نسخه خوانی

۷ مرحله آسان برای تولید کمپوست خانگی با زباله های آشپزخانه و حیاط

مشاهده : 10,769 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود مجموعه نسخه خوانی

کمپوست خانگی یکی از روشهایی است که میتوان حجم زباله های فساد پذیر خانگی را کاهش و آنها را به کودی بسیار عالی و قابل استفاده تبدیل کرد.براحتی میتوانید ضایعات غذایی،پوست سبزیجات و میوه جات و برخی دیگر از مواد دور ریختنی را براحتی تبدیل به کمپوست کنید .باتوجه به سمومی که امروزه برای میوه جات و صیفی جات استفاده میکنند پوست گیری میوه جات به نظر ضروری به نظر می رسد و تهیه کمپوست از انها ضروری تر! به هر حال در ادامه بصورت خلاصه ۷ مرحله آسان تهیه کمپوست خانگی را با هم مرور خواهیم کرد.

البته تولید بالای کمپوست یا تولید کارخانه ای و کارگاهی آن نیازمند تخصص ها و رعایت دقیق برخی اصول می باشد (بررسی داما،pH،رطوبت و غیره) که باید در تولید کمپوست در نظر گرفته شوند لذا در اینجا صرفا تولید در سطح خانه رو باهم بررسی خواهیم کرد.

تهیه کمپوست خانگی از پوست میوه جات و سبزی جات و صیفی جات

۷ مرحله آسان برای تهیه کمپوست خانگی

مرحله اول : تهیه سطل یا جعبه های کمپوست Compost Bin

شما میتوانید از انواع سطل هایی که در بازار مخصوص کمپوست هستند خریداری کنید ولی اگر میخواهید در هزینه های خود صرفه جویی کنید و اگر امکاناتش رو دارید خود میتوانید دست بکار بشید و یک جعبه مخصوص برای خود بسازید.اما دقت داشته باشید جعبه یا سطلی که میخواهید درست کنید باید قابلیت زیروکردن مواد داخل را داشته باشد. گردش هوا در داخل توده کمپوست نیز میتواند عمل آوری ان را تسریع دهد. البته برای کمپوست های خانگی نیازی به کرم ها برای تسریع کمپوست سازی نیست اما اگر در محیط روستایی از چاله ها برای تهیه کمپوست استفاده میکنید بصورت طبیعی کرم ها را حتما در توده کمپوست خود خواهید دید.

در زیر نمونه هایی از انواع سطل کمپوست را میبینید.

compost bin خانگی compost bin خانگی سطل کمپوست خانگی

چرخاننده کمپوست Compost Tumbler

این دستگاه براحتی میتواند زمان تولید پودر کمپوست شما را تا تصف کاهش دهد البته زمان تهیه کمپوست به فصول سال نیز بستگی دارد و در فصل زمستان کندتر خواهد بود. ساخت این دستگاه براحتی برای شما امکان پذیر است. شما میتوانید روزانه چند بار این ظرف را بچرخانید. برای اینکه بدونید این ظرف چگونه ساخته میشود اینجا را کلیک کنید.

ظرف چرخاننده کمپوست compost tumbler

مرحله دوم : شناسایی محلی برای کمپوست سازی

حالا که ظرف کمپوست خودتون رو تولید کردید،در این مرحله باید محلی برای نگهداری آن در نظر بگیرید.نگران نباشید شما اگر حیاط کوچکی دارید یا اصلا خونتون جایی برای نگهداریش ندارید میتوانید از پشت بام خانه تان استفاده کنید.محلی مسطح برای اینکار مناسب می باشد.فقط این نکته را فراموش نکنید باید در محلی قرار بدید که حتما بهش دسترسی داشته باشید، شاید هر روز باید ملاقاتش کنید!

مرحله سوم : لایه های متناوب

یک لایه پایین از کف رو به شاخه هایی اختصاص بدید تا عمل زهکشی و جریان هوا رو به کمپوستتون اضافه کنند و پس از اون یک لایه از بالای ان را با برگ پوشش دهید و سپس یک در میان لایه های از مواد سبز (مواد غنی از نیتروژن)و قهوه ای (مواد غنی از کربن) رو اضافه کنید. نگران نباشید در زیر لیستی از مواد سبز  و قهوه ای رو براتون معرفی کردم.

مواد قابل کمپوست خانگی در آشپزخانه

مواد قهوه ای مواد سبز غیر قابل کمپوست
 برگهای سوزنی همیشه سبز  برگهای سبز  علف های هرز و سمی
 برگ های خشک شده  زباله های باغ  گوشت/ماهی/استخوان
 شانه تخم مرغ  گل ها  چربی/روغن/گریس
 حوله و دستمال های کاغذی  سبزیجات  محصولات لبنی
 چمنهای کوتاه شده خشک  پوست میوه جات  پلاستیک
 روزنامه خرد شده  باقیمانده برخی غذاها  فلزات
 پوست درخت  تفاله چای و قهوه  شیشه
 کاه  پوسته تخم مرغ  مواد سمی
 خاک اره و چوب (به مقدار محدود)  سایر مواد مشابه  زغال چوب
 مقوا (برش داده شده به قطعات کوچک)  مواد شمیایی
 گل و گیاه خشک شده خانگی  فضولات حیوانات خانگی
 خرده کیسه های کاغذی قهوهی  شاخ و برگ درخت گردو
 کیسه های قهوه و چای  گیاهان بیمار و حشرات

دلیل کمپوست ناپذیری برخی از مواد فوق :

 • زغال چوب : ممکن است حاوی مواد مضر برای گیاهان باشد
 • فرآورده های لبنی ( مثل کره،شیرفخامه و ماست و غیره) : ایجاد مشکلات بو و جذف آفات و جوندگان و حشرات مثل مگس
 • گیاهان بیمار یا حشرات زنده : ممکن است از بین نرفته و به سایر گیاهان آسیب برسانند.
 • چربی،روغن،گریس،گوشت : ایجاد مشکلات بو و جذب آفات مانند جوندگان و مگس
 • باقیمانده گوشت یا تکه های استخوان و ماهی : ایجاد مشکلات بو و جذب آفات مانند جوندگان و مگس
 • ضایعات حیوانات خانگی مثل (مدفوع سگ و گربه) : ممکن است حاوی باکتری،انگل ،ویروس و سایر عوامل بیماری زا برای انسان باشند.
 • ضایعات مربوط به هرس درختانی که سمپاشی شیمیایی شده اند : ممکن است ارگانیسم های مفید کمپوست رو از بین ببرد.
 • غیره

مرحله چهارم : اضافه کردن زباله ها و دور ریختنی های آشپزخانه و حیاط

زباله های قابل کمپوست آشپزخانه رو میتونید در یک سطل زباله جداگانه ای در زیر ظرفشویی نگهدارید و زمانی که پر شد به کمپوست خانگی خود اضافه کنید. زمانی که زباله های قابل کمپوست آشپزخانه یا حیاططتون رو جمع کردید و خواستید به کمپوست خانگی خود اضافه کنید حتما به لایه بندی که فوقا بدان اشاره شد دقت کنید که حتما در زیر ان یک لایه قهوه ای داشته باشید. در غیر این صورت رطوبت کمپوست شما بالا میره و این باعث میشه که تجزیه و کمپوست سازی شما کندتر بشه.

مراحل تولید کمپوست خانگی از زباله های آشپزخانه و حیاط

اگر بتوانید در فصل پاییز برگ هایی که از درختای حیاط یا باغچه تون میریزه رو جمع آوری و خشک کنید ، از این برگ ها به مرور زمان میتوانید در فرآیند کمپوست سازی خودتون استفاده کنید.

بسته به نوع سطل یا ظرف کمپوست سازی شما ، نحوه اضافه کردن مواد متفاوت باشد لذا اگر این سطل یا جعبه رو از بیرون تهیه میکنید حتما به دستورالعمل ان دقت کنید یا از فروشنده پرسجو کنید تا بهترین نتیجه را از کمپوست خانگی خودتون بدست اورید.

مرحله پنجم : اضافه کردن لایه ها را تا پر شدن ظرف خود ادامه دهید

محتوای جعبه یا سطل شما آرام آرام شروع به تجزیه خواهد کرد و روز به روز فرایند تجزیه کامل تر خواهد شد.

مرحله ششم : نگهداری از سطل/جعبه کمپوست

برای اینکه سریعا به فرایند کمپوست سازی خودتون پایان بدید ، جعبه/سطل کمپوست شما باید شرایط زیر رو داشته باشه :

 • هنگامی که مواد تازه ای را اضافه میکنید مطمئن شوید که بالایه های پایینتر مخلوط می شود.
 • برای بهبود تجزیه و همچنین از بین بردن بو باید یکبار در هفته مخلوط کمپوست رو مخلوط و زیر رو کنید.
 • رطوبت داخل کمپوست رو باید کنترل کنید و اگر خشک بود آب و اگر رطوبت زیادی داشت باید مواد خشک بهش اضافه کنید.رطوبت توده شما باید تقریبا به مانند یک اسفنج آب کشیده بشه و نیاید رطوبتی ازش چکه کنه یا اگر در دست میگیرید رطوبتش دست شما رو خیس کنه.

میزان رطوبت کمپوست خانگی

مرحله هفتم : برداشت کمپوست

کمپوست نهایی شما تیره رنگ ،ترد و بوی شبیه خاک خواهد داشت.فرایند کمپوست سازی شما باید بین ۴ تا ۶ ماه کامل شود و بتوانید این ویزگی های ذکر شده رو در کمپوست خودتون ببینید.کمپوست کامل شده معمولا از بالای جعبه/سطل شما آغاز خواهد شد . میتوانید کمپوستهایی که تجزیه آنها کامل شده اس را از جعبه خود خارج کنید و موادی که هنوز فرایند انها کامل نشده است را برای کاملتر شدن فرایند رها کنید.همیشه دقت داشته باشید که از تجزیه کامل مطمئن شوید و قبل از آن از کمپوست استفاده نکنید چرا که در غیر اینصورت میکروبهای داخل توده کمپوست میتوانند نیتروزن خاک را بگیرند و به گیاهان شما آسیب برسانند و از رشد آنها جلوگیری کنند.

از کمپوست خود استفاده کنید

از کمپوستی که تهیه کردید میتوانید به عنوان بستر گل ها و همچنین در پای درخت و درختچه هاتون استفاده کنید. از این کمپوست میتوانید با ترکیبی از خاک ،گل و درخت کشت دهید که میتواند تهویه خوبی را برای گیاهان و درختان شما در خاک ایجاد کند.

گردآوری : وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
دانلود رایگان پاورپوینت های میکروبیولوژی بهداشت محیط

پاورپوینت های میکروبیولوژی


میکروبیولوژی ميكروب شناسي علمي است كه به مطالعه ساختار ، اشكال ، توليد مثل ، فيزيولوژي ، متابوليسم و شناسايي موجودات ...

بیش از 1 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.