاضلاب

 1. گندزدایی مستراح و مدفوع بیماران و حاملین اطراف در منازل و بیمارستان ها با استفاده از شیر آهک ۲۰ درصد یا کرئولین ۵% یا پرکلرین با غلظت ۲۰ppm
 2. گندزدایی محل های آلوده به مدفوع و استفراغ بیماران با شیرآهک ۲۰% یا کرئولین ۵% یا پرکلرین به غلظت ۲۰ppm و یا هالامید ۵ در صد هزار (در هنگام بروز بیماری های ویروسی و باکتریایی محلول ۲۰ گرم در لیتر توصیه می شود.)
این مقاله را هم حتما بخوانید :دستورالعمل نحوه استفاده از سایاسپت – اچ آی

اقدامات بیمارستانی

 1. در موقع ورود بیمار به بیمارستان کلیه البسته بیمار را باید در محلول محتوی ۵ در هزار هالامید به مدت یک ساعت ضدعفونی نمود.
 2. اتاق ها و راهرو های بیمارستان باید مرتب با محلول ۵ در هزار هالامید گندزدایی شود.
 3. مستراح ها را باید با محلول ۵ درصد کرئولین گندزدایی کرد.
 4. استفراغ و مدفوع بیمار باید با شیرآهک ۲۰ درصد یا کرئولین ۵ درصد مخلوط و پس از جمع اوری و حمل آنها با کرئولین ۵ درصد گندزدایی نمود.ضمنا محلول ۱۵ تا ۲۵ قسمت در میلیون پرکلرین برای این عمل مفید خواهد بود.
 5. کلیه ظروف بیماران بیمارستان باید جداگانه شستشو شده و در محلولی که ۵۰ الی ۱۰۰ قسمت در میلیون پرکلرین دارد به مدت ۱۵ دقیقه ضدعفونی نمود.در صورت امکان بهتر است از ظروف یکبار مصرف استفاده کرد و پس از مصرف سوزانده شود.
 6. پسمانده های غذایی در صورت عدم امکان احتراق در زباله سوزها باید با محلول ۵ درصد کرئولین و یا شیر اهک ۲۰ درصد گندزدایی و دفن شود.
 7. برای عملیات گندزدایی اتومبیل هایی که برای حمل بیماران مشکوک یا انتقال زباله به کار می روند از محلول ۵ در هزار هالامید استفاده می شود.
این مقاله را هم حتما بخوانید : گندزداهای مهم در بهداشت محیط

تدفین اجساد

 1. در مورد اجساد بیماران مشکوک باید پس از مسدود نمودن کلیه منافذ جسبد با پنبه ، جسد را به مدت ۱۰ دقیقه در محلول غلیظ پرکلرین (۱۰۰ گرم پرکلرین ۶۰ درصد در یک متر مکعب آب) نگهداری و پس از غسل آن با آب کلردار با کفن آغشته به محلول پرکلرین و یا محلول دو درصد فنول یا کرزول پیچیده و با آمبولانس مخصوص به محل دفن حمل نمود. چنانچه ماده ضدعفونی کننده در دسترش نباشد یک لایه اهک باید در کف تابوت ریخته و جسد را در ان گذاشت.
 2. پس از اتمام باید غسالخانه و لباس های کار را با محلول پرکلرین غلیظ (۱۰۰ گرم پرکلرین ۶۰ درصد در یک متر مکعب اب) یا هالامید ۱۰ در هزار گند زدایی نمایند.

آموزش روش تهیه محلول ضدعفونی کننده:

معمولا برای تهیه محلول های ضدعفونی کننده از رابطه زیر استفاده می شود :

فرمول محاسبه تهیه محلول های ضدعفون کننده ، روش تهیه محلول ضدعفونی کننده

L=مقدار محلول مورد نیاز بر حسب لیتر   P=درصد غلظت گندزدای خریداری شده      K=مقدار گندزدایی موجود بر حسب لیتر            C=غلظت مورد نیاز

مثال: اگر ۱۰ لیتر کرئولین ۳۰% موجود باشد ، مقدار محلولی که با غلظت ۵% می توان تهیه کرد عبارتست از :

فرمول محاسبه تهیه محلول های ضدعفون کننده ، روش تهیه محلول ضدعفونی کننده

امیدوار هستیم که مطلب فوق در ارتباط با عملیات گندزدایی جهت جلوگیری از بروز بیماری های واگیر دار روده ای ، برای شما مفید بوده باشه . دیدگاه ها و تجربیات خودتون رو میتونید با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

پیروز باشید | مهندسی بهداشت محیط ایران | https://iehe.ir

نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط و ساکن شهر خوی . کار طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
پاورپوینت روانشناسی شخصیت

پاورپوینت روانشناسی شخصیت


پاورپوینت آماده روانشناسی شخصیت بنام خدا ، در این تایپک از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران ، برای شما عزیزان ...

مشاهده : 5,396 بار
پاورپوینت بیماری تب کریمه کنگو

پاورپوینت بیماری تب کریمه کنگو


دانلود پاورپوینت بیماری تب کریمه کنگو تب های خونریزی دهنده از بیماریهای ویروسی هستند که توسط آربو ویروس ها ایجاد می ...

مشاهده : 5,984 بار

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.