مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

ناقلین مهم در بهداشت محیط ونحوه کنترل آنهاآفت کش ها و تجهیرات کاربردی

بنام خدا ؛ در این وقت از سایت مهندسی بهداشت محیط ، به ارائه یک پاورپوینت در ارتباط با کنترل ناقلین و روش های کنترل ،آفت کش ها و تجهیزات کاربردی پرداخته ایم . پس از مقدمه ای کوتاه ، در انتهای همین مطلب می توانید این پاورپوینت آماده رو به رایگان دانلود و حسب مورد ازش استفاده کنید . لطفا با ما همراه باشید .

مقدمه ای بر تاریخچه کنترل ناقلین و حشرات

از دیر باز بین بعضی از حشرات از قبیل کک ها،مگس ها و شپش ها از یک طرف و بهداشت انسان، از طرف دیگر، نوعی ارتباط و مشارکت وجود داشته است . بسیاری از انگل های خارجی انسان در کتاب های مذهبی از قبیل تورات،قرآن و انجیل نام برده شده است ، با این حال تنها در قرن نوزدهم بود که نقش حشرات و ناقلین و دیگر بندپایان در انتقال بعضی از بیماری ها به انسان به اثبات رسید . به عنوان مثال در سال ۱۸۱۸ ، Fedeskenko کشف کرد که کرم گینه (دراکونکولوس مدیننسیس) مراحل اولیه رشد خود را در بدن یک خرچنگ کوچک به نام سیکلوپس می گذراند. پس از مدتی نشان داده شد که انسان با خوردن آب محتوی سیکلوپس های آلوده ، به این کرم (بیماری) مبتلا می شود .

در طی همان سال Mellinkoff کیست هایی در بدن شپش سگ پیدا کرد که توسط  Leuckart ، یک نوع کرم پهن به نام Diplidium Caninum تشخیص داده شد . میزبان معمولی و متدول ترین این کرم که کک است تا حدود ۲۰ سال بعد کشف گردید . با این حال مهمترین کشف این دوران توسط پزشک انگل شناس بنام Patrik Manson  صورت گرفت . در سال ۱۸۷۷ دانشمند نامبرده به هنگامی که در چین کار میکرد ، دریافت که فیلر بانکروفتی مرحله رشد خود را در بدن یک نوع پشه کولکس به نام Culex Pipiens Fotigans می گذراند . این موضوع برای اولین بار نشان داد که یک عامل بیماری زای انسانی ،مرحله شد اجباری خود را در بدن یک حشره می گذراند. این کشف در واقع بعنوان « تولد علم حشره شناسی پزشکی » تلقی گردید .

حتما بخوانید : سایر مطالب مرتبط با کنترل حشرات

در طول ۵۰ سال بعد تعدادی از حشرات ،کنه ها،هیره ها به عنوان ناقلین بیماری  انسان و حیوانات از قبیل مالاریا،بیماری خواب، تب زرد،تیفوس،طاعون و تب های راجعه متهم و مجرم شناخته شدند . پیشرفت های سریعی که در فهمیدن کیفیت انتسار و شیوع این بیماری ها به عمل آمد موجب پیدایش و گسترش روش های معقول و منطقی مبارزه با انها گردید .

حشرات یعنی جانورانی که ستون فقرات ندارند. همه حشرات یک بدن سه بخشی (سر، سینه و شکم) سه جفت پای بنددار (تاشو)، چشم های مرکب (دارای چند بخش) و دو شاخک دارند.

پاها (و بال ها، اگر حشره بال داشته باشد) به سینه وصل شده. حشرات از میان سوراخ هایی به نام سوراخ تنفسی تنفس می کنند. حشرات از تخم بیرون می آیند.

حشرات در طول دوره سیلورین از ۴۳۸ تا ۴۰۸ میلیون سال پیش (خیلی قبل از این که دایناسورها ظاهر شوند( تکامل پیدا کرده اند. بزرگ ترین حشره ای که تاکنون زندگی کرده است سنجاقکی به نام مگانورا است. این حشره ماقبل تاریخ که پرواز می کرده، در حدود ۲۵۰ میلیون سال قبل زندگی می کرده و فاصله میان دو انتهای بالش حدود دو پا (حدود ۶۱ سانتی متر)بوده است.

مقدمه ای خیلی کوتاه ذکر شد ، شما عزیزان میتوانید از ذیل پاورپوینت اماده کنترل ناقلین رو به رایگان دریافت کنید .

پیروز باشید.

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب پاورپوینت با 61 اسلاید قابل ویرایش می باشد .

فرمت: PPTحجم :1.3 مگابایت
نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه