نسخه خوانی

۴ مورد از اثرات مخرب تلفن همراه برای کودکان + پمفلت فارسی مضرات امواج تلفن همراه

مشاهده : 4,653 بار ۲ دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
دانلود مجموعه نسخه خوانی

اثرات مخرب تلفن همراه بر روی کودکان اثر امواج گوشی بر روی کودک

آیا شما اجازه می دهید که جوانترین عضو خانواده شما (کودکان) از گوشی تلفن همراه شما استفاده کند؟ آیا فرزند شما ساعت های طولانی را با تلفن همراه صحبت می کند؟ آیا فکر میکنید که تلفن همراه بی ضرر است یا اثرات مخرب تلفن همراه را نمی شناسید که گوشی همراه خود را به فرزندتان می دهید؟ اگر پاسختان بله است حتما دوباره روی این تصمیمتون فکر کنید!

گوشی های همراه در حال حاضر به یک پدیده گسترده جدایی ناپذیر زندگی مدرن ما تبدیل شده اند.این ابزار جیبی کوچک کارهای مختلفی را -از یک تماس تلفنی ساده تا گشت و گذار در اینترنت – برای شما انجام می دهد. و نه تنها بزرگسالان بلکه کودکان را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد.اما آیا می دانید اثرات مخرب تلفن همراه برای کوکان چیست؟ برای اطلاعات بیشتر در این زمینه در ادامه با وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران همراه باشید.

اثرات مخرب تلفن همراه برای کودکان

تاثیر امواج تلفن همراه برای کودکان

کودکان امروزه در یک محیطی با فرکانس های رادیویی زندگی میکنند که در گذشته در تاریخ بشر هرگز وجود نداشت.اشعه و امواج منتشر شده از گوشی های همراه و دکل های تلفن همراه می تواند اثرات مخربی را بر روی کودکان داشته باشد که بر خی از این موارد عبارتند از :

۱- خطرات بهداشتی

در سال های اخیر گمانه زنی های زیادی مبنی بر تاثیر اشعه های تلفن همراه بر بدن ما وجود داشته است.یک مطالعه توسط مجله پزشکی امریکا این بحث را پیگیری و انرا مورد بررسی قرار داد که پیامدهای تلفن همراه می تواند بر فعالیت مغز تاثیر داشته باشد.خطرات بهداشتی احتمالی برای سلامت کودکان به شرح زیر می باشد :

الف) تومورهای خوش خیم

این مطالعه نشان داد که کودکانی که از موبایل بیشتر استفاده میکنند در خطر ابتلا تومورهای غیر بدخیم گوش و مغز هستند.

ب) سرطان

سازمان بهداشت جهانی (WHO) تشعشع تلفن همراه را بعنوان “احتمالا سرطانزا برای انسان possibly carcinogenic to humans” طبقه بندی کرده است.کودکان ۶۰% بیشتر از بزرگسالان اشعه را در مغز خود جذب می کنند.پوست،بافت و استخوانهای آنها به جذب دوبرای تشعشات نسبت به افراد بالغ کمک میکند.سیستم عصبی در حال رشد آنها باعث می شود که تاثیر عوامل سرطانزا افزایش یابد.

ج) اثرات مغزی

دانشمندان کشف کردند که که فقط ۲ دقیقه تماس تلفنی می تواند فعالیت های انتخابی مغز کودک را تا یکساعت تغیییر دهد.امواج رادیویی حاصل از تلفن همراه نه فقط در اطراف گوش بلکه به عمق مغز نفوذ میکند.فعالیت مغزی مختل شده می تواند توانایی یادگیری کودک را کاهش و دیگر مشکلات رفتاری را تحت تاثیر قرار دهد.حتی اگر در زمان استراحت از تلفن همراه استفاده کنند میتواند خلق و خوی انها را تحت تاثیر قرار دهد.

د) افزایش ابتلا به برخی بیماری های باکتریایی

دست زدن مداوم به گوشی تلفن همراه می تواند باعث انتقال میکروب ها به گوشی می شود.محققان در دانشگاه لندن ۳۹۰ گوشی همراه و دست را برای اندازه گیری باکتری ها بررسی کردند.نتایج این آزمایش نشان داد که ۹۲% از گوشی های تلفن همراه باکتری داشتند.۸۲ درصد از دست ها باکتری داشتند و ۱۶ درصد از گوشی های همراه و دست ها نیز حاوی باکتری E-coli (اشرشیا کلی  یک باکتری کلیفرم مدفوعی می باشد که می تواند سبب بیماری و اسهال در انسان شود) بودند.این باکتری ماهیت مدفوعی دارد که براحتی می تواند توسط تلفن همراه از شخصی به شخص دیگر منتقل شود.

ه) افزایش خطر ابتلا به دردهای مزمن

تلفن های همراه نیاز مبرم به استفاده از دست دارند بخصوص در هنگام ارسال پیام و ایمیل و موارد مشابه.پاسخ دادن سریع به پیام ها می تواند باعث درد و التهاب مفاصل شود.درد مفاصل و پشت نیز می تواند در صورت عدم نگهداری صحیح تلفن همراه و راستای دید برای کلیه افراد ایجاد شود.

و) مشکلات بینایی

مشکلات بینایی یکی دیگر از اثرات مخرب تلفن همراه برای همه افراد و بویژه کودکان می باشد.خیره شدن به گوشی موبایل بخصوص برای مدت طولانی میتواند مشکلات بینایی را ایجاد کند.

۲- مشکلات تحصیلی

ضررهای گوشی بر روی کودکان

کودکان نیز مانند نوجوانان به گوشی های تلفن همراه خود معتاد می شوند. بازی میکنند،با دوستان خود چت و گفتگو و تماس های تلفنی برقرار می کنند.بسیاری از دانش آموزان در کنار سایر لوازم مدرسه،گوشی های همراه خود را نیز به همراه خود می برند.این رفتار کودکان به یک دغدغه برای معلمان تبدیل شده است که در وقت های آزاد با تلفن همراه خود صحبت میکنند و در خلال مباحث کلاس نیز به ارسال پیغام مشغول می شوند و به این ترتیب از درس خواندن دست می کشند و به مرور زمان نیز  رقابت با سایر دانش آموزان را رها میکنند. و نهایتا ممکن است باعث افت شدید تحصیلی و حتی ترک تحصیل شوند.

 

۳- رفتارهای نامناسب

یکی دیگر از اثرات مخرب تلفن همراه درگیر شدن کودکان با رفتارهای نامناسب می باشد.ارسال پیام ها و تصاویر و ویدئوهای نامناسب یکی از مشکلات رو به رشد در بین کودکان و البته نوجوانان می باشد.گاها به صورت عمدی یا تصادفی ممکن است تصاویر خصوصی خود یا شما را به اشتراک بگذارند یا  باعث دسترسی سایرین به اطلاعات خصوصی شما شوند.همچنین برخی نوجوانان ممکن است در صورت عدم کنترل به سایت های نامناسب مانند سایت های پورنوگرافی دسترسی داشته باشند.گاهی اوقات ایجاد روابط نامناسب با جنس مخالف نیز در نوجوانان دیده می شود که نیازمند کنترل های اصولی توسط والدین می باشد.

۴- سو استفاده در آزمونها

برخی از دانش اموزان از گوشی های همراه خود در آزمونها می توانند استفاده های غیر مجاز داشته باشند.بعنوان مثال تصویر برداری از روی کتاب ها و جزوات و یا ارسال پاسخ از طریق دیگران به گوش های همراه در سر جلسه آزمونها. البته خوشبختانه این مورد در کشور ما زیاد قابل توجه نیست اما موردی است که نباید از اهمیت آن غافل شد.

برخی نکات ایمنی در استفاده از تلفن همراه توسط کودکان

شما بعنوان والدین کودکانتان باید برخی کنترل ها و اقدامات پیشگیرانه را جهت به حداقل رساندن اثرات مضر تلفن همراه انجام دهید:

 • اگر فرزند شما زیر ۱۶ سال دارد اجازه استفاده طولانی مدت از تلفن همراه را ندهید مغز کودک بیش از حد در مقابل اثرات ناشی از تابش های تلفن همراه حساس می باشد.
 • اجازه ندهید کودکتان بصورت مستقیم گوشی تلفن را بر روی گوش خود نگه دارد. میتوانید برای اینکار از هدست استفاده کنید.
 • اجازه ندهید کودکانتان در فضاهایی مثل آسانسور،مترو،اتوبوسها و قطار با گوشی همراه مکالمه داشته باشد.این فضاها باعث کاهش آنتن دهی موبایل میشود. به همین دلیل موبایل تلاش زیادی برای دریافت سیگنال انجام داده و لذا سطح قدرت آن افزایش پیدا میکند و لذا میتواند مخرب تر ظاهر شود.
 • هنگامی که انتن گوشی ضعیف است اجازه ندهید کودکانتان از تلفن همراه استفاده کنند.زمانی که تلفن برای دریافت سینگال جدیدتر تلاش میکند اثرات مخرب آن زیاد می شود.
 • استفاده از موبایل را در اطراف کودکانتان محدود کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که هیچ دکل تلفنی در نزدیکی خانه یا مدرسه کودک شما وجود ندارد.
 • اجازه ندهید کودکتان تلفن همراه را با خود به مدرسه ببرد.
 • تلفن های همراه را در اتاق خواب کودکتان قرار ندهید.
 • در هنگام اتصال گوشی موبایل به برق ، از استفاده از آن اجتناب کنید و یا حدالامکان از هندزفری استفاده نمایید.

پمفلت اثرات مضر امواج و تشعشات گوشی های همراه و روش های کاهش این اثرات

در این بروشور آموزشی که توسط گروه بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی قم تهیه شده است می توانید اطلاعات مناسبی را در ارتباط با اثرات پرتوها مضر گوشی های تلفن همراه کسب کنید.این بروشور می تواند برای پرینت و نصب برای اطلاع عموم قرار بگیرد.

برای مشاهده هر کدام از صفحات پمفلت در سایز بزرگتر کافیست بر روی انها کلیک کنید.

پمفلت اثرات بهداشتی امواج و پرتوهای گوشی همراه و روش های جلوگیری از این اثرات بروشور اثرات بهداشتی امواج تلفن همراه بر روی کودکان

جمع بندی:

گوشی های تلفن همراه به دلیل داشتن امواج میتوانند اثرات مخربی بر روی کودکان داشته باشند اما همه ماجرا به امواج ختم نمی شود چرا که اثرات مخرب تلفن همراه می تواند همراه با اثرات روانشناختی و مشکلات تحصیلی نیز خود را نشان دهد. ضروری است تا والدین با دقت نظر و آگاهی از این اثرات کنترل های موثرتری را در استفاده از تلفن همراه توسط فرزندانشان داشته باشند. هرچند که تلفن های همراه نقشی اساسی در بهبود برخی جنبه های زندگی ما داشته اند در عین حال نیز می توانند باعث برخی صدمات شوند. برای کاهش این صدمات باید رفتار و استفاده صحیحی از این وسیله داشته باشیم.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم ، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا رو دنبال میکنم . طراحی رو صرفا برای کارهای خودم انجام میدم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

برنامه اندروید نسخه خوانی - دانلود رایگان از کافه بازار

۲ دیدگاه


 • profile avatar
  نویسنده : اپ 26 , فوریه , 18

  سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 • profile avatar
  نویسنده : ابراهیم 30 , ژوئن , 17

  با سلام
  مطالبتون مفید بود

دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
نسخه پزشک خواندن نسخه پزشک فرم نسخه پزشک Rx در نسخه نویسی نسخه خوانی آنلاین نسخه خوانی آزمایشگاه اختصارات نسخه نویسی pdf اموزش نسخه خوانی ازمایش دانلود فیلم آموزش نسخه خوانی

نمونه نسخه های پزشکی نمونه ۴


نمونه نسخه های پزشکی سری چهارم با 120 نمونه نسخه پزشک دارای باز نویسی به همراه نکات کلیدی قابل دریافت بصورت ...

بیش از 8 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.