نسخه خوانی

پاورپوینت آماده کرونا ویروس جدید Coronaviruses بیماری MERS

مشاهده : 13,148 بار بدون دیدگاه نویسنده: داود وکیلی
آموزش های دستیار دندانپزشکی

کرونا ویروس های ،ویروس های بزرگی هستند که باعث بیماری های متنوعی در بسیاری از حیوانات می شوند. و در گذشته به عنوان عامل سرماخوردگی انسان شناخته می شدند. در سال ۲۰۰۲ که بیماری تنفسی کشنده ای به نام سارس (SARS) (مخفف Sever acute respiratory Syndrome) پا به جهان بیماری های ترسناک بشری گذاشت . پس از آن روی خانواده کرونا ویروس ها حساب جدیدی باز شد. شش کورونا ویروس انسانی تاکنون شناخته شده که دوتا آلفا و ۴ تا بتاکوروناویروس هستند.(SARS و MERS بتا کورونا ویروس هستند).

کورونا ویروس ویروس کرونا چیست بیماری کرونا در ایران ویروس مرس درمان کرونا کرونا ویروس ppt علائم ویروس جدید سرماخوردگی

تاریخچه کرونا ویروس جدید

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی ، یک بیمار اهل قطر دچار بیماری شدید تنفسی شد و بررسی های میکروب شناسی نشان داد که عامل بیماری ویروس جدیدی است از خانواده کورونا ویروس ها و “شبه سارس” (SARS-like virus) نامیده شد.

بررسی نمونه های تنفسی بیماران فوت شده کشور اردن نشان داد که اولین ابتلا و فوت بیماران در اثر این ویروس کشنده جدید که به اسم (Novel Coronavirus) و nCoV نامیده می شود، در اردن رخ داده است (۶ ماه زودتر از کشور قطر).

اختلاف کرونا ویروس جدید با ویروس عامل SARS :

یکی از اختلافات ویروس جدید با سایر کرونا ویروس ها و از جمله سارس اینست که ویروس جدید وقتی وارد سلولی می شود باعث تغییرات ژنتیکی در تعداد ژنهای بیشتر می شود، و بر اساس مطالعات کنونی ۲۰۷ ژن در سلول آلوده شده دستخوش آسیب می گردند.

این ویروس بر خلاف سایر کروناویروس ها که بیشتر به سلول های بافت تنفسی انسان علاقه دارند. و کمتر مشاهده شده که سلولهای دیگر را آلوده نمایند، می تواند باعث رده های گوناگون سلول های بدن شود. و بافت تنفسی ،کبد،کلیه ها ،روده ها و همچنین ماکروفاژها را آلوده نماید. و دقیقا به همین دلیل است که بیماران مبتلا معمولا دچار نارسایی چند ارگان شده و فوت می شوند.

مرگ و میر بیماران مبتلا

نکته قابل توجه دیگر در اپیدمیولوژی کرونا ویروس جدید (hCov-EMC) مرگ و میر بالای آن است:

  • در مقایسه با SARS که حدود ۱۰% مرگ و میر داشت (بیشترین مرگ و میر در سندرم سارس در گروه سنی بالای ۶۵ سال بود{تقریبا ۵۰%}) ، کروناویروس جدید با ۶۵% مرگ ومیر در مبتلایان کشنده ترین کروناویروس شناخته شده برای انسان است.
    • تجربه قبلی در برخورد با سندرم سارس نشان می داد که کمترین مرگ و میر در گروه سنی زیر ۲۴ سال (۱%) و سپس در گروه سنی ۲۵ تا ۴۴ سال (۶%) بود.

برای مقایسه افزایش میزان مرگ و میر بیماری ها می توان به آنفلوانزا اشاره نمود. معمولا ویروس آنفلوانزا کمتر از نیم درصد مرگ و میر دارد و در جهانگیری سال ۱۹۱۸ که کشندگی ویروس عامل پاندمی آنفلوانزا به ۱ الی ۳ درصد رسید، حدود ۵۰ میلیون نفر را در سراسر دنیا به کام مرگ فرو کشید.

اکنون میتوان کشندگی ۶۵ درصدی کورونا ویروس جدید را تصور نمود که چه اندازه نگران کننده است.

کرونا ویروس بیماری کرونا در ایران ویروس کرونا چیست درمان کرونا  بیماری مرس

نقش حیوانات در انتقال بیماری

تاکنون پاسخ قطعی به نقش حیوانات در انتقال این بیماری داده نشده است اما احتمال بالایی برای آن وجود دارد. با توجه به سابقه تماس با شتر و برخی حیوانات در این بیماران و شباهت ژنتیکی ویروس جدید با کرونا ویروس خفاشی احتمال می رود حیوانات مخزن بیماری بوده و افراد بعد از تماس ا آنها به بیماری مبتلا شده اند. برای MERS مخزن ثانویه محتمل فعلی شترهای یک کوهانه هستند، اما به طور قطع اثبات نشده است و ممکن است سایر دام های اهلی نیز نقش مهمی ایفا نمایند.

انتقال انسان به انسان

بعد از طغیان های بزرگ بیمارستانی در عربستان و اردن معلوم شد که این ویروس میتواند بصورت فرد به فرد منتقل شود. اما احتمال انتقال در حال حاضر، بسیار کمتر از سرماخوردگی و آنفلوانزا بوده و افراد ثانویه بیماری خفیف تری را تجربه نموده اند.

واگیری فرد به فرد را اگر در سرخک ۱۸ تا ۳۰ و برای سارس را ۱ تا ۳ در نظر بگیریم. میتوان گفت برای کرونا ویروس MERS میزان واگیری بین نیم تا یک است .

راه های مهم انتقال

افرادیکه در فاصله کمتر از ۱ متر با بیماران صحبت نموده اند ، در مقابل عطسه و یا سرفه بیماران فرار داشته باشند،وسائل نوشیدنی و خوراکی مشترک با بیماران داشته باشند ،افرادی که دستشان با سطوح آلوده به قطرات تنفسی بیماران برخورد داشته باشد. و سپس چشم،بینی و یا دهان خود را با همان دست لمس کرده باشند، و همچنین پزشکان و سایر پرسنل بیمارستان که در معاینه ،ساکشن ترشحات تنفسی و درمان نقش داشته باشنددر معرض اکتساب این ویروس قرار دارند.

  • راه رفتن به مدت کوتاه یا نشستن در اتاق انتظار برای مدت زمان کوتاه دارای نقش قاب توجهی در انتقال بیماری نمی باشد.
  • استفاده از ماسک N95 در برخورد با بیماران (بدون توجه به انجام پروسیجر خاصی مانند ساکشن و یا انتوباسیون بیمار ) توصیه می گردد.

دریافت پاورپوینت آماده

بصورت خلاصه در ارتباط با ویروس کرونا بحث شد. جهت دریافت پاورپوینت قابل ویرایش و اطلاعات بیشتر در قالب PDF فایل پیوستی را دانلود نمایید. امیدواریم که اشتراک مفیدی برای شما از طرف وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران باشد.

فرمت : Zip حجم : 2.7 مگابایت برای دانلود رایگان کلیک کنید

فایل پیوستی در قالب Zip  که حاوی یک پاورپوینت با 40 اسلاید فارسی و یک فایل PDF با 5 صفحه فارسی می باشد.

profile avatar
نویسنده : داود وکیلی

درود بر شما ؛ داود وکیلی هستم شاغل در معاونت بهداشت خوی | کار آموزش، طراحی و تولید محتوا در زمینه علوم بهداشتی رو دنبال میکنم . امیدوار هستم که وبسایت مهندسی بهداشت محیط ایران براتون مفید باشه.

آموزش نسخه خوانی

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
توجه مهم : دیدگاه های شامل توهین و بی احترامی و تبلیغاتی پذیرفته نخواهد شد.

محصولات تصادفی فروشگاه ما

نمایش همه محصولات
نمونه نسخه پزشکی نسخه خوانی کانال نسخه خوانی داروخانه دانلود فیلم آموزش نسخه خوانی مدرک نسخه خوانی حقوق نسخه خوانی آموزش نسخه خوانی در اصفهان نسخه خوانی رادیولوژی اصطلاحات نسخه خوانی آموزش نسخه خوانی در اسلامشهر

نسخه های پزشکی ۳ تعداد ۸۰ نسخه


مجموعه نمونه نسخه پزشکی سری سوم شامل 80 نمونه نسخه دارای باز نویسی می باشد. این نمونه نسخه ها از ...

بیش از 20 خرید موفق

مختصری درباره وبسایت علمی آموزشی مهندسی بهداشت محیط ایران

وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران از اردیبهشت ماه 1392 با هدف ارائه محتوای بهداشتی با محوریت مهندسی بهداشت محیط پا به دنیای مجازی گذاشته است.ما در سایت مهندسی بهداشت محیط ایران سعی در به اشتراک گذاری محتوای مفید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و همکاران بهداشتی داشته و تمام سعی خود را برای این مهم به کار گرفته ایم و در این مسیر نیز به پیشنهادات و انتقادات شما نیازمندیم. امیدوار هستیم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در ارتقای سطح علمی همکاران و دانشجویان عزیز بر داشته باشیم.موضوع فعالیت ما علاوه بر بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت عمومی ، تغذیه و رژیم درمانی و آموزش نسخه خوانی در داروخانه می باشد.