نسخه خوانی

روش های گندزدایی آب در مناطق روستایی

مشاهده : 3,394 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود مجموعه نسخه خوانی

روش های گندزدایی آب در مناطق روستایی

روش های متداول گندزدایی آب روستایی

سلام دوستان ؛ در این تایپک از وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران ، به مبحث گندزدایی آب روستایی اشاره ای کردیم ، البته هر چند مطلب پیش پا افتاده ای هست اما یکی از موضوعات پر اهمیت بخصوص در مناطق روستایی که دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند می باشد. لذا در ادامه مطلب بصورت خلاصه روش های متداول گندزدایی آب در مناطق روستایی رو ذکر کردیم.

گندزدایی : عبارت است از نابود کردن عوامل بیماری زا در محیط های بی جان.

کلر مادر: برای تهیه کلر مادر یا محلول ۱ درصد کلر، ۱۵ گرم پودر پرکلرین ( یک قاشق غذاخوری سرپر) را در یک بطری تیره رنگ ریخته، آنقدر آب اضافه می کنیم تا حجم محلول به یک لیتر برســد؛ سپس محلول حاصل را به هم می زنیم.

تعیین حجم آب:

  1. حجم آب در مخازن استوانه ای = ارتفاع آب × (۱۴/۳× شعاع مخزن × شعاع مخزن).
  2. حجم آب در مخازن مکعب مستطیل = ارتفاع آب × (عرض مخزن × طول مخزن).

آبهای سطحی : منشأ آبهای سطحی به طور عمده باران است؛ این آبها مقدار زیادی آلودگی میکروبی دارند، مانند رودخانه ها.

آبهای زیرزمینی : این آبها ارزانترین و عملی ترین وسیله تأمین آب برای جوامع کوچک هستند و آلودگی میکروبی دارند مانند رودخانه ها ، چاه ها و چشمه ها.

آب قابل شرب : آب در صورتی قابل آشامیدن می باشد که صاف، زلال، بی رنگ، بی بو و فاقد عوامل بیماریزا و سموم باشد و مواد معدنی موجود در آن در حد استاندارد باشد.

تعریف گندزدایی آب 

از بین بردن میکروارگانیسمهای بیماریزای موجــــــود در آب را گندزدایی می گویند. بسته به حجم آب و مورد مصرف آن از روشهای مختلف گندزدایی استفاده می شود. در مورد آبهای زیرزمینی با کیفیت شیمیایی خوب تنها با یک عمل گندزدایی ساده آب قابل شرب خواهد بود. در مورد آبهای زیرزمینی با کیفیت شیمیایی نامطلوب و همین طور آبهای سطحی پس از انجام مراحل تصفیه لازم در نهایت عمل گندزدایی انجام خواهد شد.

این مطلب را نیز حتما بخوانید : اصول آزمون باکتریولوژیکی آب و اهمیت آن

گندزدایی آب در مقیاس کوچک:

الف ـ گندزدایی آب مصرفی خانوار:

۱ ـ جوشانــــدن آب : ساده ترین روش گندزدایی آب جوشاندن آن است. برای مقادیر کم آب در منازل می توان پس از جوشاندن به مدت یک دقیقه بعد از شروع نقطه جوش آن را پس از سردشدن استفاده کرد. البته این روش خاصیت حفاظت باقی مانده را ندارد و ممکن است در صورت ماندن دوباره آلوده شود، از این رو بهتر است آب در همان ظرفی که قرار است نگهداری شود جوشانده شود.

۲ ـ گندزدایی آب با کلر مادر: در این روش به ازای هر یک لیتر آب ۳ قطره از محلول کلر ۱ درصد اضافـــــه می شود، بعــد از نیم ساعت میزان کلر باقیمانده را اندازه گیری نموده در صورتی که میزان کلر باقیمانده بین ۲/۰ تا ۸/۰ میلی گرم در لیتر باشد آب قابل مصرف است، در غیر این صورت تعداد قطرات کلر ۱ درصد را تا ۷ قطره و مدت زمان را تا یک ساعت تغییر می دهیم تا میزان کلر باقیمانده در حد مطلوب به دست آید.

ب ـ گندزدایی آب چاه :

۱ ـ کلرینه کردن آب چاه: در این روش ابتدا حجم آب موجود در چاه اندازه گیری می شود و بعد به ازای هر متر مکعب آب ۳ تا ۵ گرم پودر پرکلرین به آب اضافه می شود و حداقل نیم ساعت زمان تماس در نظر گرفته می شود. در این روش هم در صورت نتیجه مطلوب کلرسنجی آب قابل استفاده است، در غیر این صورت باید میزان کلر اضافه شده و زمان تماس کلر با آب را تغییر داد تا کلر باقیمانده مطلوب به دست آید. بهتر است گندزدایی چاه آب بعد از برداشت روزانه انجام شود.

۲ ـ روش کوزه گذاری : در این روش در بدنه یک کوزه سفالی با گنجایش ۱۲ تا ۱۵ لیتر ۲ سوراخ ۶ میلیمتری در دو طرف کوزه نزدیک وسط آن ایجاد کرده سپس ۷۵۰ گرم پودر پرکلرین و ۳ کیلوگرم ماسه کاملاً تمیز را مخلوط کرده و داخل کوزه ریخته پس از آن در کوزه را با یک ورقه پلاستیک غیرقابل نفوذ محکم بسته و کوزه را در چاه آویزان می کنند به نحوی که پایین تر از سطح آب قرار گیرد، این مقدار پرکلرین برای گندزدایی آب چاهی که روزانه ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ لیتر آب از آن برداشت می شود به مدت یک هفته کافی است.

گندزدایی آب در مقیاس بزرگ:

کلرینه کردن آب مخازن: ابتدا حجم مخزن را معین نموده، سپس به ازای هر متر مکعب آب از ۳ تا ۵ گرم پـودر پرکلرین استفاده می شود. کلرینه کردن مخازن به روشهــای دستی و مکانیکی انجام می شود که در روش دستی لازم است حتماً پس از اضافه کردن محلول کلر آب مخزن به هم زده شود. بعد از گذشت نیم ساعت در صورت مناسب بودن نتیجه کلرسنجی آب قابل مصرف است. در روش مکانیکی با استفاده از کلریناتورها بهتر است کلریناتور در محل ورودی آب به داخل مخزن قرار گیرد تا زمان تماس مناسب بین کلر و آب فراهم شود. قابل ذکر است که نتیجه کلرسنجی در کلیه ساعات شبانه روز و در نقاط مختلف شبکه لوله کشی باید در حد مطلوب باشد.

منبع : درسنامه پزشکی پیشگیری و اجتماعی، دکتر شجاعی تهرانی – چاپ سوم ۱۳۷۸

مطالب زیر نیز میتوانند برای شما مفید باشند :

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
نمونه سوالات تکنسین داروخانه

نمونه سوالات تکنسین داروخانه


نمونه سوالات تکنسین داروخانه - نموهه وسالات آزمون تکنسین داروخانه برای خرید اماده می باشد . هیمن الان این سووالات رو ...

بیش از 336 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.