مهندسی بهداشت محیط ایران

بهداشت محیط – بهداشت حرفه ای – بهداشت عمومی – تغذیه و رژیم درمانی

35% تخفیف ویژه

تخفیف ویژه خرید پکیج آموزشی دوره کمک بهیاری | تخفیف 35% اعمال شد.برای مشاهده پکیج کلیک کنید

آموزش ویدئویی نسخه خوانی در داروخانه ... کلیک کنید

  • متن مطلب

داود وکیلی

کارشناس مهندسی بهداشت | طراح وب و وبلاگ نویس

پاورپوینت کاربرد جلبک در تولید انرژی

کاربرد جلبک در تولید انرژی

بنام خدا و با سلام ؛ گازهایی مانندCO2  از دلایل اصلی گرم شدن کره زمین به شمار می روند. هر چند موضوع گرمایش جهانی یکی از موضوعات قرن کنونی است ولی طی چند سال اخیر بحث افزایش قیمت نفت و تمایل به سوخت های زیستی نیز وارد این مبحث شده است. بعضی از جلبک ها دارای ترکیبات مشابه نفت (به میزان نیمی از جرم خود)! هستند.

از این رو در جهان صنعتی به شدت به دنبال آن هستند که با به کارگیری بیورآکتورها، ترکیبات CO2 و NOX موجود در دود صنایع را به جلبک و در ادامه به سوخت پاک بدل کنند.

نیروگاه های بدون نشر کربن

بعضی تحولات جدید در زمینه ساخت «نیروگاه های بدون نشر کربن» هنوز رو به جلو حرکت می کنند. یکی از این مفاهیم بهره گیری از انتشارات کربنی نیروگاه ها برای رشد جلبک است تا نهایتاً نیز این جلبک ها را به انرژی تبدیل کرد. این روش باعث نصف شدن انتشار دی اکسید کربن خواهد شد.

آزمایشگاه ملی انرژی تجدیدپذیر امریکا (NREL) برای تولید انرژی حدود ۳۰۰ گونه از جلبک ها را انتخاب کرده است که در این میان انواع جلبک های آب های شیرین و شور قرار دارند.

تولید سوخت های زیستی مرسوم، نیازمند زمین های وسیع است. سوخت های زیستی مرسوم به دو دسته روغن های حاصل از آفتابگردان و کلزا و الکل حاصل از تخمیر مواد قندی موجود در چغندر، نیشکر و دیگر غلات و نشاسته ها دسته بندی می شوند.

 

حتما بخوانید : دانلود پاورپوینت آماده انرژی زمین گرمایی

 

موسسات پیشرو

شاید بتوان سازمان ناسا را از اولین علاقه مندان به تحقیقات در زمینه جلبک دانست که البته این تحقیقات بیشتر در چارچوب ماموریت های فضایی بوده است. در دهه ۱۹۷۰ به دلیل شوک های نفتی و کمبود نفت در امریکا، آزمایشگاه ملی انرژی تجدیدپذیر شروع به تحقیقات در این زمینه کرد. در دهه ۱۹۸۰ این تحقیقات رو به افزایش نهاد ولی ۱۶ سال بعد به دلیل قطع بودجه، این تحقیقات متوقف شد.

قیمت نفت

اخیراً با توجه به افزایش سرسام آور قیمت نفت، تلاش برای تولید سوخت بیودیزل از جلبک از سر گرفته شده است. در سال ۱۹۹۸ قیمت هر بشکه نفت حدود ۱۳ دلار بوده ولی در سال گذشته میلادی از ۱۴۰ دلار نیز فراتر رفته است. در سال ۱۹۸۲ آقای بنمان هزینه تولید یک بشکه سوخت بیودیزل را به طور متوسط ۹۴ دلار برآورد کرده بود. البته باید هزینه تولید جلبک را نیز در نظر گرفت.

بر این اساس برای تامین سوخت سالانه مورد نیاز امریکا از جلبک به ۲/۴۶ میلیارد دلار نیاز است و این در حالی است که امریکا سالانه بیش از ۲۵۰- ۱۵۰ میلیارد دلار صرف واردات نفت می کرد و هر روز نیز این رقم افزایش می یافت.

دیدگاه محققان

در حالی که بعضی از محققان شدیداً به این روش مشتاق هستند، ولی بعضی دیگر محتاطانه با آن برخورد می کنند. هر چند این روش به عنوان روش تولید یک منبع جایگزین انرژی مطرح است ولی باعث نمی شود بحث های مربوط به یافتن بهترین منبع سوخت برای برآوردن نیازهای آینده انرژی در سطح جهان خاتمه یابد.اگر این روش در نیروگاه ها به کار گرفته شود شاید باعث تشویق مسوولان نیروگاه ها به استفاده بیشتر از سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ و مواد نفتی شود.

 

جمع بندی :

مطالب فوق مختصری از کاربرد جلبک در تولید انرژی بود که فایل کامل اون رو در قالب PDF می توانید به رایگان از زیر دانلود کنید و چنانچه نیاز به فایل قابل ویرایش داشتید ، فایل پاورپوینت رو با مبلغ بسیار ناچیز خریداری نمایید .

موفق باشید | سایت مهندسی بهداشت محیط ایران .

 

دکمه اشتراک گذاری تلگرام برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید

فایل پاورپوینت در قالب 31 اسلاید قابل ویرایش مطابق با فایل PDF می باشد .

فرمت: Pdfحجم :1 مگابایت

1700 تومان

17,000 ریال – خرید

لطفا ابتدا فایل PDF را به ریگان دانلود کنید و چنانچه از محتوای آن راضی بودید فایل پاورپوینت را خرید کنید .

پس از پرداخت انلاین در محیطی امن و توسط کلیه کارتهای بانکی ، لینک دانلود بلافاصله پس از خرید برای شما فعال خواهد شد .
پشتیبانی 24 ساعته ، حتی روزهای تعطیل : info[at]iehe.ir
ما تا دریافت کامل فایل خریداری شده ، پشتیبان و همراه شما خواهیم بود . قدردان اعتماد شما خواهیم بود .

نویسنده :
داود وکیلی
دیدگاه ها ی این مطلب

فروشگاه ما

تخفیف آموزش نسخه خوانی در داروخانه