نسخه خوانی

آموزش ساده و کوتاه درمان پدیکولوز یا شپش سر

مشاهده : 943 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
آموزش های دستیار دندانپزشکی

پدیکولوز یا شپش سر چیست ؟

پدیکولوز یا شپش سر یک مشکل بهداشتیی شایع است. و بخصوص در فصل مدارس در بین کودکان بیشتر دیده می شود.شپش سر حشره‌ ای بدون بال و زرد رنگ است و تمام عمر خود را بر روی پوست سر انسان می‌گذراند و از خون آن تغذیه می‌کند.

طول بدن یک شپش بالغ حدود یک تا سه میلی متر است. این حشرات توانایی پرواز یا جهیدن یا نفوذ به درون پوست سر را ندارند ولی شش پای آنها کاملاً برای چسبیدن به موها تکامل یافته است.

وجود شپش سر دلیل بر عدم نظافت نیست. هر کسی ممکن است به شپش سر مبتلا شود، در بچه های بین ۴ تا ۱۱ سال بیشترین شیوع دیده می شود و در دختران بیش از پسران است. (در سن شروع مدرسه ).

شپش سر معمولاً از فرد به فرد و با تماس سر افراد سرایت پیدا می کند. حدود ۳۰ ثانیه طول می کشد که یک شپش از یک سر به سر دیگر انتقال پیدا کند. سرایت از طرق دیگر مثل کلاه، شانه یا بالش شیوع کمتری دارد.

این مقاله تکمیلی را نیز حتما بخوانید : روش های مبارزه با شپش سر در کودکان

تصویر شپش سر علائم پدیکلولوز درمان پدیکلوز آیا شپش سر خطرناک است عکس تخم شپش روش جدا کردن تخم شپش سر برای شپش سر به کجا مراجعه کنیم

علائم شپش سر چیست ؟

شک به بیمارى اولین قدم تشخیص پدیکلوزیس یا شپش سر است.

خارش سر بخصوص خارش بدون علت در یک کودک در سنین مدرسه باید از این جهت مورد بررسى قرار گیرد.

معمولاً خارش در ناحیه پشت سر و اطراف گوش ها بوده بر اثر خارش شدید گاهی اوقات ممکن است عفونت پوستی و زرد زخم ناحیه پشت سر و پشت گوش هم ایجاد شود.

برجستگی‌های کوچک و قرمز برروی سر، گردن که ممکن است پوسته پوسته شده یا ترشح داشته باشند، و وجود ذره‌ های سفید مایل به زرد که در واقع تخم شپش هستند بر روی پایه موها که به‌ سختی کنده می‌ شوند از علائم دچار شدن به شپش سر است.

روش تشخیص پدیکولوز چیست روش تشخیص شپش در سر کودک علائم شپش سر دکتر شپش سر

درمان شپش سر یا پدیکولوزیس

اگر شک دارید که خود یا کودکتان مبتلا به پدیکولوز یا شپش سر است ، نیازی به مراجعه به پزشک نیست! کافیست به نزدیک ترین خانه یا مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید. بهورز ، واحد مبارزه با بیماری ها یا مراقبین سلامت مستقر در واحد های فوق می توانند بصورت رایگان ابتلا به شپش را تشخیص داده و ضمنا مشاوره  و درمان های مورد نیاز را به شما ارائه دهند.

اما عمده درمان هایی که می توان برای پدیکلوز انجام داد در زیر برای شما لیست می کنیم. به یاد داشته باشید تحت هیچ شرایطی از محلول یا مواد غیر مجاز و یا سموم دیگر بر روی سر کودکتان استفاده نکنید که بسیار می تواند خطر ناک باشد.

  • پرمترین (به فاصله ده روز)
    • بازگشت به مدرسه بعد از اولین نوبت
  • شانه زدن خیس
  • چک کردن همه افراد خانواده
  • شستن ملحفه،لباسهای قبل از درمان با آب داغ یا گذاشتن در کیسه پلاستیکی سربسته تا دو هفته)
  • غوطه ور کردن برس و شانه در الکل یا مایع ظزفشویی به مدت یکساعت
  • تمیز کردن مبلمان و تشک و صندلی ماشین با جارو برقی

هر سوالی داشتید می توانید به نزدیک ترین مرکز یا خانه بهداشت مراجعه و یا در دیدگاه های این مطلب از ما بپرسید.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم شاغل در معاونت بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا در زمینه علوم بهداشتی رو دنبال میکنم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

آموزش نسخه خوانی

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
آمادگی در برابر طوفان پاورپوینت

آمادگی در برابر طوفان پاورپوینت


پاورپوینت آمادگی در برابر طوفان عناوین موجود در پاورپوینت آماده آمادگی در برابر طوفان : مقدمه اقدامات لازم جهت آمادگی قبل ...

بیش از 23 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.