نسخه خوانی

۴ روش خانگی و ساده پاکسازی آب

مشاهده : 7,629 بار ۲ دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود مجموعه نسخه خوانی

تکنیک ساده پاکسازی آب روش ساده تمیز کردن آب پاک کردن تصفیه آب جوشاندن آب ضد عفونی آب

پاکسازی آب و آگاهی از روش های ساده پاک سازی موضوعی است که باید هر شخصی بدان اگاهی داشته باشد تا بتواند در مواقع مورد نیاز آب آشامیدنی سالم را برای خود و اطرافیانش تامین کند.در اینجا روش های بسیار ساده برای شما معرفی خواهیم کرد که میتوانید حسب مورد از آنها استفاده کنید.

آب یکی از مهمتری ترین نیاز های بشری است اما آبی که سالم بوده و از نظر کیفی قابلیت شرب را داشته باشد.در برخی مواقع ممکن است به دلایلی دسترسی به آب سالمی که هم اکنون از طریق شبکه های توزیع آب به دستمون می رسه دچار آلودگی شده و قابلیت شرب خود را از دست بدهد بعنوان مثال در مواقع بحران و بلایا.

تکنیک های ساده پاکسازی آب

تکنیک های ساده زیر را حسب دسترسی به هر کدام میتوان استفاده کرد.

۱- فیلتر کردن آب از طریق پارچه

فیلتر کردن آب از روی پارچه یکی از ساده ترین روش های پاکسازی آب می باشد.این روش می تواند بسیاری از ناخالصی های آب و حتی لارو حشرات و سنگ ریزه ها و … را حذف کند. استفاده از پارچه پنبه ای برای این کار مناسب تر می باشد.بسته به ضخامت پارچه زمان تصفیه می تواند طول بکشد. ضمنا بخاطر داشته باشید که قبل از هر بار استفاده بخونی پارچه را شسته و در هنگام استفاده مجدد نیز باید دقت شود که دقیقا قسمتی قبلا بالا بود مجدد نیز بالا قرار بگیرد.

فیلتر کردن آب پارچه پنبه ای پاکسازی آب

الف) مزایا
 • استفاده آسان
 • تقریبا بدون هیچ هزینه ای
 • روشی مفید که میتوان برای اهداف پیش تصفیه برای سایر روش ها نیز استفاده شود.
ب) معایب
 • عدم پاکسازی کامل بخصوص در زمانی که آب آلودگی داشته باشد. لذا در زمانی که آب آلودگی میکروبی دارد باید از سایر روش ها نیز تواما استفاده شود.

شما از فیلترهای شن و ماسه نیز میتوانید جهت فیلتراسیوون استفاده نمایید.که میتواند بعنوان پیش تصفیه برای سایر روشها مانند نور آفتاب،کلرزنی و جوشاندن مناسب باشد.

این نوع صاف کردن ساده ترین نوع فیلتر و پاکسازی آب برای حجم کم می باشد. چنانچه به آب بیشتری نیاز بود در آن صورت می توان از روش بهتری در حجم بالایی استفاده کرد.که در این تایپک به ارائه آن نمی پردازیم.

۲- جوشاندن آب

به جرأت میتوان گفت یکی از ساده ترین روش های پاکسازی آب ،جوشاندن می باشد روشی بدون هرگونه ماده شمیایی یا افزودنی که براحتی میتوان استفاده کرد. قبل از اقدام به جوشاندن آب اگر آب کدورت یا ناخالصی دارد می توانید آب را با روش شماره ۱ فیلتر کنید سپس بجوشانید .پس از به جوش آمدن کامل آب به مدت ۳ دقیقه صبر کنید و سپس اجازه دهید تا آب کامل سرد شود.(البته این مدت زمان ۳ دقیقه بستگی به ارتفاع از سطح دریا بستگی دارد که بین ۱ الی ۳ دقیقه میتواند متغیر باشد که شما برای اطمینان میتوانید ۳ دقیقه اجازه دهید آب در حالت جوش باقی بماند).

جوشاندن آب تصفیه آب پاک سازی آب

الف) مزایا
 • استفاده آسان و سریع
 • حذف پاتوزنها
ب) معایب
 • نیازمند انرژی است. در صورتی که از چوب استفاده کنید تقریبا یک کیلوگرم به ازای هر لیتر آب نیاز است.

توجه : شما می توانید از روش تقطیر نیز استفاده کنید. فقط باید دقت داشته باشید که ظرف شما سر بسته بوده و بر روی آن محلی برای جمع آوری بخار آب تعبیه شده باشد و بتونید در ظرفی دیگر این آب تبخیر شده را جمع آوری نمایید. آبی که جمع کردید پس از سرد کردن تقریبا سترون می باشد.

۳- روش تقطیر آب Distillation

این روش نیز همانند روش جوشاندن برای پاکسازی آب نیازمند انرژی می باشد. در این روش ظرف شما باید در بسته بوده و در بالای آن محلی جهت خروج بخار آب در نظر گرفته شود تا بتوانید آب تبخیر و تصفیه شده را جمع آوری نمایید. جوشیدن ، تبخیر و میعان را در این روش مشاهده خواهید کرد. آب جمع آوری شده پس از سرد شدن تقریبا سترون و عاری از آلودگی می باشد. البته در این مورد هم دقت داشته باشید که می توانید ناخالصی های آب را قبل از جوشاندن توسط فیلتراسیون جدا نمایید.

۴- استفاده از ترکیبات کلر

استفاده از کلر یک راه ساده و موثر برای ضدعفونی آب آشامیدنی است. مانند سایر روش ها ابتدا می توانید برای صاف سازی آب از طریق روشهایی مثل فیلتراسیون استفاده نمایید چرا که کارایی گندزدایی کلر در حضور مواد کلوئیدی و سایر ناخالصی ها پایین می آید. برای ضدعفونی می توانید از قرص های کلر ، پرکلرین و حتی مایع سفید کننده های مجاز مثل آب ژاول استفاده نمایید( آب ژاول مورد استفاده برای آب آشامیدنی حتما باید دارای «تأییدیه خوراکی» باشد).مدت زمان لازم برای عمل گندزدایی معمولا ۳۰ دقیقه است و پس از آن آب آشامیدنی خواهد بود. این آب را بسته به شرایط نگهداری می توانید تا چند روز استفاده نمایید.

البته اگر تخصصی تر وارد این بحث شوید اصولا باید پس از ۳۰ دقیقه میزان کلر باقیمانده آب سنجش شود چرا که در صورتی که آب آلودگی بالایی داشته باشد ممکن است کل کلر مصرف شده و آلودگی بصورت کامل برطرف نشده باشد.

کلر مادر

از کلر مادر ۱% نیز میتوان جهت ضدعفونی آب آشامیدنی استفاده کرد. اگر پرکلرین در اختیار دارید می توانید براحتی کلر مادر را تهیه نمایید. کافیست ۱۵ گرم (یک قاشق غذا خوری و یا سه قاشق مربا خوری سرصاف ) از پودر پرکلرین را در یک ظرف مناسب (بطری تیره رنگ) ریخته و آنقدر آب اضافه میکنیم تا حجم آب به یک لیتر برسد ، چنین محلولی یک درصد کلر در دسترس دارد. ۳ قطره از این محلول می تواند یک لیتر آب را ضدعفونی نماید. مقدار ۳ قطره برای آبهای زلال و روشن است وبرای آبهای تیره تر پس از صاف کردن تا ۷ قطره می توان استفاده کرد. همانطور که قبلا نیز اشاره شد ۳۰ دقیقه زمان برای گندزدایی لازم می باشد.

در استفاده از پرکلرین و یا سایر ترکیبات کلر دار باید نکات ایمنی استفاده از آن را رعایت نمایید و حتما به بروشور استفاده از آنها دقت کنید و یا از افراد متخصص کمک بگیرید. بعنوان مثال در استفاده از پودر پرکلرین حتما پارچه یا دستمالی را در جلوی دهان و بینی خود بگیرید و حتما دور از دسترس اطفال نگهدارید.

الف) مزایا
 • کلر گندزدایی خوبی بوده و میتواند عمده عوامل پاتوژن را به خوبی از بین ببرد. انگل هایی مثل کریپتوسپوریدیوم و ژیاردیا در مقابل کلر مقاومتر می باشند.
 • کلر دارای اثر پایا بوده و کلر باقیمانده می تواند آلودگی های ثانویه را نیز از بین ببرد.
ب) معایب
 • این روش دارای هزینه می باشد.
 • استفاده و نگهداری از آن نیاز به احتیاط های ویژه می باشد.

جمع بندی

بطور کلی با روش هایی مثل صاف سازی ، جوشاندن ، تقطیر، استفاده از ترکیبات کلر و حتی سایر ترکیباتی مثل ترکیبات ید ، پرمنگنات پتاسیم و … میتوان در شرایط اضطراری و نبود آب سالم نسبت به پاکسازی آب اقدام نمود. در استفاده از ترکیبات کلردار و سایر ترکیبات شمیایی نیز حتما باید احتیاطات ویژه استفاده آن را رعایت نمود.

 

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

۲ دیدگاه


 • profile avatar
  نویسنده : منصوره 18 , اکتبر , 17

  سلام
  من میخواستم بدونم آبی که پر از چربی و ذرات کوچک غذایی هست رو چطور میشه در خانه یا غیر از خانه تصفیه کرد.
  ممنون میشم جواب بدید

  • profile avatar
   نویسنده : داود وکیلی 21 , اکتبر , 17

   با سلام؛ اینکه فرمودید دیگه آب نیست! و تبدیل به فاضلاب شده (بخشی از فاضلاب خانگی).بعنوان مثال برای حذف چربی از فاضلاب های با میزان چربی بالا مثل کشتارگاه ها، از شناور سازی و یا حوضهای چربی گیر استفاده میکنند. پیشنهاد میکنم مطالب مربوط به تصفیه فاضلاب رو در وبسایت مطالعه کنید یا یه سری به مطلب زیر بزنید:
   https://iehe.ir/13710/wast-water-treatment-book.html

دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
بهداشت محیط بیمارستان پاورپوینت بهداشت محیط بیمارستان دستورالعمل های بهداشت محیط بیمارستان وظایف بهداشت محیط بیمارستان کتاب بهداشت محیط بیمارستان برنامه عملیاتی بهداشت محیط بیمارستان آموزش بهداشت محیط در بیمارستان چک لیست بهداشت محیط بیمارستان کتابچه بهداشت محیط بیمارستان

دانلود کتابچه بهداشت محیط بیمارستان


کتابچه بهداشت محیط بیمارستان کتابچه بهداشت محیط بیمارستان در 74 صفحه فارسی در قالب ورد قابل ویرایش می باشد. در ادامه ...

بیش از 81 خرید موفق
پاورپوینت انرژی زمین گرمایی پروژه زمین گرمایی دانلود کتاب انرژی زمین گرمایی در مورد انرژی گرمایی نحوه تولید برق از انرژی زمین گرمایی معایب انرژی زمین گرمایی نشانه های وجود انرژی زمین گرمایی چیست دانلود رایگان پاورپوینت انرژی های نو

پاورپوینت انرژی زمین گرمایی


دانلود پاورپوینت انرژی زمین گرمایی کلمات کلیدی شاخص : پاورپوینت انرژی زمین گرمایی پروژه زمین گرمایی دانلود کتاب انرژی زمین گرمایی ...

بیش از 40 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.